שתף קטע נבחר

מפקחי הבנייה עצרו את העיצומים וינהלו מו"מ במקביל לחזרתם לעבודה

המפקחים פתחו בעיצומים לפני כשלושה שבועות, בעקבות תיקון לחוק התכנון והבנייה שהרחיב את הסמכות שלהם למתן קנסות על עבירות בנייה. המפקחים טוענים כי שליחתם לחלק קנסות חושפת אותם לגילויי אלימות מצד עברייני הבנייה

בית הדין הארצי לעבודה הפנה את מפקחי הבניה למשא ומתן בפיקוחו. בדיון שהתקיים היום (ג') בבקשה לצו מניעה שהגיש המרכז לשלטון מקומי נגד העיצומים שנוקטים מפקחי הבנייה, הושג הסדר לסיום העיצומים בהסכמה, תוך הפניית הצדדים למשא ומתן בפיקוח בית הדין.

  

המרכז לשלטון מקומי וההסתדרות הגיעו לסיכום, שלפיו הצעדים הארגוניים שננקטו יוקפאו לתקופת משא ומתן של כחודש ימים, והעובדים יחזרו לעבודה סדירה. זאת, לאחר למעלה משלושה שבועות של עיצומים.

 

"אולי נקים אוהל בחצר": המשפחה שתקועה בגלל שביתת מפקחי הבנייה

בגלל עיצומי המפקחים: כ-1,500 משפחות לא יכולות להכנס לדירותיהן החדשות

 

  (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
 

הצדדים ידווחו לבית הדין על ההתקדמות במגעים במהלך חודש יולי. עורכי הדין אלעד מורג ואורן שרם, מהלשכה המשפטית לאגף לאיגוד מקצועי, ייצגו בהליך את ההסתדרות. התאגדות העובדים מלווה על ידי הסתדרות ההנדסאים, בראשות דני הורנשטיין.

 

העיצומים ננקטו על ידי כ-300 מתוך 600 מפקחי הבנייה ברחבי הארץ, בעקבות תיקון שנעשה לאחרונה בחוק התכנון והבנייה אשר הרחיב את סמכויות המפקחים משמעותית, ובכלל זה הסמיך אותם לרשום קנסות עתק של עד מאות אלפי שקלים בהליך מנהלי וללא משפט, למבנים בהם נמצאו חריגות בנייה ללא היתר. חששם העיקרי של המפקחים הוא מגילויי אלימות מצד עברייני הבנייה, סוגייה שלא קיבלה עד כה מענה מצד משרד האוצר, האחראי על מערכת התכנון.

  

 

 

העיצומים הובילו לכך שבערים ובישובים רבים ברחבי הארץ לא חתמו על היתרי אכלוס (טופס 4), לא הוציאו היתרי בנייה, והמפקחים לא פעלו למניעת עבירות בנייה. העיצומים התקיימו בעשרות רשויות מקומיות, ובהן ירושלים, חיפה, ראשון לציון, רמת גן והרצליה. בתל אביב ובבאר שבע, לעומת זאת, הפיקוח פעיל. בישובים בהם התקיימו עיצומים המפקחים הגיעו לעבודה המשרדית, אך לא יצאו לשטח.

  

הפגיעה שנגרמה ליזמים, לקבלנים ולרוכשי הדירות בזמן העיצומים היא רחבת היקף. בהתאחדות בוני הארץ, אשר היתה שותפה לפנייה לבית המשפט, העריכו כי כל יום של עיצומים מונע אכלוס של כ-130 דירות, ובסך הכל עד כה גרמו העיצורים לאיחורים באכלוס של כ-1,900 יחידות דיור ברחבי הארץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים