שתף קטע נבחר

להיות הומו במונדיאל

74% מהרוסים מצהירים שלהומואים אין מקום בחברה, וחוק שאישר פוטין מאפשר לשלוח להט"בים לכלא בגלל נשיקה. באווירה העוינת הזו ייתקלו הומואים ולסביות שייסעו למונדיאל, אבל אל תתפלאו כשתראו דגלי גאווה בקהל. החוליגנים הרוסים מאיימים: "מחכים לכם כאן, נדקור בסכינים"

 

 

משהו מוזר קורה בשבועות האחרונים ברוסיה, אחת המדינות ההומופוביות ביותר בעולם. לקראת פתיחת המונדיאל שם עושים השלטונות מאמץ חריג להדגיש שזרועות המולדת פתוחות לכל מי שמעוניין לבוא לחגיגה, בלי הבדל דת, גזע, מין – וכן, גם נטייה. אלכס, אחד מאנשי הקהילה הגאה המקומית, דווקא לא מופתע. "הכול הצגה", אמר בריאיון לאולפן ynet, "בזמן הטורניר כולם ישתדלו להיות מנומסים, אבל כשזה ייגמר – אנחנו נישאר כאן עם אותה הבעיה".

המשטרה מפזרת בכוח את מצעד הגאווה במוסקבה (צילום: AP) (צילום: AP)
המשטרה מפזרת בכוח את מצעד הגאווה במוסקבה(צילום: AP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

לפי סקר בינלאומי שערך מכון Pew האמריקני ב-2013, רק 16% מהרוסים חושבים שהחברה צריכה לקבל להט"בים ולהכיל אותם, ואילו 74% סבורים שעליה להימנע מכך. הומוסקסואליות הוצאה מרשימת העבירות הפליליות ברוסיה ב-1993, אבל בשנים האחרונות הורע מעמדם המשפטי של להט"בים במדינה. ב-2013 אישרו הפרלמנט הרוסי והנשיא ולדימיר פוטין חוק האוסר על "תעמולה הומוסקסואלית" שעלולה לפגוע בקטינים, בכלל זה הנפת דגלי גאווה והפגנת גילויי חיבה.

 

לפי דיווחים המגיעים מרוסיה החוק נתן רוח גבית להומופובים, וברחבי המדינה נרשמו תקיפות איומות נגד להט"בים. בהפגנה מול הפרלמנט שבה התנשקו הומואים ולסביות נעצרו המפגינים. ניסיונות של הקהילה הגאה ברוסיה לערוך מצעדי גאווה נתקלו באלימות מצד כוחות הביטחון. ביוני 2016 דווח כי ארגוני פשיעה ברוסיה סוחטים הומואים דרך אתרי היכרויות ותופרים להם תיקים פליליים. בשנה שעברה דווח כי בצ'צ'ניה, מחוז מוסלמי ברוסיה, כלאו השלטונות כ-100 הומואים במחנה ריכוז, התעללו בהם – ורצחו שלושה מהם לפחות.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין (צילום: EPA)
פוטין. "עזבו את הילדים במנוחה"(צילום: EPA)

בשנת 2014, לקראת אולימפיאדת החורף שנערכה בסוצ'י שברוסיה, אמר פוטין כי לארצו אין בעיה עם הומואים – אך כשל בלשונו וקשר בין הומוסקסואליות לפדופיליה. "איננו אוסרים קיום יחסי מין לא-מסורתיים", אמר אז. "יש לנו איסור רק על תעמולה והפצה של הומוסקסואליות ופדופיליה, ואני רוצה להדגיש זאת, על תעמולה בקרב קטינים". פוטין אמר כי הומואים שיבואו לאולימפיאדת סוצ'י יכולים להרגיש בנוח, אבל הוסיף: "עזבו את הילדים במנוחה".

 

רוסיה: במונדיאל תתנשקו עם מי שבא לכם

לקראת המונדיאל ברוסיה פרסמו כמה ארגונים הפועלים למען זכויות הלהט"בים במגרשי הכדורגל קריאות לגייז הנוסעים למשחקים ברוסיה לנקוט משנה זהירות ולהימנע מהפגנת גילויי חיבה חד-מיניים בציבור. מנכ"לית ארגון FARE, פיארה פאוור, יעצה ללהט"בים לשקול היטב אם לצעוד ברחוב שלובי ידיים. גם "התאחדות אוהדי הכדורגל", ארגון המייצג אוהדים באנגליה ובוויילס ופועל בשיתוף עם ההתאחדות לכדורגל של אנגליה ועם משרד החוץ הבריטי, פרסם לאחרונה קובץ הנחיות לאוהדים להט"בים הנוסעים למונדיאל ברוסיה, וקרא להם שלא להפגין שם בגלוי את נטייתם המינית.

"נראה שאוהדי כדורגל להט"בים קיימים כמו כל אוהד אחר" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"נראה שאוהדי כדורגל להט"בים קיימים כמו כל אוהד אחר"(צילום: רויטרס)

בחודש שעבר דיווח Pride In Football, ארגון גג של כמה ארגוני אוהדים להט"בים, כי חוליגנים רוסים איימו על אוהדים הומואים, לסביות וטרנסג'נדרים של נבחרת אנגליה כי יפגעו בהם אם יגיעו למשחקים ברוסיה. "דיילי מייל" הבריטי דיווח כי לפי הארגון כמה מהאיומים שקיבלו האוהדים היו מחרידים כל כך עד שהאוהדים נאלצו להתלונן במשטרה. "אנשים איימו עלינו שאם הם ימצאו אותנו הם ידקרו אותנו", אמר איש הארגון ג'ו ווייט. "אני יכול לחזור לארון ולהקפיד להתנהג התנהגות גברית מאוד, אבל זו בדיוק הבעיה שאנחנו מנסים להראות. אנחנו לא צריכים להרגיש שעלינו להתנהג באופן שונה. אני נוסע לשם בשביל כדורגל ובשביל לחוות את גביע העולם". ווייט אמר ל"דיילי מייל" כי הוא מקווה להביא איתו דגלי גאווה לאצטדיונים במונדיאל כדי להראות שאוהדי כדורגל להט"בים קיימים בדיוק כמו כל סוג אחר של אוהדים ושהם חלק מהמשחק.

 

אלכסיי סמרטין, האחראי על המאבק בגזענות ובאפליה מטעם התאחדות הכדורגל הרוסית לקראת המונדיאל הקרוב, הבהיר לאחרונה כי למרות חוק התעמולה הרוסי לא ייאסרו באצטדיוני המונדיאל גילויי חיבה בין בני זוג מאותו המין ולא תיאסר הנפה של דגלי הגאווה. "אתם יכולים להתנשק כמה שבא לכם ולחבק אחד את השני בגבול ההיגיון הנורמלי", אמר. ב"אינדיפנדנט" הבריטי דווח כי אפילו ויטאלי מילונוב, סגן יו"ר הבית התחתון של הפרלמנט הרוסי, שבנה את הקריירה שלו על הצהרות הומופוביות, הבטיח שלא להתערב הפעם – פשוט משום שאין זה מתפקידו לתת הוראות למארגני הטורניר.

רוסיה גזענות חוליגנים מונדיאל אלכסיי סמרטין פעיל נגד גזענות (צילום: AFP)
אלכסיי סמרטין. "אתם יכולים להתנשק כמה שבא לכם"(צילום: AFP)

אלכסנדר אגפוב, יו"ר התאחדות הספורט הלהט"בי הרוסית, העיד לפני שבועות אחדים בריאיון ל"אינדיפנדנט" הבריטי כי נראה שהרשויות ברוסיה עושות מאמץ של ממש לשכנע שלאיש מהתיירים לא נשקפת סכנה. לדבריו בעבר היה רגיל למציאות שבה הוא מקבל שיחות אזהרה ממנגנוני הביטחון הרוסיים ושבה הוא יכול לספוג מכות מאוהדי ספורט מבלי שתיפתח חקירה רצינית בעניין, אבל לקראת הטורניר מגלים השלטונות מחויבות יתרה להגנה על מיעוטים ולקידום הסובלנות, לפחות בימי המונדיאל.

 

הומו רוסי ל-ynet: "אני לא הייתי מחזיק ידיים"

גם אם שלטונות רוסיה יעשו כל שביכולתם כדי להגן על האוהדים הלהט"בים, המשימה שלהם לא תהיה פשוטה. דו"ח שפרסמו פעילי זכויות אדם בחודש שעבר קובע כי בעונת הכדורגל הנוכחית ברוסיה נעשו שירים גזעניים והומופוביים נפוצים יותר מבעונות קודמות, ודבריהם מגובים במספרים.

נשיא צ'צ'ניה, רמזן קדירוב. "עשרות הומואים נעצרו, לפחות שלושה נרצחו" (צילום: getty images) (צילום: getty images)
נשיא צ'צ'ניה, רמזן קדירוב. "עשרות הומואים נעצרו, לפחות שלושה נרצחו"(צילום: getty images)

הומו צ'צ'ני שברח לדירת מסתור במוסקבה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הומו צ'צ'ני שברח לדירת מסתור במוסקבה(צילום: AFP)

אלכס, אזרח ותושב של רוסיה שמשתייך לקהילת הלהט"ב המקומית, מאמין להבטחות של ממשלת רוסיה שאוהדים להט"בים יתקבלו בברכה – אבל לא מתעודד מכך כלל. בשיחה שקיים בשבוע שעבר עם אולפן ynet אמר כי תהיה זו הצגה בלבד. "בזמן המונדיאל כולם יהיו פחות או יותר מנומסים וינסו לעשות את המיטב שלהם להישאר רגועים, אבל בפועל זה לא ככה בחיי היום-יום שלנו, אלה שמתנהלים שלא בזמן גביע העולם".

 

"הלהט"בים ברוסיה מודאגים לא רק ממה שיקרה בגביע העולם, אלא מערכי התרבות במדינה שלנו. בחמש שנים האחרונות ממשלת רוסיה עושה הכול כדי לעורר את הנושא כל הזמן ומחוקקת חוקים מוזרים. לפני כמה שבועות למשל קבע בית משפט בכפר קטן ברוסיה שיש לסגור את אתר האינטרנט הלהט"בי הגדול ביותר במדינה. אני בטוח שאנשים בכפר הזה לא ראו מעולם אנשים מקהילת הלהט"ב, אבל בית המשפט הזה קיבל את ההכרעה וכלי התקשורת ברוסיה הפיצו את הידיעה. כל אזרח ברוסיה ישמע את החדשות האלה ויחשוב שלהט"ב משמעותו משהו רע".

סנט פטרבורג. "ידידותית יחסית, אבל אל תנסו" (צילום: depositphotos.com) (צילום: depositphotos.com)
סנט פטרבורג. "ידידותית יחסית, אבל אל תנסו"(צילום: depositphotos.com)

גם לאלכס יש המלצות לגייז שיגיעו לצפות במשחקים ולמה שכדאי להם לעשות – ולא לעשות. "אני חושב שזה יהיה שונה מעיר לעיר. סנט פטרבורג לדוגמה מאוד ידידותית, מוסקבה לא כל כך ידידותית, ושאר הערים בטח שלא ידידותיות. בכלל אופן, ודאי שלהחזיק ידיים או להתנשק בציבור לא יהיה מעשה בטוח. קראתי חדשות ויש כל כך הרבה מאמרים שלפיהם יהיה בטוח להחזיק ידיים ולהתנשק באצטדיונים – אנחנו נראה, אף אחד לא יודע, אבל אני לא הייתי עושה את זה".

 

בעתיד לא אמור להיות קל כל כך למדינה הומופובית לזכות באירוח המונדיאל. בניגוד לנהלים שהיו קיימים בתקופה שבה זכו רוסיה וקטאר באירוח המונדיאלים הקרובים (ב-2018 וב-2022 בהתאמה), המדינות שיגישו מועמדות לאירוח הטורניר מעתה ואילך יהיו חייבות להזמין דו"חות עצמאיים על מצב זכויות האדם בהן ולספק הערכה כנה של הסיכונים הנשקפים לאוהדים שיבקרו בהן בזמן המונדיאל. אם יתגלה שמצב זכויות האדם במדינה כלשהי אינו משביע רצון – הצעתה עשויה להיפסל. מרוקו, שהגישה מועמדות לאירוח המונדיאל של שנת 2026, כבר הספיקה להסתבך באפריל השנה כשהתברר כי בדו"ח שהעבירה לא צוין שיחסי מין הומוסקסואליים נחשבים בה לעבירה פלילית שדינה עד שלוש שנות מאסר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
המונדיאל ילך, הבעיה תישאר
צילום: shutterstock
מומלצים