שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  גונן שגב, שנאשם בריגול, הועבר לכלא גלבוע

  השר לשעבר, שהואשם בריגול למען איראן, הועבר לכלא שבו כלואים אסירים ביטחוניים. שגב הושם בהפרדה באגף פלילי רגיל. בעשור הקודם הוא ריצה עונש מאסר על ניסיון הברחת רבבות כדורי אקסטזי

   

  גונן שגב ארכיון (צילום: יריב כץ)
  גונן שגב ב-2005(צילום: יריב כץ)

   

  השר לשעבר גונן שגב, שנאשם בריגול למען איראן, הועבר היום (ג') לכלא גלבוע שליד בית שאן. בכלא כלואים אסירים ביטחוניים, אך שגב כלוא בהפרדה באגף פלילי רגיל עם אסירים שלגביהם אין חשש שיפגעו בו, ומקבל תנאים כמו כל עצור שהוגש נגדו כתב אישום, כגון שימוש בטלפון הציבורי שבאגף, קנטינה וביקורים.

   

  מחיזבאללה ועד איראן: פוטנציאל הנזק של גונן שגב/רון בן ישי

  "אנשי העסקים" ו"המתווך": כך ריגל שגב עבור איראן

  גונן שגב לא הכחיש קשר לאיראנים, אך טען: "ניסיתי לעזור למדינה"

  בתחפושת וללא מצלמות אבטחה: כך הוסתר מעצרו של גונן שגב בישראל

   

  אתמול הותר לפרסום כי שגב נעצר בחודש שעבר בחשד לביצוע עבירות של סיוע לאויב במלחמה ובריגול נגד מדינת ישראל. בתום החקירה הגישה פרקליטות מחוז ירושלים לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד שגב בגין עבירות אלו וכן בגין ריבוי עבירות של מסירת ידיעה לאויב. כתב האישום אושר על ידי היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה.

   

  גונן שגב בניגריה (צילום: hotels.ng place)
  גונן שגב במרפאה בניגריה (צילום: hotels.ng place)

  העציר X: כך הוסתר מעצרו של גונן שגב

  אחת הסוגיות החשובות שעלו עם העברתו של גונן שגב לישראל בגין ריגול למען איראן, הייתה כיצד להסתיר את דבר מעצרו. זה החל בדיונים בשעות לילה מאוחרות, כיבוי המצלמות בבתי משפט ותחפושת שהולבשה על שגב כדי שלא יזוהה. 

   

  כך התנהלו הדיונים בבית המשפט ללא פרוטוקול שלוש פעמים, והחוקרים שהיו שותפי סוד הצליחו לשמור על סודיות המבצע להסתרת מעצרו של שגב בישראל. כששגב נחת לפני כחודש, הוחלט כלקח מפרשת האסיר X בן זיגייר לשכנו במתקן כליאה של שב"כ, כשאנשי הארגון בעצמם שומרים עליו.

   

  על דלת תאו לא היה שם, אבל השומרים ידעו מי הוא. שגב קיבל רשימה של עורכי דין בעלי סיווג ביטחוני גבוה על מנת שיבחר מתוכה והוא בחר את משה מזור ואלי זהר שייצגו אותו. בתשעת הימים הראשונים למעצרו לא הורשה שגב להיפגש עם עורכי דינו, אפילו לא בדיון הראשון שהתקיים בעניינו בבית המשפט.

   

  הסוגיה הקשה יותר שעלתה במערכת הביטחון ובקרב בלשי היאחב"ל הייתה כיצד לשמור על סודיות גם כאשר יצטרכו להביאו להארכת מעצר בבית משפט לצורך המשך החזקתו. בית המשפט שנקבע היה השלום בראשון לציון, והוחלט כי מי שתדון בסודיות מוחלטת בהארכות המעצר היא נשיאת בית המשפט עינת רון.

   

  הדיונים נקבעו לשעות הערב והלילה, כאשר התנועה בבית המשפט מועטת. קודם לכן דאגו אנשי כוחות הביטחון לתאם עם בכירים בהנהלת בתי המשפט אצ כיבוי מצלמות האבטחה, מחשש שמישהו יבחין בכך ובמסתורין של הבאת עצור עלום.

   

  בנוסף, על מנת שלא יזוהה בטעות כשהוא מובא לדיון בבית המשפט, שגב הובא לכל דיון "מחופש" כשעל ראשו כובע ומשקפיים מחשש כי העובדה שהוא אדם מוכר תביא לזיהויו.

  שותפו לתא של גונן שגב מדבר    (צילום: בראל אפרים)

  שותפו לתא של גונן שגב מדבר    (צילום: בראל אפרים)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   
  השתלשלות הפרשה ()

   

  לפי הודעת שב"כ, "שגב, שבשנים האחרונות התגורר בניגריה, הגיע לגינאה המשוונית במהלך חודש מאי 2018. שגב הועבר לישראל על פי בקשת משטרת ישראל, לאחר שגינאה המשוונית סירבה להתיר את כניסתו לשטחה על רקע עברו הפלילי. שגב נעצר לחקירת השב"כ והמשטרה מיד עם הגעתו לישראל, לאחר שנאסף מידע שהצביע על חשד כי שגב מקיים קשרים עם גורמי המודיעין האיראני ומסייע להם בפעילותם נגד מדינת ישראל".

   

  עוד נמסר בהודעה כי "בחקירה בשב"כ ובמשטרה התברר כי שגב גויס ופעל כסוכן מטעם המודיעין האיראני. החקירה העלתה כי בשנת 2012 נוצר קשר בין שגב לבין גורמים מהשגרירות האיראנית בניגריה, ובהמשך אף הגיע פעמיים למפגשים באיראן עם מפעיליו, תוך שזהותם כאנשי מודיעין הייתה ברורה לו. החקירה העלתה כי שגב נפגש עם מפעיליו האיראנים ברחבי העולם, בבתי מלון ובדירות אשר להערכתו משמשות לפעילות חשאית איראנית. שגב אף קיבל מערכת תקשורת חשאית להצפנת המסרים בינו לבין מפעיליו".

   

  שגב ריצה בעבר עונש מאסר, לאחר שהורשע בניסיון להבריח לישראל 32 אלף כדורי אקסטזי. במרץ 2005 גזר בית המשפט המחוזי בתל אביב חמש שנות מאסר בפועל ושנתיים על תנאי על שגב. הוא נידון למאסר לאחר שהודה במסגרת עסקת טיעון בעבירות של ניסיון לייבא לישראל 32 אלף כדורי אקסטזי, זיוף הדרכון הדיפלומטי ושימוש בו בשתי הזדמנויות שונות. במאי 2007 הוחלט לנכות שליש מתקופת מאסרו והוא השתחרר כמה שבועות לאחר מכן מכלא השרון.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים