שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  בכיר במערכת הביטחון על גונן שגב: "נבלה שניסה למכור מידע תמורת גרושים"

  הבכיר התייחס לכתב האישום שהוגש נגד השר לשעבר: "לא נגרם נזק מהותי שלא ישוער בעקבות מעשיו. יש נזק מוגבל". שגב הועבר היום לכלא גלבוע, שבו כלואים בין היתר אסירים ביטחוניים. דיווח: "שגב טען שדיווח על הקשר עם האיראנים לדמות בכירה מאוד במערכת הביטחון"

   

  גונן שגב ארכיון (צילום: יריב כץ)
  גונן שגב ב-2004(צילום: יריב כץ)

   

  בכיר במערכת הביטחון התייחס לכתב האישום שהוגש נגד השר לשעבר גונן שגב. הוא כינה אותו "נבלה שניסה למכור מה שהוא יודע ומה שהוא לא יודע תמורת כמה גרושים". הגורם הבכיר הוסיף כי "לא נגרם נזק מהותי שלא ישוער בעקבות מעשיו. יש נזק מוגבל". 

   

  במקביל, הערב פורסם בחדשות 2 כי שגב צפוי לכפור בכתב האישום. בחקירתו טען כי "רצה להיות סוכן כפול" וכדי לחזק את הטענה הזו, הוא אמר לחוקרים כי עם יצירת הקשר עם האיראנים - הוא דיווח על כך לדמות בכירה מאוד במערכת הביטחון וציפה להוראות, שמן הסתם לא הגיעו. המניע של שגב, על פי הפרסום, היה ניסיון לשקם את תדמיתו, שלדבריו "ספגה מכה אנושה" לאחר הרשעתו בסחר בסמים. "לא רק שלא פגעתי בביטחון המדינה", אמר שגב לחוקרים, "קיוויתי לסייע לה".

   

  אתמול הותר לפרסום כי שגב נעצר בחודש שעבר בחשד לביצוע עבירות של סיוע לאויב במלחמה ובריגול נגד מדינת ישראל. בתום החקירה הגישה פרקליטות מחוז ירושלים לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד שגב בגין עבירות אלו וכן בגין ריבוי עבירות של מסירת ידיעה לאויב. כתב האישום אושר על ידי היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה.

   

   

  גונן שגב עם שחרורו ממעצר ב-2007    (צילום: ירון ברנר )

  גונן שגב עם שחרורו ממעצר ב-2007    (צילום: ירון ברנר )

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  אחת הסוגיות החשובות שעלו עם העברתו של גונן שגב לישראל בגין ריגול למען איראן, הייתה כיצד להסתיר את דבר מעצרו. זה החל בדיונים בשעות לילה מאוחרות, כיבוי המצלמות בבתי משפט ותחפושת שהולבשה על שגב כדי שלא יזוהה.

   

  כך התנהלו הדיונים בבית המשפט ללא פרוטוקול שלוש פעמים, והחוקרים שהיו שותפי סוד הצליחו לשמור על סודיות המבצע להסתרת מעצרו של שגב בישראל. כששגב נחת לפני כחודש, הוחלט כלקח מפרשת האסיר X בן זיגייר לשכנו במתקן כליאה של שב"כ, כשאנשי הארגון בעצמם שומרים עליו.

   

  השתלשלות הפרשה ()

  גונן שגב בניגריה (צילום: hotels.ng place)
  גונן שגב במרפאה בניגריה (צילום: hotels.ng place)

  גונן שגב ()
  גונן שגב בניגריה
   

  על דלת תאו לא היה שם, אבל השומרים ידעו מי הוא. שגב קיבל רשימה של עורכי דין בעלי סיווג ביטחוני גבוה על מנת שיבחר מתוכה והוא בחר את משה מזור ואלי זהר שייצגו אותו. בתשעת הימים הראשונים למעצרו לא הורשה שגב להיפגש עם עורכי דינו, אפילו לא בדיון הראשון שהתקיים בעניינו בבית המשפט.

   

  הסוגייה הקשה יותר שעלתה במערכת הביטחון ובקרב בלשי היאחב"ל הייתה כיצד לשמור על סודיות גם כאשר יצטרכו להביאו להארכת מעצר בבית משפט לצורך המשך החזקתו. בית המשפט שנקבע היה השלום בראשון לציון, והוחלט כי מי שתדון בסודיות מוחלטת בהארכות המעצר היא נשיאת בית המשפט עינת רון.

   

  הדיונים נקבעו לשעות הערב והלילה, כאשר התנועה בבית המשפט מועטת. קודם לכן דאגו אנשי כוחות הביטחון לתאם עם בכירים בהנהלת בתי המשפט אצ כיבוי מצלמות האבטחה, מחשש שמישהו יבחין בכך ובמסתורין של הבאת עצור עלום.

   

  בנוסף, על מנת שלא יזוהה בטעות כשהוא מובא לדיון בבית המשפט, שגב הובא לכל דיון "מחופש" כשעל ראשו כובע ומשקפיים מחשש כי העובדה שהוא אדם מוכר תביא לזיהויו.

   

  בתוך כך, הועבר היום שגב לכלא גלבוע שליד בית שאן - שם כלואים אסירים ביטחוניים. עם זאת, שגב כלוא בהפרדה באגף פלילי רגיל עם אסירים שלגביהם אין חשש שיפגעו בו, ומקבל תנאים כמו כל עצור שהוגש נגדו כתב אישום, כגון שימוש בטלפון הציבורי שבאגף, קנטינה וביקורים.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים