שתף קטע נבחר

מהעריקה מצומת עד פרשת הריגול: "גונן שגב הוא גאון עם שיגעון, תאב בצע, אין לו גבולות"

גורמים פוליטיים ומשפטיים שהכירו את השר לשעבר לא הופתעו מהאישום נגדו בגין ריגול לאיראן. חברו לצומת פיני בדש: "הוא בגד בסיעה ועבר מימין לשמאל, הוא היה מגלומן ופרנואיד". התובעת במשפט האקסטזי: "הוא איבד את הראש". פרקליטו לשעבר מתעקש: "אני מתקשה להאמין"

 

 

גונן שגב ארכיון (צילום: יריב כץ)
ארכיון. גונן שגב(צילום: יריב כץ)

"אין לו גבולות לבחור הזה. אני לא מופתעת ולא אתפלא לגביו על שום דבר. אדם שעוזב את הכול ונוסע לניגריה - מדינה שכמעט הכול מותר בה - הגיוני שיאבד את הראש", כך אמרה היום (ב') עו"ד נאווה שילר, שהייתה התובעת במשפט ייבוא כדורי האקסטזי של השר לשעבר גונן שגב, בתגובה לפרסום כתב האישום שהוגש נגדו בגין ריגול נגד ישראל ולטובת איראן.

 

 

לדבריה, במהלך המשפט הבחינה שמדובר ב"בן אדם זחוח וציני שהעיר הערות סרקסטיות ודיבר לא יפה. בסוף הוא הודה בעבירות שיוחסו, ואני מאמינה שכך יהיה גם הפעם. גונן שגב מסייע רק לעצמו ועושה מה שטוב לו. את עבירות הסמים ועבירות אחרות הוא ביצע כדי לזכות ברווח כספי. הכול אצלו סובב סביב כסף".

 

שרת המשפטים איילת שקד בחרה להפנות אצבע מאשימה לממשלת רבין במחצית שנות ה-90 ואמרה בתגובה לאישום: "גונן שגב נקנה על ידי ממשלת השמאל כדי להעביר את אוסלו. התחיל בבגידה בדרך שייצג, המשיך בסחר בסמים, ועלול להיגמר בבגידה במדינה".

 

שגב נעצר בחודש שעבר על ידי שב"כ והושם למשך תשעה ימים בבידוד מוחלט כאסיר X. איש מלבד מעטים בשירותי הביטחון לא ידע על מעצרו, והוא לא הורשה לפגוש אפילו עורך דין. מהחקירה עלה שלצורך נסיעותיו למפגשים עם מפעיליו, השתמש שגב בדרכון זר אותנטי. בחקירתו הוא לא הכחיש שקיים קשר עם גורמים איראניים, אבל טען שניסה לעזור למדינה "להשיג מידע".

 

 

 
השתלשלות הפרשה ()
גונן שגב בניגריה  (צילום: hotels.ng place)
גונן שגב במרפאה בניגריה (צילום: hotels.ng place)
גונן שגב בניגריה  (צילום: hotels.ng place)
גונן שגב במרפאה בניגריה (צילום: hotels.ng place)

לשימוש מקומונים בלבד! פיני בדש (צילום: הרצל יוסף)
פיני בדש. "הוא תמיד חשב שאני חותר תחתיו"(צילום: הרצל יוסף)

אורן שחור קצא
אורן שחור. "סירבתי לתת לו עדות אופי"(צילום: מיכאל קרמר)
 

ראש מועצת עומר, פיני בדש, שהיה חבר כנסת עם שגב מטעם מפלגת צומת, אמר היום: "ישבתי הרבה שנים לידו. הוא גאון עם שיגעון. הבן אדם פשוט מטורף. מי שבגד בסיעה ועבר מימין לשמאל, שהאצבע שלו עם הערבים העבירה את אוסלו, שסחר בסמים - זה לא מפתיע אותו. הייתה לו תאוות בצע. היו חשובים לו הבילויים.

 

"הוא תמיד חשב שאני חותר תחתיו. הוא היה מגולמן ופרנואיד ביחד. מצד אחד הוא חשב שהוא מעל כולם ומצד שני חשב שכולם כל היום מדברים עליו. רפול כל כך התרגז עליו יום אחד עד שכתב 'כשאני שומע את גונן שגב מדבר אני מבין איך נוצרים דחפים לרצח'".

 

- חשבת עליו ככה מהתחלה?

"כשהכרתי אותו הוא היה בחור שנראה טוב, צעיר, רופא בבית חולים העמק. יש הרבה שיוצרים רושם ראשוני טוב ואחר כך מגלים שהם מותג חלול".

 

אלוף (מיל) אורן שחור, שכיהן כמתאם פעולות הממשלה בשטחים בזמן ששגב היה שר האנרגיה, הכיר אותו מישיבות הממשלה בתקופת יצחק רבין. "אחרי שהוא סרח והסתבך הוא ביקש ממני עדות אופי וסירבתי", סיפר שחור. "האיש הזה מצליח להפתיע בכל פעם מחדש. כל מה שקשור לגונן שגב זה רק הפתעות".

 

עו"ד ציון אמיר, שייצג את שגב במשפט הסמים, אמר: "הייתי איתו בקשר בחודשים האחרונים אבל הופתעתי לשמוע על הפרשה. זה תמיד מפתיע כשאדם נעצר ובוודאי זה כשמדובר בגונן. אני לא מכיר את הפרשה ולכן אין לי מושג. אני מאוד מתקשה להאמין שגונן מעורב בדבר כזה".

 

בהודעת שב"כ נטען כי שגב גויס ופעל כסוכן מטעם המודיעין האיראני. החקירה העלתה כי ב-2012 נוצר קשר בינו לבין גורמים מהשגרירות האיראנית בניגריה, ובהמשך הוא הגיע פעמיים למפגשים באיראן עם מפעיליו, "תוך שזהותם כאנשי מודיעין הייתה ברורה לו". עוד לפי שב"כ, שגב נפגש עם מפעיליו ברחבי העולם, בבתי מלון ובדירות וקיבל מערכת תקשורת חשאית להצפנת המסרים בינו לבין מפעיליו.

 

"בחקירה התברר כי שגב העביר למפעיליו מידע הקשור למשק האנרגיה, לאתרים ביטחוניים בישראל, למבנים ולבעלי תפקידים בגופים מדיניים וביטחוניים ועוד", נמסר. "כדי לעמוד במשימות שקיבל הוא קיים קשרים עם אזרחים ישראליים הקשורים לתחום האבטחה, ביטחון ויחסי החוץ של ישראל. שגב פעל כדי לקשר חלק מהאזרחים הישראלים לגורמי המודיעין האיראני, תוך שהוא מנסה לשטות בהם ולהציג את הגורמים האיראניים כגורמים עסקיים תמימים".


פורסם לראשונה 18/06/2018 18:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
ארכיון. גונן שגב
צילום: יריב כץ
מומלצים