שתף קטע נבחר

ראש מטה הדיור על הירידה בהתחלות הבנייה: "לא נורה אדומה - אבל בהחלט אור כתום"

זאב בילסקי אמר בראיון לאולפן ynet כי במשרד האוצר עוקבים אחר הצניחה בהתחלות הבנייה של דירות למגורים, וכי בכוונתם להגיב בהתאם: "אני מקווה שהשוק יתייצב וישמור על מחירים שפויים"

 

 

יום לאחר פרסום נתוני הלמ"ס בדבר הצניחה החדה בהתחלות הבנייה של דירות למגורים : ראש מטה הדיור הלאומי, זאב בילסקי, אמר בראיון לאולפן ynet כי במשרד האוצר עוקבים אחר הנושא ומתכוונים להגיב בהתאם.

 

שפל של שמונה שנים בהתחלות הבניה, צניחה של 22% מהשנה שעברה לפי הלמ"ס. יכול להיות שהתמקדתם יותר מדי במחיר למשתכן ועכשיו צריך לחשב מסלול מחדש?

"אני לא חושב. בעשור האחרון מחירי הדיור כמעט הכפילו את עצמם. הדירה התרחקה מכל חסרי הדיור - זוגות צעירים או 'סתם' משפחות - שלא יכלו אפילו לחשוב על אחת.

 

"כתוצאה מפעולות של מטה הדיור בשלוש השנים האחרונות, סוף סוף אנחנו רואים ב-7-6 חודשים האחרונים ירידת מחירים. אותן דירות שלא היו בהישג יד, מתקרבות היום לאותם חסרי דיור, שכעת יוכלו לרכוש אותן.

 

"אין ספק שהשוק מתאים את עצמו, אנחנו רואים ירידה בהתחלות הבנייה, אבל אנחנו עוקבים אחרי זה ואני מקווה שהשוק יתייצב וישמור על מחירים שפויים, כך שאנשים יוכלו להשיג את הדירה שכל כך חשובה להם".

ראש מטה הדיור זאב ביילסקי (צילום: אורי דוידוביץ ועמית הובר)
ראש מטה הדיור, זאב ביילסקי(צילום: אורי דוידוביץ ועמית הובר)
 

אתה מקווה שהשוק יעשה את זה, אבל איך אתם מתכוונים לגרום לקבלנים לבנות יותר? לפתור בעצם את העובדה שאין לקבלנים כרגע, לפי מה שהם אומרים, תמריץ לבנות.

"לא הורדנו את הרגל מהדוושה. אנחנו, בהנחיית שר האוצר, ממשיכים לתכנן דירות בקצב. בשנה שעברה תוכננו 127 אלף דירות, השנה יתוכננו עוד קרוב ל-130 אלף דירות. אנחנו נעשה את הכל כדי שהתהליך יהיה הרבה יותר מהיר, ואז, במידה ונזהה כיוון של עליית מחירים והשוק יגיב מיד, תהיינה דירות מתוכננות שאפשר להתחיל לבנות".

 

"מקווים שהשוק יאזן את עצמו"

בתגובת האוצר אתמול נאמר כי קבלנים אוחזים במלאי אדיר של עשרות אלפי דירות, שמוצעות למכירה לקהל הרחב - ללא הצלחה. האם אתם שוקלים להכניס את הדירות האלה לתוכנית מחיר למשתכן?

"אנחנו בוחנים את כל האפשרויות. בינתיים הקבלנים באמת יושבים על מלאי גדול של דירות ומחכים. במידה ומגמת הירידה במחירים תימשך, אני מעריך שדירות ימכרו ישירות על ידי הקבלנים במחיר נמוך יותר.

 

"אנחנו עוקבים אחרי זה, אני נמצא בקשר עם הקבלנים. אנחנו לא פועלים למען הקבלנים, אנחנו לא פועלים למען בעלי הקרקע, אנחנו פועלים למען אותם אנשים, זוגות צעירים, שאם אין לך הורים עשירים, לעולם לא יגיעו לדירה. זו המשימה שלנו ואת זה אנחנו עושים".

 

בפועל בונים פחות. בסופו של דבר, אתה לא חושש שאחרי הירידה המתונה נראה עליית מחירים?

"אנחנו עוקבים אחרי השוק. זה נושא מאוד מאוד מסובך, שעשרות שנים לא נגעו בו. אנחנו רואים שבשנת 2017 נמכרו 70 אלף דירות חדשות, אני מעריך שב-2018 גם כן יימסרו 70 אלף דירות חדשות. אנחנו מקווים שהשוק יאזן את עצמו. אם יהיה צורך להתערב מעבר למה שנעשה כד כה, אנחנו בהחלט נעשה את זה".

 

"מחיר למשתכן זה לא חזות הכל"

אתמול אמר לנו נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק: "הנתונים החדשים מצביעים על הצלחתו של שר האוצר לפגוע אנושות ביכולת של ענף הבנייה לספק את היקף הבנייה הנדרש באמת לציבור רוכשי הדירות, על ידי מניפולציה של השוק והבטחות שווא". איך אתה מגיב לדברים הקשים האלה?

"רוני בריק הוא חבר טוב. אני מעריך שבמסגרת תפקידו הוא צריך להגיד אימרות מפוצצות, אבל בסך הכל הוא יודע, אני יודע ועם ישראל יודע, שהמטרה שלנו היא הנגשת הדירות לחסרי הדיור.

 

"יכול להיות שבדרך הקבלנים ובעלי הקרקעות יפגעו קצת, אבל בסופו של דבר המטרה של הורדת מחירי הדיור צריכה להיות נר לרגלינו".

 

תמ"א 38 בהרצליה. "יש רשות להתחדשות עירונית" (צילום: קרן נדל"ן) (צילום: קרן נדל
תמ"א 38 בהרצליה. "יש רשות להתחדשות עירונית"(צילום: קרן נדל"ן)

 

מה לגבי התחדשות עירונית? פרויקטים שתקועים שנים, שלא מתקדמים? איפה אתם שם? האם מחיר למשתכן זה חזות הכל?

"מחיר למשתכן זה לא חזות הכל. יש היום רשות להתחדשות עירונית, אנחנו מפשילים שרוולים, 20% מהדירות שימכרו בשנים הקרובות יהיו במסגרת התחדשות עירונית. אנחנו נעזור בעיקר בפריפריה, במקומות שמחירי הקרקע מאפשרים זאת.

 

"ההתחדשות העירונית עובדת, תפקידנו יהיה רק לצמצם את הבירוקרטיה ולאפשר לאדם שרוצה לעשות תמ"א 38, שרוצה פינוי בינוי, לעשות את זה מהר".

 

כשראית את הנתונים שפורסמו אתמול, אולי בכל זאת נדלקה אצלך נורת אזהרה? אולי צריכים להיעשות עוד מספר צעדים?

"לא נורה אדומה, אבל כן אור כתום. אנחנו ערים לכל מה שקורה ואנחנו בקשר עם הלמ"ס ועם הכלכלן הראשי של משרד האוצר. אנחנו בהחלט נגיב בהתאם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורי דוידוביץ ועמית הובר
זאב בילסקי
צילום: אורי דוידוביץ ועמית הובר
מומלצים