שתף קטע נבחר

גלנט נגד בנט: "לירות בבני 8 שמשגרים עפיפונים? - אכזרי וטיפשי"

חבר הקבינט והשר מכולנו תוקף באולפן ynet את עמיתו, יו"ר הבית היהודי, על קריאתו לירות במשגרי עפיפוני התבערה: "חוסר ניסיון בהפעלת הכוח. מי שלא מבין את התמונה בעזה לא מבין איך זה עובד". בנט השיב בטוויטר: "המחבלים לא בני 8. מי שיורה - אתה יורה עליו"

 

 

מתקפה בתוך הנגמ"ש: עימות חריף בין שרים בקבינט, שבמסגרתו תוקף השר יואב גלנט (כולנו) בריאיון לאולפן ynet את יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, לאחר שהאחרון קרא לירות במשגרי עפיפוני תבערה. "חוסר ניסיון בהפעלת הכוח מביא לשכרון כוח. זו שגיאה חמורה ביותר לירות על ילד בן שמונה, בוודאי בצורה מכוונת". בנט השיב לטענות בציוץ בחשבון הטוויטר שלו: "המחבלים היורים אינם בני 8. זו תעמולה שקרית שאויבינו מפיצים. מי שיורה על משפחתך, על בני עמך ומשלח בלוני נפץ ותבערה, אתה יורה עליו. כל כך ברור שאני מתקשה להאמין שאני צריך לנמק. הבלגה מובילה להסלמה". בציוץ נוסף הוא כתב: "הם מחבלים שמנסים לרצוח את ילדינו. הבא להורגך, השכם להורגו".

 

הסלמה בדרום - כתבות נוספות:

תושבים בעוטף: "לא ניתן לפתור את הבעיה בעוד כוח"

חמאס מהמר שישראל לא תיכנס לעזה - וטועה/רון בן ישי

המשוואה החדשה של חמאס

 

הדברים נאמרים ברקע המשך מתקפת עפיפוני ובלוני התבערה ובצל ליל הרקטות לעבר יישובי עוטף עזה. גלנט הבהיר כי ירי שכזה על משגרי עפיפונים לא יביא לתוצאה רצויה. "הפלסטינים ישלחו אלף ילדים בני 8. רק מי שלא מבין את התמונה בעזה, לא מבין איך זה עובד. לוקחים ילד שמונה, נותנים לו סוכרייה, הוא לא עומד על דעתו ואנחנו נירה עליו טיל ממזל"ט? זה דבר לא רק מגוחך, לא רק אכזרי אלא גם טיפשי", אמר גלנט.

נפתלי בנט ויואב גלנט (צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, AP)
עימות בין שרי הקבינט. גלנט ובנט(צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, AP)

 

 

אז אולי צריך לפגוע במי שבעצם שלח אותו ועודד אותו? במנהיגי חמאס? לחזור לסיכולים?

"את זה אני כבר הצעתי יותר מפעם אחת וגם הבהרתי ואני מבהיר כאן לאנשי חמאס, שאני מנהל איתם דיאלוג של לחימה במשך שנים ארוכות. אנחנו מבינים שאין תופעות ספונטניות, שבמסגרתן עשרות או מאות ילדים ונערים משלחים עפיפונים מבלי שיש מישהו מאחורי זה. אם יהיה צורך אנחנו נגיע אל אותו מישהו וגם אל מי שמעליו ונפגע בהם וחמאס לא יהיה חף מהעניין הזה".

 

מה זה אומר יהיה צורך? מתי הנקודה שיהיה צורך?

"אני לא מצהיר הצהרות על מה נעשה טרם עשינו. אני רק אומר שכל האפשרויות מונחות על השולחן. אני אגיד לך יותר מזה, חוץ מאשר ניצחון במערכה, חשובה זירת המערכה, ולא חמאס יקבע את הזירה, זאת אומרת, אם הוא חושב שהוא ישלח אנשים לגדר וילדים שיפריחו עפיפונים ואנחנו נתמודד רק עם זה, הוא שוגה. אנחנו נפגע בנכסים של חמאס, באנשים של חמאס, במטרות שלו, וכאשר נידרש לזה, נגביר את הקצב. אם יהיה צורך אנחנו נכה אותם למציאות שהם יצטערו על מה שהם עושים, בין זה לבין לפגוע בילדים בני שמונה המרחק הוא גדול, אני גם מתנגד לזה מוסרית, גם ערכית וגם רואה בעצם ההצעה והחשיבה הזאת מעשה טיפשי".

 

על אפשרות של כניסה קרקעית של צה"ל לעזה אמר גלנט בריאיון: "הם בונים על תהליך שבו אנחנו נילחם נגד אחרים (בהתייחס לגזרה הצפונית וההתבססות האיראנית בסוריה), והם יתישו אותנו. אז הם שוגים. אם נידרש, בוודאי צבאית, נוריד את חמאס על הברכיים עד למצב קשה ביותר. עם זאת, אנחנו לא רוצים לכבוש את רצועת עזה כי אין לנו אינטרס להיות שם ולכן אנחנו צריכים להשתדל ולהגיע למצב יציב בסבב קצר ככל הניתן ולא לאחר מהלך ארוך שחוזר לאותו מצב".

 

השר הוסיף כי "אנחנו לא רוצים להתדרדר מסיבות ברורות, אין לנו עניין לשלוט על עזה. אנחנו רוצים שקט, אנחנו רוצים הסרת אחריות ואנחנו גם רוצים פירוז. אלה אינטרסים שמתנגדים במידה מסוימת זה לזה, אבל אנחנו נמצא את הדרך לעשות את זה ואנחנו צריכים תקופות ממושכות של שקט ראשית למען האזרחים והדבר השני מפני שיש לנו נושאים אחרים לעסוק בהם, גם בתחום הביטחוני".

 

יו"ר מפלגתו של גלנט, שר האוצר משה כחלון, אמר הבוקר בכינוס כלכלי-תעשייתי כי "לחמאס יש מטרה אחת ויחידה כרגע והיא לסבך אותנו בתקריות בינלאומיות. לשם כך הם לא בוחלים באמצעים ומשתמשים בילדים ואזרחים. הפעולות של חמאס יכולות לגרור אותנו למקומות שלא נמצאים בתוכנית העבודה שלהם וגם לא שלנו. אסור לנו כמדינה ריבונית להשלים עם הטפטוף הזה. אסור לנו שהמצב בעוטף יהפוך להיות כמו פרוטזה - לא נוח אבל מתרגלים לחיות עם זה. אני סומך על צה"ל ואני בטוח שהוא יודע לתת את המענה המתאים בדיוק כפי שנתן מענה לבעיות הרבה יותר מסובכות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, AP
יואב גלנט ונפתלי בנט
צילום: אוהד צויגנברג, אלכס קולומויסקי, AP
מומלצים