שתף קטע נבחר

כחלון נגד הקבלנים: "גרפו כסף עם כף של טרקטור"

על רקע התייצבות מחירי הדיור וצמצום היקף הבנייה, תוקף שר האוצר בחריפות את הקבלנים: "הם מבוהלים ובצדק. יש עשרות אלפי דירות ריקות". באשר לגל ההתייקרויות במשק, הודיע כחלון כי יכנס הערב דיון. על המצב בעזה: "אין פתרון כרגע לעפיפוני הטרור, תנו לצבא לעבוד". צפו בריאיון באולפן ynet

 

 

לאחר פרסום נתוני הלמ"ס על בלימה בירידת מחירי הדיור ו צמצום היקף הבנייה, תוקף הבוקר (יום ה') שר האוצר משה כחלון בריאיון לאולפן ynet את הקבלנים: "הקבלנים מפחדים, הקבלנים מבוהלים ובצדק מבחינתם. הם גרפו פה כסף לא עם כפות, הם גרפו פה כסף עם כף של טרקטור, וזה נעצר וזה הולך להיעצר. הבוקר ראינו באחד העיתונים הכלכליים שהם לווים כספים בריבית של 10% כדי לאחוז בדירות. יש עשרות אלפי דירות ריקות".

 

הוא סיפר: "אתמול היה אצלי ראש רשות ממרכז הארץ ואמר שיש לו אלף דירות ריקות והוא מבקש ממני אישור להפוך אותן לעסקים או לשימוש חורג. אלף דירות ריקות. תאמינו לי, ביישוב לא של מאה אלף יחידות דיור, הרבה פחות. קבלנים אוחזים דירות ריקות, לא מוכרים אותן, ולא קרה כלום. שישאירו אותן".     

 

 

משה כחלון (צילום: אבי מועלם )
שר האוצר משה כחלון(צילום: אבי מועלם )

משה כחלון (צילום: עידן ארבלי)
(צילום: עידן ארבלי)

משה כחלון (צילום: עידן ארבלי)
(צילום: עידן ארבלי)

משה כחלון (צילום: אבי מועלם )
(צילום: אבי מועלם )

האם הירידה במחירי הדיור נבלמה? ארכיון  (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
האם הירידה במחירי הדיור נבלמה? ארכיון (צילום: אבי מועלם)
 

גל התייקרויות. ארכיון  ()
גל התייקרויות. ארכיון

בנושא גל ההתייקרויות במוצרי המזון והצריכה, אמר כחלון כי הערב תתקיים פגישה במשרדו בהשתתפות בכירי משרד האוצר שבה ידונו בנושא: "אתן לך עכשיו את ה-SMS שקיבלתי מהסופר. איזה מחירים יש החודש. לא תאמיני, עוף בשמונה שקלים, כרעיים ב-13 שקלים, יש מבצעים בלתי רגילים. אבל לא זאת הנקודה, יש מוצרים בעולם שזה בורסות עולמיות, כמו קפה, כמו דלק למשל, שלנו אין השפעה עליהם לכן קשה לנו כמדינה להתעסק בזה. יש מוצרים שהם עונתיים, כמו פירות שבתחילת העונה המחיר מאוד גבוה".

 

כחלון טרם חתם על הצו לייקור מוצרי החלב, אף שבוועדת הכספים הוסכם שיש לייקר אותם: "במחירי החלב יש ועדת מחירים שדנה והחליטה שהמחירים צריכים לעלות ב-3.4 אחוזים. כמו שלפעמים היא דנה בזה שמחירים יורדים. זה מוצר מפוקח ולכן זה דבר הרבה יותר קל. אני כרגע לא חותם, זה לא פשוט בשבילי לחתום על העלאת מחירי חלב, חלב זה מתחבר לתינוקות, מתחבר לאוכל, יש לי קושי עם זה, יש לחצים אדירים. הכנסת לוחצת עליי מאוד לחתום, כמובן שתנובה, אין לי טענה לאף אחד, קשה לי מנטלית לחתום על זה".

 

כחלון הבטיח: "אני אעשה הכל שלא תהיה עלייה במחירי החלב".

 

אומר לנו שר הרווחה כאן לפני יומיים: האוצר מצפצף על החלשים, אגב הפעוטונים. אתם לא רוצים לממן מצלמות ופיקוח

"אכפת לנו מהכול, אני לא רוצה להיכנס לנושאים האלה".

 

הוא תקף אתכם בחריפות

"יש הצעת חוק פעוטונים של ח"כ יפעת שאשא ביטון, יו"ר הוועדה לזכויות הילד, שזה הרבה יותר מקצועי, הרבה פחות פופוליסטי, הרבה יותר נכון, עבודה של שנה וחצי שנתיים שמתקדמת ואני מקווה שזה יעבור".

 

אתה אומר שההצעה ששר הרווחה הביא לא מספיק מקצועית ומעמיקה? לא מספיק נבדקה לעומק?

"אנחנו מעולם לא שמענו על ההצעה הזאת, שמעתי עליה ברדיו, והצעות שאני מקבל ברדיו אני מתייחס אליהן אותו דבר. מצד שני יש ועדה בכנסת של אנשים מקצועיים, שעוסקים בזה, אני מאוד מכבד את חברת הכנסת שאשא ביטון, עושה עבודה מקצועית".

 

כחלון גם התייחס למתיחות ברצועת עזה ובעיקר להיעדר הפתרון לטרור העפיפונים. "גם אם אין כרגע פתרון, יהיה כזה. אין לי ספק שצה"ל ייתן לזה מענה גם אם זה ייקח עוד כמה ימים. לצערי זה לקח הרבה מאוד זמן וחשבנו שזה ייפתר הרבה קודם", אמר כחלון.

 

 

בניגוד לשרים אחרים, כחלון נותן גיבוי לתפקוד צה"ל. הוא תומך בסיכולים ממוקדים, אבל מבקש להבהיר: "אני בעד סיכולים היכן שיש סכנה למדינת ישראל וזה צעד שהוכיח את עצמו כחיוני, אבל אני הייתי נותן לצבא לנהל את זה. יש אדם אחד במדינת ישראל שיש לו סמכות לקבוע נוהלי פתיחה באש והוא הרמטכ"ל איזנקוט. הוא מחליט במסגרת החוק. הידיים של צה"ל לא כבולות. צריך לתת לצבא לעבוד".

 

באשר לסערת האירוויזיון אמר כחלון: "ראש הממשלה הודיע במפורש שלא תהיה מעורבות פוליטית. האירוויזיון צריך להיות בירושלים כי גם בפעם הקודמת היה בירושלים. אין מקום אחר שצריך לעשות אותו".

 

שר האוצר הבהיר שוב שהוא בעד הורדת מסים בניגוד לעמדת בנק ישראל. "מצב ההכנסות לא מאפשר לעשות צעד דרמטי ולכן אנחנו מחכים. אמרתי שאחרי החגים נבדוק את ההכנסות".

 

באשר לשאלה מתי יתקיימו הבחירות, השיב: "ההיגיון אומר נובמבר 2019. אין שום סיבה להקדים את זה. אבל אם אנחנו צריכים את המושב הזה, גם טכנית זה לא יכול לקרות לפני ינואר-פברואר. כי אם נחזור ב-14 באוקטובר למושב החורף, אז אתה צריך מינימום תשעים יום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
שר האוצר משה כחלון
צילום: אבי מועלם
מומלצים