שתף קטע נבחר

גל התייקרויות בפתח: מחירי האורז יעלו בעד 30%

חברת סוגת, ששולטת במדפי האורז ברשתות השיווק בישראל עם 63% נתח שוק, תקפיץ את המחירים של אורז פרסי, יסמין ובסמטי, בשל מחסור בגידולים בתאילנד והודו. גם העגבניות ונייר טואלט התייקרו, זאת אחרי עליית מחירי הטונה והסיגריות בשנתיים האחרונות. קמעונאי: "הם הפסיקו לפחד מהצרכנים"

ספקי המזון כבר לא חוששים להעלות מחירים וכעת אחד המוצרים הכי פופולריים בקרב הצרכנים הישראלים עומד להתייקר. מחירי האורז צפויים לעלות ב-15%-30%, בעקבות עליית מחירים בעולם, כך נמסר מחברת סוגת, הספקית הגדולה ביותר של אורז בישראל, ששולטת במדפי האורז. סוגת היא מונופול בתחום האורז עם 63% נתח שוק. ההתייקרות הזאת מגיעה לצד התייקרויות בנייר טואלט ומוצרי נייר אחרים, עגבניות והתייקרות ממושכת במוצרי טונה.

 

 מחירי העגבניות בעלייה. בקרוב: ייבוא מטורקיה

המחאה נשכחה: חוגלה קימברלי מייקרת את מוצריה ב-10%

 טונה סטארקיסט שוב מתייקרת

 

סוגת החליטה לייקר את סוגי האורז הפופולריים ביותר על הצרכן הישראלי: אורז פרסי, יסמין ובסמטי. סוגי האורז האלה של סוגת, המוכרת את המותג שלה ואת המותג אורזיל בין היתר, נמכרים לצרכנים במחירים שנעים בין 3 ל-7 שקלים לק"ג ברשתות הזולות ויכולים להגיע ל-17 שקל לק"ג ברשתות עירוניות. מדובר בהתייקרות משמעותית שכן בשוק המזון בדרך כלל מייקרים מוצרים באחוזים בודדים. את האורז הזול יותר, אורז תאילנדי ואת סוגי האורז הנישתיים, כמו אורז מלא, החברה לא מייקרת לעת עתה.

 

לפי סוגת יש שני גורמים לעליית מחירי האורז שלה, שמיובא מתאילנד והודו. המטבע התאילנדי התחזק מול הדולר ובנוסף, היבולים השנה פחות מוצלחים ויש מחסור באורז איכותי שנמכר ביוקר. בסוגת מעריכים שהמשבר יארך כשנה. מסוגת נמסר בהודעה לעיתונות: "אנו עושים את מירב המאמצים לספק לצרכנים אורז באיכות והזמינות הנדרשת. המחירים לצרכן נקבעים ע"י הקמעונאים". 

סוגת מייקרת את סוגי האורז הנמכרים ביותר ותחתוך קופון. מיה: "אנחנו לא מעלים מחירים בינתיים" (צילום: Sutterstock) (צילום: Sutterstock)
סוגת מייקרת את סוגי האורז הנמכרים ביותר ותחתוך קופון. מיה: "אנחנו לא מעלים מחירים בינתיים"(צילום: Sutterstock)
 

 

מיה: הזדמנות עבור הספקים הקטנים

לצד סוגת יש בישראל ספקי אורז רבים, אך נתח השוק שלהם קטן. הספקית השנייה בגודלה בשוק האורז לצד שופרסל, היא ככל הנראה מיה שמחזיקה בכ-5% נתח שוק וגם מייצרת עבור המותג הפרטי של רמי לוי. בחברה אמרו ל-ynet: "לא נעלה מחירים לעת עתה. כרגע אנחנו מסוגלים לספוג את העלייה הזאת במחירים גם בלי לפגוע באיכות של המוצרים שלנו. זה שוק חי, פעם עולה ופעם יורד, ויתכן שהמחירים ירדו בהמשך השנה. לפני כשנה היתה ירידת מחירים באורז".

 

והספקיות הורידו מחירים?

"לא, אבל אנחנו יצאנו ביותר מבצעים. אם המחירים בתאילנד ימשיכו לעלות עד סוף השנה, נשקול עליית מחירים, אבל כרגע אין כל כוונה כזאת. סוגת ראו פה הזדמנות והם יכולים לעשות את הצעד הזה, סוגת היא מונופול. מבחינתנו המותגים הקטנים, זו גם הזדמנות: להגדיל את נתח השוק שלנו".

 

עוד התייקרו: עגבניות, נייר טואלט וסיגריות

ההתייקרות הצפויה באורז באה לצד העלייה במחירי העגבניות. מחיר עגבניות חממה הגיע היום ל-6.50 שקלים לק"ג ובמשרד החקלאות שוקלים לייבא עגבניות מטורקיה באמצעות מכסות פטורות ממכס. החקלאים טוענים שהייבול נפגע מהחום ומפיחות בשטחי הגידול, אך שעיקר עליית המחירים היא בשל ניפוח מחירים של המשווקים הסיטונאים.

 

גם חוגלה קימברלי הודיעה בסוף חודש מאי לקמעונאים שהיא מייקרת את מוצרי הנייר של ניקול, שמורת טבע ומולט בכ-10%. מדובר בנייר טואלט ובמגבות נייר. סנו ראתה כי טוב והעלתה אף היא מחירים של מוצרי הנייר שלה. גם מחירי הסיגריות עולים ועולים בשנים האחרונות. ב-2017 - שוק המזון חזר לצמוח אחרי תקופה ארוכה של קיפאון.

  

קמעונאי גדול אמר ל-ynet: "מאז 2013 לא היה גל כזה של התייקרויות. הספקים הפסיקו לפחד מהצרכן הישראלי שנרדם בשמירה. הפתרון זה לא לקנות מה שמתייקר, יש הרבה מותגים חלופיים לסוגת ואפשר גם לקנות סוגי אורז שלא התייקרו. חלק מהרשתות הפכו ליצרניות - כי יש להן מותג פרטי גדול והשליטה שלהן בשוק גדלה. גם זה נותן כוח להעלאת מחירים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים