שתף קטע נבחר

מחירי העגבניות בעלייה. בקרוב: ייבוא מטורקיה

מאי החם פגע בגידולי העגבניות, והמחיר בנסיקה. קמעונאים: "כבר שבועיים שיש עליית מחירים מטורפת". חקלאים: "הסוחרים מעלים את המחירים כדי להכניס ייבוא". משרד החקלאות: "יש לנו הסכם עם החקלאים, אם 4 ימים ברצף המחיר הסיטוני גבוה מ-6 שקלים - פותחים את השוק לייבוא קצר מועד". הייבוא לארץ מגיע בדרך כלל מטורקיה ומעזה

החום של מאי והמחסור במים פגעו בייבול העגבניות - ומחירן בנסיקה. החקלאים אף זרעו פחות עגבניות מחשש לוירוסים, כך שיש ירידה של 15% בשטחי הגידול, מה שתורם עוד יותר לעלייה במחירים. קמעונאים טוענים שכבר שבועיים שהמחירים "בעלייה מטורפת".

 

סימון "מיוצר בישראל" על פירות וירקות

 

עגבניות מטורקיה כפי שנמכרו בעבר בסופרמרקט ישראלי ()
עגבניות מטורקיה כפי שנמכרו בעבר בסופרמרקט ישראלי

עקב כך, במשרד החקלאות מתכוונים לפתוח את השוק לייבוא, ללא מכס ובמשורה, בכדי לאזן את המחירים לצרכנים. ייבוא עגבניות לארץ נעשה בדרך כלל מטורקיה ומרצועת עזה, שאמנם נחשבות לעוינות את ישראל, אך המסחר עמן חי וקיים. כעת מעריכים שהייבוא יהיה מטורקיה בלבד.

 

החקלאים: עליית המחיר מנופחת על ידי משווקים

החקלאים טוענים שהמחיר לא עלה בהרבה ולא הגיע ל-12 שקלים לק"ג כמו בעבר, וכשיש עליית מחירים דרמטית משתמשים בעגבניות לתעשייה. הפעם, כך לפי החקלאים, את עליית המחירים מלבים הסוחרים, שעושים מניפולציות בכדי לפתוח את השוק לייבוא.

 

"אני יודע על סוחרים שכבר מחזיקים בנמלים עגבניות מטורקיה בימים אלה", אמר לנו חקלאי. "המשווקים הסיטונאים, שקשורים לרשתות השיווק, מעלים את המחירים כדי שיתירו להם להכניס את הסחורות. ב-2017 יובאו 18 אלף טון עגבניות לישראל מטורקיה ומעזה, בחלקן הגדול ללא מכס, כשהמחירים לא ירדו מאוד. זה תקדים מסוכן לחקלאות הישראלית. מדינת ישראל מעודדת ייבוא פרוע של תוצרת חקלאית, ממדינות עוינות, במסווה של יוקר המחיה, כשהוא לא גורם להוזלה של עגבניות לצרכן - המחירם היו גבוהים ומישהו פה גרף הון, יש מעט מאוד יבואני עגבניות". 

 

דרך נוספת לאזן את המחירים: לא לקנות עגבניות כשמחירן גבוה מדי. אם צרכנים יקנו פחות - המחיר יירד.עגבניות מטורקיה בבסיסי צה"ל (צילום מסך מפייסבוק) (צילום מסך מפייסבוק)
עגבניות מטורקיה בבסיסי צה"ל(צילום מסך מפייסבוק)

 

זינוק של כ-150% במחיר עגבניות חממה

העגבניות הן מוצר צריכה בסיסי בסל המזון הישראלי, וגם המוצר הנמכר ביותר ברשתות השיווק בישראל, כשהצריכה לנפש עומדת על 20 ק"ג לשנה. כמו כל שוק הירקות והפירות, שוק העגבניות מאופיין באי יציבות של המחירים, בשל תנודות מזג אוויר. מחיר עגבניות חממה זינק ב-30% לעומת השבוע שעבר, וב-150% לעומת המחיר בתקופה המקבילה אשתקד.

 

בימים אלה מחירי העגבניות ברשתות השיווק נעים ממחיר מבצע של 90 אג' בחלק מסניפי ויקטורי, ועד 16.50 שקל לק"ג באלונית. רוב המחירים לצרכן בשוק נעים סביב 8-6 שקלים לק"ג. הרשתות מפסידות על עגבניות שכן המחיר הסיטוני (המחיר בו החקלאים או המשווקים מוכרים עגבניות לרשתות) גבוה, וממשיך לטפס.

 

בשבוע שעבר, מחיר סיטוני ממוצע לעגבניות חממה עמד על 4.92 שקלים לק"ג בשווקים הסיטונאים, כשהיום המחיר כבר מזנק ל-6.54 שקלים לק"ג, לעומת מחיר ממוצע של 2.64 שקלים לק"ג בשנה שעברה.

 

עגבניות חממה אשכולות נמכרו בשבוע שעבר בשווקים הסיטונאים ב-5.30 שקלים לק"ג בממוצע (לעומת 3.65 שקלים לק"ג אשתקד) והיום מחירן נסק ל-8 שקלים לק"ג, לעומת 3.16 שקלים לק"ג ביום המקביל בשנה שעברה.

 

ההתייקרות ניכרת גם בעגבניות שרי. שרי אשכולות נמכר ב-9.20 שקלים לק"ג מחיר סיטוני בשבוע שעבר, בממוצע (לעומת 6.55 שקלים לק"ג אשתקד). היום המחיר כבר טיפס ל-10.60 שקלים לק"ג, לעומת 6.80 שקלים לק"ג בשנה שעברה.

  

הייבוא יחל בשבוע הבא אם עליית המחירים תימשך

במשרד החקלאות אמרו ל-ynet שיש סיכום עם החקלאים: כשהמחיר מטפס לשישה שקלים ונשאר כך במשך יותר מארבעה ימים, פותחים את הייבוא במכס אפס. המשרד צפוי לחלק רישיונות מוגבלים בזמן ובכמות בשבוע הבא, אם העלייה לא תתמתן והביקוש ימשיך לגבור על ההיצע.

 

היום החמישי לעליית המחירים מעל לרף השישה שקלים יהיה בתחילת השבוע הבא, "אז אם יחל ייבוא הוא יהיה במשורה ועם אצבע על הדופק כדי לאזן את המחיר לצרכנים". בהודעה לעיתונות מסר המשרד כי הוא "עוקב אחר מחיר העגבניות בשוק, ואם מחירן ימשיך לעלות, יפעל המשרד להורדת המחיר לצרכן".

  

שר החקלאות, אורי אריאל מסר בהודעה לעיתונות: "יוקר המחייה ורווחיות החקלאים עומדים לנגד ענינו. כאשר אנו צופים עלייה במחירי תוצרת חקלאית, אנו פועלים בתיאום עם נציגי החקלאים להורדת המחיר. שיתוף פעולה עם החקלאים יטיב הן עם הצרכנים והן עם החקלאים. נמשיך לפעול לטובת הורדת יוקר המחייה ולטובת החקלאים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים