שתף קטע נבחר

אם לילד בגן בגבעתיים: "הגן עדיין פועל, חוסר אחריות של ההנהלה"

בחודש שעבר החל בנה של נטע להביע התנגדות להגיע ל"גן מתוק", שכעת נחשף בו תיעוד של התעללות בילדים. היא הוציאה אותו משם וכעת היא מתריעה: "הגן הזה עדיין פתוח, הקבוצה של הצעירים תחת אותה הנהלה". הבוקר הוארך בשלושה ימים מעצרה של הגננת אביבה דהן

 

 

 

הורי "גן מתוק", שבו נחשף תיעוד של התעללות אנשי צוות בפעוטות - מדווחים כעת על נורות אדומות שנדלקו בעבר והיוו סמן לכך שילדיהם נמצאים במסגרת מסוכנת עבורם. נטע גולדשטיין-לוי, אם לילד שבעבר שהה בגן, התריעה הבוקר (ד') באולפן ynet: "הגן הזה עדיין פתוח, הפעוטון עדיין פתוח. ההורים בהדחקה. הורים בקבוצת הפעוטות עוד לא התפכחו כי כביכול יש איזו הפרדה. אבל אין שום הפרדה, זו אותה הנהלה ויש בעיה מאוד מאוד גדולה כשהגן הזה עדיין פועל. זה פשוט חוסר אחריות". הבוקר הוארך בשלושה ימים מעצרה של הגננת אביבה (אביה) דהן, בת 63 מגבעתיים.

 

השופט עלאא מסארוה מבית משפט השלום בתל אביב צפה בסרטונים ובדו"חות המתארים מסכת של אלימות קשה לכאורה שכללה צביטות, סטירות, העלבות, הטחות ושריטות בפנים: "מדובר באלימות שבוצעה כלפי פעוטות שאין לשער את הנזק הנפשי שנגרם להם בתקופת שהותם בגן", קבע השופט.

גן מתוק ראש העיר רן קוניק  ה גננת אביבה דהן התעללות אלימות תינוקות פעוטות ()
"גן מתוק". הגננת עם ראש העיר רן קוניק
  

גולדשטיין-לוי סיפרה כי התחושות הקשות שלה לגבי הגן, שלבסוף גרמו לה להוציא את הילד שלה ממנו, החלו כבר לפני חודש: "הילד שלי בחודש האחרון התחיל לגלות סימנים מאוד קשים של התנגדות להגיע לגן. כל הגעה לגן לוותה בבכי קורע לב ובאיזשהו שלב אמרתי, משהו כאן מאוד מאוד לא תקין. התקשרתי לגננת, אמרתי לה, 'בואי תעזרי לנו'.

 

"נדלק לי אור אדום מאוד מאוד גדול, שכבר היה שם קודם כשביקשתי מהילד לשמוע איך הולך בגן והוא היה אומר, 'לא רוצה גן, אביה לא, לא רוצה אביה, לא רוצה גן'. זה ילד שעוד לא מדבר, זה ילד בן שנה ושמונה".

מעצר  ה גננת אביבה דהן  חשודה ב התעללות ב ילדים  בפעוטון ב גבעתיים פעוטות הארכת מעצר ()
מעצר הגננת אביבה דהן

גננת עצורה מתנצלת הורים  מצלמות התעללות פעוטות תינוקות גן מתוק גבעתיים ()
הגננת מתנצלת בפני ההורים

הסייעת החשודה בהתעללות מגבעתיים ()
הסייעת החשודה בהתעללות
היא סיפרה כי כששוחחה על כך עם הגננת, היא רק טענה שההורים לחוצים ו"פשוט גלגלה את האשמה אלינו. הנהלת הגן ממשיכה לעשות את זה בין השורות. ממשיכה להטיל במובנים רבים את האחריות על ההורים. מצד אחד אומרים, 'כן אנחנו לוקחים אחריות, היה פה מקרה חמור' אבל מצד שני אומרים 'לא ראינו, לא ידענו'. אתם יושבים על חומר ראייתי מאוד רציני. יש לכם מצלמות, והמשטרה כבר שבוע יושבת על חומר ראייתי. אנחנו ההורים חייבים לדעת במי עוד התעללו בשביל לעזור לאותם ילדים".

 

גולדשטיין-לוי הסבירה כי "ברגע שהגננת התחילה לגלגל את האשמה חזרה אלינו, שאני אמא לחוצה והיסטרית, אמרתי - משהו פה מאוד חשוד. היא גם הייתה מאוד לא עקבית בתיאורים שלה של איך הבן שלי מסתגל בגן. באותו רגע באופן ספונטני וגחמתי, ללא ממש פתרון לבן שלי, אמרתי שאני לא שולחת אותו יותר למקום הזה".

 

את ההחלטה להוציא את בנה מהגן קיבלה גולדשטיין-לוי ב-27 במאי. למחרת - תועדו מעשי התעללות בילדים. "הגננת שסוטרת לאותה ילדה, שדוחפת את הראש שלה לכיוון השולחן, שגוררת אותה באוזן, שמחליפה לה חיתול בצורה ברוטלית. מאוחר יותר באותו יום במקרה אמא אחרת שבכלל רצתה לראות רגע מה קורה שם בהשכבה, גילתה את הסיטואציה עם ליהי בן דניאל שבה באמת היא נראית מכסה את ראשי הילדים בשמיכה, וילדה לא נושמת. זה כל כך נורא. וזה על רקע הסיפור של מות יסמין וינטה כתוצאה מחנק".


גן ילדים בגבעתיים בו עברו הילדים התעללות ()

גן ילדים בגבעתיים בו עברו הילדים התעללות ()

גן ילדים בגבעתיים בו עברו הילדים התעללות ()

גן ילדים בגבעתיים בו עברו הילדים התעללות ()
מצלמות האבטחה חשפו התעללות
 

גולדשטיין-לוי אמרה כי היא התריעה בעבר גם בפני הגננת על התנהלות לא תקינה בגן, כשבמקרה צוות הגן שלח סרטון להורים: "ראיתי במהלך הפעילות סייעת ברקע מושכת ילד באגרסיביות. זה היה נראה לי מאוד חשוד ולא לעניין. דרשתי לפטר את אותה הסייעת. "פגשתי את הגננת ברחוב ואמרתי לה שהסרטון נראה רע מאוד, זה על גבול ההתעללות. כמה תמימה הייתי. אותה גננת עמדה מולי עם עיניים עגולות, אותה גננת מתעללת שנתפסה מתעללת בצורה חמורה פי כמה ואמרה לי 'אוי ואבוי, זה נראה מאוד רע, אני לא ראיתי, תשמעי אני לא ידעתי'".

 

הבוקר נחשף ב-ynet כי הגננת שלחה הודעת ווטסאפ להורים בגן: "הורים יקרים, אני פונה אליכם ממעמקי לבי. לאחר כ-24 שנים בעבודה עם ילדים, עם הרבה אהבה ונתינה אינסופית לילדים, אני מרגישה שבשבוע וחצי האחרונים - יש לי נסיגה בריאות שכנראה השפיעה על מצבי הנפשי, דבר שהשפיע על תפקודי כגננת. לצערי הרב, מעדתי באירוע חד-פעמי כלפי ילדה בגן. אני לוקחת אחריות מלאה ומבקשת את סליחתכם ומחילתכם בכל לבי. בנוסף את התנצלותי העמוקה מול האימא. חשוב לי לציין שאני מאוד אוהבת את הילדים בגן, כמו הילדים שלי. בצער רב החלטתי להפסיק את עבודתי ולטפל במצבי הבריאותי והנפשי. שלכם, אביבה דהן". בהודעה נוספת כתבה: "הורים יקרים, כל הורה שרוצה לדבר איתי, אשמח לדבר איתו. אוהבת, אביבה דהן".

 

למה הגננת לא צפתה בתיעוד המצלמות?

על ההתנצלות של הגננת ועל כך שתלתה את הדברים בהידרדרות במצבה הבריאותי, אמרה גולדשטיין-לוי: "אני לא מאמינה לה ולו לרגע, אבל אני לא רופאה ואני חושבת שלצורך העניין הנהלת הגן חייבת לשים לב לנסיגה במצב בריאותי של גננת כשהיא נותנת לה לעבוד עם ילדים. האחריות היא קודם כל על הנהלת הגן. אני לא מאמינה לרגע שמנהלת הגן לא נכנסה ולא ראתה משיכה פה ומשיכה שם. אני ראיתי את זה באיזשהו סרטון אקראי, כבר אז היא הייתה צריכה לבוא ולהגיד - קורה פה משהו בגן שלי. לא היא ולא השותפים שלה לרגע לא פתחו את המצלמות?".

 

לידי ynet הגיע תיעוד של ראש עיריית גבעתיים רן קוניק, שביקר בגן בחודש שעבר. מעיריית גבעתיים נמסר כי "ראש העיר שהה בבניין במסגרת ישיבה, ירד לשירותים הנמצאים בצמוד לגן והגננת ראתה אותו וביקשה ממנו להצטלם עם ילדי הגן, הוא כמובן הסכים. אנו מביעים שאט נפש מכל סוג של אלימות ותוקפנות ובטוחים שהמשטרה תעשה את עבודתה והדין עם החשודות ימוצה עד תום".

 

אתמול הוארך מעצרה של הסייעת שתועדה נוהגת באלימות בילדי הגן, ליהיא בן דניאל (28) מגני תקווה. מיוחסים לה חשדות של תקיפת חסר ישע ואי דיווח על תקיפת חסר ישע. נציג המשטרה הסביר בדיון כי היא ביצעה "לאורך תקופה ארוכה מעשי התעללות חמורים בילדים בני שנתיים-שלוש. המשטרה אספה ראיות כולל ראיות פורנזיות שמוכיחות חד משמעית את מעורבותה. בזמן המעצר היא קשרה את עצמה לאירועים".

 

מאז שנחשפה פרשת ההתעללות ב"גן מתוק" בגבעתיים, נקלע "גן מתוק" בתל אביב למתקפות והשמצות ברשתות החברתיות. אודליה שני, מנהלת הגן בתל אביב, סיפרה בדמעות כי כל פניותיה לגן בגבעתיים לשנות את שמו נפלו על אזניים ערלות. "כמה שבועות אחרי שנפתח הגן בגבעתיים פניתי לגננת בגבעתיים שתשנה שם, כי זה השם שלי", שחזרה. "הגננת אמרה לי שהיא לא מתכוונת לעשות את זה, מאז אני מנסה לפעול משפטית אבל אלו תהליכים שלוקחים הרבה מאוד זמן".

 

לאחר חשיפת פרשת ההתעללות בגבעתיים היא בתחושה קשה: "אני מקבלת טלפונים ממספרים חסויים, משמיצים אותנו ברשתות החברתיות וכל מפעל חיי יורד לטמיון על לא עוול בכפי. אני מנסה להסביר לאנשים שזה לא אנחנו אבל אנשים ממשיכים להשמיץ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הגננת לצד אחת מתמונות ההתעללות
מומלצים