שתף קטע נבחר

ג'עפר פרח התייצב לחקירה: "תרבות שקר של המשטרה"

הפעיל החברתי, שרגלו נשברה לטענתו במהלך מעצר בהפגנה בחיפה, התייצב לחקירה: "הפיקוד במשטרה נותן גיבוי לאלה שסרחו". אתמול הוארכה חופשתו הכפויה של השוטר החשוד בתקיפת פרח

 

ג'עפר פרח (צילום: שמיר אלבז)
ג'עפר פרח מגיע לחקירה(צילום: שמיר אלבז)
מנכ"ל עמותת מוסאוא, ג'עפר פרח, המפגין שרגלו נשברה במעצר לאחר הפגנה בחיפה, הגיע הבוקר (ג') לחקירה בתחנת המשטרה בעיר. "התקשרו ביום ראשון וביקשו שאבוא ואמרתי שאני לא יכול אז נקבע שאגיע הבוקר", אמר פרח עם כניסתו. "הבעיה היא התנהלות המשטרה. תרבות השקר ותרבות האלימות שנמצאת במשטרה וכל הפיקוד שבעצם נותן גיבוי לשוטרים שסרחו".

 

אתמול האריכה המשטרה בעשרה ימים את החופשה בכפייה של השוטר החשוד בתקיפתו של פרח. במשטרה אמרו כי הארכת החופשה נועדה להמשך החקירה וסיומה, ואין להשליך ממנה על תוצאות החקירה. בנוגע לפרח נמסר: "הבוקר התייצב לחקירה אחד החשודים במעורבות בהפגנה לא חוקית ואלימה. מעבר לכך איננו מוסרים פרטים מחקירות מתנהלות".

 

השוטר נחקר במח"ש כמה פעמים והורחק מתפקידו לכמה ימים במסגרת החקירה, עד שהוחלט להוציאו לחופשה כפויה בזמן שהחקירה נמשכת. במשטרה ציינו שעם קבלת ממצאי החקירה ממח"ש, "תישקל נקיטת אמצעים מנהליים ו/או משמעתיים בהתאם". עוד צוין כי נמשכת חקירת ההתפרעות בהפגנה, שבמסגרתה נעצרו 21 חשודים, בהם פרח ובנו. 

 

עורכי הדין סמי איליה וליאור בנימין המייצגים את השוטר אמרו היום: "לצערנו שוב משטרת ישראל נכשלת שוב בהפקת לקחים מהמתרחש במחש ומפעילה סמכותה במישור המנהלי. אין לנו אלא להצר על כך שאנו רואים נתק בין המחליטים במישור המנהלי במטה הארצי לבין עבודת המשטרה ,שכן המחליטים אינם בקיאים בעבודה בשטח. ביקורת קשה נשמעה הבוקר מקצינים בכירים במשטרת ישראל בכל המחוזות על מקבלי ההחלטות במישור זה ואני מקווים כי השוטר יוחזר לעבודתו המיידית שכן אין לו שום חלק בנטען כלפיו על ידי המתלונן או על ידי שאר בעלי האינטרסים מחבריו המפגינים".

 

ההפגנה בחיפה נערכה בסוף חודש מאי במחאה על ירי נגד מפגינים ומפרי סדר בעזה, וכצעד של תמיכה בתושביה. בית המשפט שחרר את המפגינים בניגוד לעמדת המשטרה, לאחר שהתפרסמה הפגיעה בפרח, שטען כי שוטר שבר את רגלו בעת מעצרו.

 

במכתב ששיגרו נציגי עדאלה למח"ש בנוגע לאלימות שוטרים בהפגנה, הם תיארו כיצד שוטרים הכו עצורים אזוקים, מנעו מהם טיפול רפואי, לעגו לצוות הרפואי ונהגו בגזענות. במכתב הם ביקשו לפתוח בחקירה מיידית נגד השוטרים שנכחו הן במשמרת המחאה בחיפה והן בתחנת המשטרה באותו ערב, "נוכח האלימות הקשה שהופנתה כלפי הנוכחים".

 

בהתייחס למנכ"ל מוסאוא, ציינו כי "נכנס לניידת לאחר מעצרו כשהוא עומד של שתי רגליו. בתחנה, אחד השוטרים בעט בו, ללא כל הצדקה, ולפי צילומי רנטגן ו-CT בבית החולים, אליו נלקח אף הוא באיחור, פרח סבל משבר דחוס בעצם השמאלית, ואף הועלה חשד לקרע באבי העורקים, ככל הנראה כתוצאה מחבלות לאזור החזה והבטן. במקרה של פרח, עולים אף חשדות רציניים ביחס להתנהלות המשטרה בבית החולים".

 

פייסבוק של שוטר חשוד פציעה ג'עפר פרח נגד פלסטינים  ()
 

עמוד הפייסבוק של השוטר החשוד בתקיפתו של פרח חושף עמדות מטרידות שלו בקשר לערבים הישראלים ולפלסטינים, אף כי בזמן האחרון לא היה פעיל במיוחד ברשת החברתית.

 

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב רוני אלשיך, התייחס לטענות על אלימות מצד שוטרים: "שוטרים צריכים לשמור על החוק ולכן בכל פעם שעולה טענה על זה שאולי נעברה עבירה - אנחנו מכניסים את מח"ש לתמונה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים