שתף קטע נבחר

מונדיאל אפור בביירות: אסור להניף דגלי מדינות

"כדי שלא יהיו מכות": לבנונים שירצו לעודד את ברזיל, ספרד, מרוקו ושאר נבחרות המונדיאל לא יורשו לתלות את דגליהן – בגלל חוק מ-1945. ברקע – המתח בין סונים לשיעים: "דגלי חיזבאללה זה בסדר ודגלי כדורגל לא?"

מושל ביירות, השופט זיאד שביב, הזכיר בימים האחרונים לתושבים כי חוק לבנוני משנת 1945 אוסר להניף על אדמת לבנון דגל של מדינה כלשהי שאינה לבנון, וכי לפיכך לאוהדי הנבחרות השונות המשתתפות במונדיאל אסור להניף את דגליהן. הודעתו של שביב עוררה תרעומת – וגם גיחוך – בקרב לבנונים רבים.

 

עוד במסביב לכדור - מונדיאל זה לא רק כדורגל:

כאילו דא: סוריה מעודדת את פוטין ורוסיה

להיות הומו במונדיאל

 

הוא - ולא אחר. דגל לבנון, הדגל היחיד שמותר (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
הוא - ולא אחר. דגל לבנון, הדגל היחיד שמותר(צילום: shutterstock)

המושל שביב הסביר כי הנפת דגלים של המדינות המשתתפות במונדיאל עלולה לעורר סכסוכים בין אוהדי הנבחרות השונות ולגרום לפגיעה ברכוש הציבור במקומות שבהם ייתלו הדגלים. עם זאת, הוא הדגיש כי החוק ייאכף רק במקרים שבהם השימוש בדגלים נעשה "כדי לעורר פרובוקציה" או פוגע בנוף ובחזותם של הבניינים.

 

אוהדי כדורגל לבנונים טוענים כי החלטת המושל פוגעת בחופש הביטוי שלהם – ותגרע מההנאה שלהם במהלך הטורניר. אחדים מהם האשימו את שביב בפטריוטיות-יתר, והדגישו כי החלטתו מגוחכת בהתחשב בעובדה שדגליהן של מפלגות לבנוניות מונפים בכל פינה ברחובות ביירות.

מסביב לכדור לבנון מונדיאל ()
"גם במדריד - רק דגל לבנון". לועגים להודעת המושל

"אחת למאה שנה פוגע אסטרואיד של פטריוטיות באדם מסוים", כתבה נסרין מרעב בעיתון "ג'נובייה". "הוא קם בבוקר מלא תחושות לאומניות שהוא אינו יודע להסביר מה מקורן. זה מה שקרה למושל שביב. הוא נסע בבוקר לעבודה, ולא ראה את הקבצנים ברחובות, לא את משרדי המִפלגות שמפַלגות את העם בדברי התעמולה שלהן, לא את הזבל ברחובות ולא את פקקי התנועה – הוא ראה רק ירוק מכל עבר, ים כחול ועצי ארז גבוהים. לא הפריעו לו דגלי העדות שפילגו את לבנון וחילקו אותה למחוזות עדתיים – מה שהפריע לו הוא דגלים של מדינות המונדיאל".

 

אוכלוסיית לבנון היא פסיפס עדתי מורכב למדי, הדומה לזה של סוריה: הוא כולל מוסלמים סונים, שיעים ועלווים, נוצרים ודרוזים, ולכל אחת מהקבוצות נאמנות משלה. על רקע זה עברה לבנון מלחמת אזרחים עקובה מדם בשנים 1990-1975, וגם בשנים האחרונות התגלעו בה לא פעם עימותי דמים בין סונים לשיעים, במיוחד בערים טריפולי וצידון. מלחמת האזרחים הסורית, שבה שוב פנו שיעים וסונים זה נגד זה, והקשר העמוק בין איראן לבין ארגון חיזבאללה השיעי הלבנוני, גרמו אף הם להחרפת המתיחות. על רקע זה, לא פעם עימות נקודתי ומקומי, גם על דגל, עלול להוביל למהומת דמים גדולה בהרבה. בביירות עצמה דגלי חיזבאללה הם מחזה נפוץ.

מסביב לכדור לבנון מונדיאל ()
הגולשים תהו: ודגל סעודיה בחנוכת בניין בביירות - זה בסדר?

ברחוב דבריה שבביירות מגחכים לנוכח אזהרותיו של המושל. "אני מתאר לעצמי שאחרי המשחק בין ברזיל לגרמניה תפרוץ מלחמה בין שתי המדינות – על אדמת לבנון, בגלל האוהדים", אמר שם אחד התושבים. ברשתות החברתיות היה מי ששם את שביב עצמו ללעג: "הוא כנראה אוהד איטליה". נבחרת איטליה אכזבה את המוני אוהדיה כשלא הצליחה להעפיל הפעם למונדיאל. המושל, דרך אגב, לא נשאר חייב, ופרסם סרטון שבו הבהיר – "אני לא אוהד של איטליה".

 

אומת הטוויטר, כהרגלה, לא נשארה חייבת. בתמונה שהתפרסמה ברשת החברתית נראה דגל לבנון תלוי על צד בניין כלשהו. לצד התמונה נכתב: "עיריית מדריד מכבדת את החלטת המושל, והחליטה שלא ייתלו דגלים ברחובותיה של הבירה הספרדית – למעט דגל לבנון, אף שנבחרת ספרד משתתפת במונדיאל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
"בלי פרובוקציות". דגל לבנון
צילום: shutterstock
מומלצים