שתף קטע נבחר

הקרב הלילי - צעד גדול אל מלחמה בעזה

בטווח הנראה לעין אין הכנות למבצע צבאי, דעיכת עפיפוני התבערה מצביעה כנראה על הרתעה, ושני הצדדים חסרי אינטרס להחרפת ההסלמה. אולם, חילופי המהלומות בלילה הקודם צמצמו את מרחב האפשרויות. אם טרור העפיפונים יימשך על בסיס יומי - הדרך למלחמה נראית סלולה

 

 

כמות השימוש שנעשתה ביומיים האחרונים בעפיפוני התבערה ירדה, אולם מאידך נראה כי המטרד האווירי החדש יחסית קירב את המבצע הבא ברצועת עזה: בצה"ל לא מתכוונים לשנות את מדיניות התקיפות החדשה שהחלה השבוע, ולפיה שריפות שייגרמו ביישובי עוטף עזה כתוצאה משיגור נרחב של בלוני ועפיפוני תבערה - יובילו לתקיפות אוויריות של יעדי טרור ברצועה.

 

חמאס מהמר שישראל לא תיכנס לעזה - וטועה | הפרשנות של רון בן ישי 

 

המדיניות של צה"ל תימשך חרף המשוואה החדשה שחמאס ניסה לקבע בתחילת השבוע וביתר שאת בלילה החולף, ולפיה ישוגרו מטחי רקטות ופצמ"רים באופן מיידי לעבר שטח ישראל בתגובה לכל תקיפה של הצבא.

שריפה ליד קיבוץ בארי (צילום: EPA)
דעיכה בטרור העפיפונים(צילום: EPA)

שריפה ליד קיבוץ בארי (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

בצה"ל זיהו כאמור ביומיים האחרונים ירידה בקרב שיגורי העפיפונים שגרמו לשריפות: משיגור של 20 עד 30 עפיפוני או בלוני תבערה ביום בשבוע שעבר ל-4 עד 5 ביומיים האחרונים. זאת עדות אפשרית לרתיעה של חמאס מהמשך התופעה שגורמת לנזקים כלכליים לחקלאי עוטף עזה ולתחושות קשות בקרב תושבי מערב הנגב.

 

לפי הערכה, מרחב האפשרויות בחילופי המהלומות בין הצדדים הצטמצם הלילה, באופן שקירב עוד יותר את המבצע הבא של צה"ל ברצועת עזה. ברקע הדברים נראה כי חמאס לא צפוי לחזור בו ממשוואת האש החדשה שניסה ליצור, אך אם ימשיך לשגר באמצעות תצפיתני מוצביו ליד הגבול את עפיפוני התבערה על בסיס יומי - צה"ל יגיב שוב בתקיפות שתגרור מטחי רקטות ובכך תיסלל הדרך למלחמה.

 

תיאום ושיתוף פעולה בין שני ארגוני הטרור 

בלילה שעבר, את מרבית הירי שכלל לפחות 45 שיגורי רקטות ופצמ"רים ביצע חמאס באופן נשלט ומבוקר. מעט מהשיגורים ביצעו אנשי הג'יהאד האיסאלמי. עובדה זו מחזקת עוד יותר את התיאום ושיתוף הפעולה בין שני ארגוני הטרור הגדולים ברצועה.

 

בהערכת המצב בפיקוד הדרום, שנעשתה לפני התקיפה הלילית האחרונה ברצועה, נלקחה בחשבון האפשרות שחמאס יגיב מיד בירי רקטות. לכן הוכנו בחיל האוויר שני מטסי התקיפה הנוספים - באמצע הלילה ולפנות בוקר של יום רביעי. בסך הכול הותקפו 25 יעדים, בהם מוצבים צבאיים, מתקני אימונים על ותת-קרקעיים ומחסני אמצעי לחימה. בשעת ערב אותרה מרגמה סמוך לקיבוץ במועצה האזורית שער הנגב.

נזק לכביש בעוטף עזה (צילום: רויטרס)
הרקטות ששוגרו בלילה הקודם גרמו לנזקים בעוטף עזה(צילום: רויטרס)

חיילים בודקים נזק שנגרם לכביש בעוטף עזה (צילום: AP)
(צילום: AP)

חבלני משטרה אוספים רסיסי רקטה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

חבלני משטרה אוספים רסיסי רקטה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

חבלני משטרה אוספים רסיסי רקטה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

נזק לכביש בעוטף עזה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

זוג אזרחים בודקים את הנזק שנגרם מירי רקטות על עוטף עזה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

ברמת השטח אין הכנות למבצע צבאי בטווח הנראה לעין כמו הורדת כוחות להיערכות לתמרון, ובעוטף עזה נמשכת השגרה. בסוף השבוע לא צפויים תגבורי כוחות בדומה להיקפים שנראו בסופי השבוע הקודמים, שבמהלכם נערכו הפגנות אלימות בגדר הגבול בהשתתפות אלפי פלסטינים.

 

יחד עם זאת, ההבנה בצה"ל היא שהלילה החולף היווה צעד גדול נוסף לעבר עימות צבאי, חרף היעדר האינטרס של שני הצדדים להגיע אליו בשלב זה.

 

במקביל, המרוץ אחר פתרון טכנולוגי ליירוט עפיפוני התבערה נמשך בקדחתנות במערכת הביטחון. חמאס מצדו צפוי להמשיך לשגר אותם, לאחר שלא הצליח בחודשים האחרונים לפרוץ את הסטטוס-קוו מול ישראל.

 

ברקע הדברים, שר הביטחון אביגדור ליברמן וחמאס שיגרו זה לעבר זה מסרים מאיימים. במהלך טקס בבה"ד 1 התייחס השר ליברמן לליל הקרב בעזה ואמר כי "יש לי רק שלוש מילים לחמאס - זו הייתה טעות". פחות משעה לאחר מכן כבר הגיב דובר חמאס סמי אבו זוהרי בציוץ שפרסם: "אנחנו אומרים לליברמן בשלוש מילים (כך במקור) - אל תטעה בהבנת סבלנותנו".

 

בטקס סיום קורס קצינים, שבו צוינו 50 שנה להקמת הבסיס במצפה רמון, אמר ליברמן בנוסף: "אנחנו עדיין מוקפים בשנאה ובאויבים אכזריים. ברצועת עזה אנחנו עומדים מול חמאס והג'יהאד האיסלאמי, בסיני דעאש, חיזבאללה בגבול לבנון ואל-קאעידה בגבול הסורי ומאחורי כולם - איראן. אנו מתמודדים בו זמנית עם עפיפונים וטילים ארוכי טווח של האויב המכוונים אל מרכזי האוכלוסייה בישראל".

 

"מבצעים את מה שאומרים" 

לפני הטקס לקחו הזרועות הצבאיות של חמאס והג'יהאד האיסלאמי אחריות על תקיפה משותפת של שבעה מוצבים ישראליים במהלך הלילה שעבר בתגובה "לתוקפנות הציונית המתמשכת".

 

בהודעה מטעמן נמסר: "אנו מדגישים את משוואת 'הפצצה בתגובה להפצצה' ולא נאפשר לאויב לכפות משוואות תוקפניות נגד עמנו וההתנגדות. ההנהגה הישראלית נושאת באחריות המלאה לכל תוקפנות ותשלם את המחיר על כך. כל הניסיונות לשבור את המחאה העממית הפלסטינית לא יצליחו. המוכנות והתגובה המהירה והמתואמת שלנו הן ההוכחה לכך שאנו מבצעים את מה שאנו אומרים".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך בפתח דבריו את הרמטכ"ל איזנקוט ואמר: "גדי, כל העם מאחוריך ומאחורי חיילי צה"ל". בהמשך התייחס נתניהו להסלמה בדרום: "יש לנו שלום מבורך עם מצרים ועם ירדן שמחזיק מעמד חרף סערות הזמן, אבל אנחנו רואים בכמה חזיתות מסביבנו אויבים שתוקפים אותנו או מנסים לתקוף אותנו. אינני מתכוון לפרט את המהלכים שאנחנו מתכננים מול עזה. העוצמה תגבר ככל שיידרש. אנחנו ערוכים לכל תרחיש ומוטב שאויבינו יבינו זאת ועכשיו".

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, אמר: "אירועי השבועות האחרונים מצפון ומדרום ממחישים את הנפיצות הגדולה. צה"ל פועל מסביב לשעון ביוזמה ועוצמה המוכרת היטב לאויבינו. נמשיך לפגוע במבקשי רעתנו, ונחזיר את הביטחון לתושבי הדרום, בדומה לשאר אזורי המדינה. אני משוכנע שנשיג את זה בתבונה ובנחישות ובהקדם".


פורסם לראשונה 20/06/2018 23:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אוספים רסיסים מהירי בלילה הקודם
צילום: AP
מומלצים