שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מתכוננים ל"5,000 בלוני תבערה": צה"ל נערך ליירוטים וירי ברצועת עזה
  נוכח איומי הפלסטינים בעזה לשגר היום אלפי בלונים ועפיפוני תבערה, נערכים בצה"ל ליירטם באמצעות רחפנים - אך לפי שעה ללא ירי לעבר מפעיליהם. עם זאת, הבהירו בצבא כי ימשיכו ביתר שאת לבצע ירי אזהרה של כלי טיס באזור וייתכן כי התגובה תוחרף בעת הצורך

   

   

  באוגדת עזה נערכים לחידוש העימותים היום (ו') בגבול הרצועה, ובמיוחד ליירוט בלוני תבערה ועפיפוני חבלה נוכח החשש מעלייה בתקריות שיגור. זאת, אף שביום שישי שעבר הסתיימו ימי האזכור הלאומיים הפלסטיניים, עם ציונו של יום הנכסה בהפרות סדר נרחבות לאורך הגדר. כוחות מתוגברים של צה"ל ייפרסו מול מוקדי החיכוך בגבול הרצועה, אבל ההערכה היא שכמות המפגינים תהיה נמוכה יחסית ותעמוד על כמה מאות עד אלפים.

   

  צה"ל נערך ליירט את הבלונים והעפיפונים באמצעות רחפנים קטנים, ובשלב זה לא צפוי ירי לעבר מפריחיהם. אך המדיניות החדשה של ירי אזהרה מצד כלי טיס של חיל האוויר לקרבתם צפויה להמשך ביתר שאת. אם אזהרות אלה לא יביאו להפסקת הצעדים, צה"ל עלול לבצע גיחות ישירות ומדויקות נגדם.

  פלסטינים מגינים בלוני תבערה ()
  בלוני תבערה ברצועה

  באופן יוצא דופן בצה"ל נמנעו בשבועיים האחרונים, מאז הסתיימה יממת ההסלמה, לתקוף יעדי חמאס סמוכים לגבול או בעומק הרצועה, למרות תקריות ירי לעבר עמדות צה"ל והשלכת עשרות רימונים ומטעני חבלה לעבר כוחות צה"ל בגבול, בעיקר בשבוע שעבר. לא מן הנמנע כי מדיניות ההבלגה תסתיים בשבוע הקרוב בעיקר אם יימשכו הפרחות הבלונים והעפיפונים שאליהם מחוברים מטעני חבלה.

   

  אנשי "יחידת העפיפונים ובלוני התבערה" ערכו אתמול מסיבת עיתונאים ב"מחנה השיבה" שהוקם סמוך לגדר המערכת, מזרחית למחנה הפליטים אל-בורייג' במרכז הרצועה והודיעו: "נשגר 5,000 בלונים ועפיפוני תבערה לעבר השטחים הכבושים בבוקר הראשון של החג (עיד אל-פיטר)".

   

  "בעוד שהמצור רק מתגבר והתוקפנות נמשכת - תימשך גם הפעילות בצעדת השיבה", מסרו. "נצא כדי לשרוף את אדמות המתנחלים. יחידתנו שרפה עשרות אלפי דונמים ומוצבים צבאיים. נהפוך את אדמתנו לאש תחת רגליהם".  

   

  מוקדם יותר אתמול ירה כלי טיס של צה"ל ירי אזהרה על מנת להרחיק חולייה שעסקה בהכנת בלוני תבערה בדרום רצועת עזה. לא נמסר על נפגעים. 

   

  גדי ירקוני, ראש המועצה האזורית אשכול, אמר אתמול כי "שגרת החיים שלנו היא תמיד מיוחדת, עם איום הרקטות והמנהרות, ובחודשיים האחרונים נוספו גם השריפות והאירועים על הגדר. לפני חודשיים תושב העוטף לא היה מעלה את הביטחון האישי כסוגיה, ועכשיו כן מדברים על זה - אבל ממשיכים.

   

  "המצב יצר כאן שיתוף פעולה מיוחד בלחימה בשריפות, כבאות, קק"ל, חיל אוויר ורכזי הביטחון (רבש"צים) שלנו, כולם עובדים ביחד. אני בטוח שמס רכוש ישפו אותי על כל הנזק כיום, אבל צריך לחשוב לטווח הרחוק, ואם המדינה תגיע למסקנה שצריך להחליף את הגידולים ששותלים פה, בשל השפעה והיחס השונה בין גידולים ושריפות, אז צריך להודיע לחקלאים כבר עכשיו וגם לזה יהיו משמעויות. אנחנו מכינים תכנית חדשה לתמיכה בעוטף, בדומה לזו שהייתה אחרי צוק איתן".

   
  תגובת צה
  (צילום: אלירם כליף)

  פלסטינים מגינים בלוני תבערה ()
  פלסטינים מכינים בלוני תבערה
   

  חורשה במפלסים עולה באש כתוצאה מבלון תבערה ()
  חורשה במפלסים עולה באש

  מדובר צה"ל נמסר כי "צה"ל תקף באמצעות כלי טיס תשתית הסמוכה למרחב שבו עסקה קודם לכן חולייה בהכנת בלוני תבערה בדרום רצועת עזה". עוד נמסר כי "צה"ל רואה בחומרה את השימוש בבלוני ועפיפוני תבערה ונפץ ויפעל למניעת השימוש בהם".

    

  בהתייחס לדיווח של צה"ל, טען אחד מפעילי "יחידת העפיפונים" כי ישראל תקפה קבוצה של פעילים "בניסיון לשבור את רוחם". הוא הוסיף: "נמשיך בכל הכוח שיש לנו עד שנשיג את מטרותינו. המתנחלים לא יחיו בביטחון וביציבות עד שיוסר המצור מעל הרצועה. נגרום לתושבי עוטף עזה לחיות במצור של אש העפיפונים ובלוני התבערה. אש המצור לא תשרוף אותנו בלבד. הכנו בנק מטרות של כל האתרים והמתקנים החשובים וכן של השטחים החקלאיים כדי שנשרוף את כולם. אנו מזהירים את ישראל מפני מעשים טיפשיים ופגיעה בנו".

   

  צוותי הכיבוי פעלו אתמול ב-11 מוקדים שונים באזור עוטף עזה, בניסיון להשיג שליטה על שריפות שפרצו עקב שיגור עפיפוני תבערה.

   

  בתחילת השבוע הוזעקו חבלני משטרה לטפל במנגנון מאיץ בערה שהועף עם עפיפון ושאותו איתרו ילדים באחד מיישובי המועצה האזורית שדות נגב. השוטרים טיפלו בעפיפון הממולכד באמצעות רובוט משטרתי.  

   

  עפיפוני תבערה ששוגרו מרצועת עזה גרמו ביום ראשון לשריפות ב-11 מוקדים באזור כיסופים ובארי שבמועצה האזורית אשכול. צוותי כיבוי של קק"ל ואנשי ביטחון מהאזור פעלו להשגת שליטה על השריפות. טרור העפיפונים גרם בחודשיים האחרונים לנזק סביבתי רב ביישובי האזור, כשהשיא נרשם ביום שישי האחרון - 45 שריפות הוצתו בכל רחבי עוטף עזה, כולן כתוצאה מעפיפוני או בלוני תבערה.


  פורסם לראשונה 14/06/2018 22:28

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים