שתף קטע נבחר

היסטוריה בסעודיה: נשים יכולות לנהוג

בחצות הסירה הממלכה השמרנית את האיסור על נשים לנהוג בכלי רכב. הרשתות החברתיות התמלאו תוך דקות בסרטונים ובשידורי לייב של נשים מאחורי ההגה

 

הלילה בחצות (יום א') נרשמה בסעודיה מהפכה של ממש: הממלכה השמרנית ביטלה בצעד היסטורי את האיסור שמנע מנשים לנהוג. כבר דקות אחדות אחרי חצות הרשתות החברתיות בסעודיה נתמלאו בשידורים חיים, בסרטונים ובתמונות של נשים מאחורי ההגה נוהגות ברחבי המדינה.

 

רשת אל ערבייה שידרה בשידור חי את הרגעים שאחרי הסרת האיסור: הכתבת סיפרה לצופים שתכף האישה הראשונה בסעודיה תנהג, ולאחר מכן נראית האישה נכנסת לרכב יחד עם חברה - ונוסעת משם. אתר חדשות נוסף פרסם סרטון שבו נראית אישה נכנסת לרכב ונוהגת - כשברקע תרועות, מחיאות כפיים, צלמים ומוסיקה מתנגנת. 

 

שוטרי תנועה בג'דה חילקו פרחים לנהגות. שירות הביטחון הכללי בסעודיה מסר לאחר הערכת מצב כי "לא נרשמו עד כה אירועים חריגים מאז שהותר לנשים לנהוג".

נשים נוהגות בסעודיה ()
לייב בטוויטר: אמא נוהגת

אישה נוהגת בסעודיה (מתוך שידור רשת אל ערבייה)
התרגשות רבה בסעודיה(מתוך שידור רשת אל ערבייה)

אישה נוהגת בסעודיה (מתוך שידור רשת אל ערבייה)
(מתוך שידור רשת אל ערבייה)

נשים נוהגות בסעודיה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

בסעודיה מצפים שמהיום - 30% מהנשים במדינה יחלו לנהוג. משרד התחבורה הסעודי מסר שעד אתמול הונפקו יותר מ-30 אלף רישיונות נהיגה מקומיים לנשים שהגישו רישיונות זרים ובינלאומיים. 21 מרכזים הוקמו לצורך העניין.

 

סעודיה היא המדינה האחרונה בעולם שאסרה על נשים לנהוג בכלי רכב ממונעים. בדצמבר, אחרי שנים של לחץ בינלאומי, הודיע המלך סלמאן על ביטול האיסור. עד הלילה גם נשים עם רישיון נהיגה בינלאומי לא יכלו לנהוג בסעודיה. כמה פעילות חברתיות גם נעצרו בקמפיינים נגד האיסור.

  

אירוע ב עיר ג'דה לקראת ביטול האיסור שמונע מנשים לנהוג ב סעודיה (צילום: gettyimages)
מרכז הדרכה לנהיגה בעיר ג'דה, לקראת הסרת האיסור(צילום: gettyimages)
 

אירוע ב עיר ג'דה לקראת ביטול האיסור שמונע מנשים לנהוג ב סעודיה (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)
  

 
אירוע ב ריאד לקראת ביטול האיסור שמונע מנשים לנהוג ב סעודיה (צילום: AP)
עקב על הברקס. מרכז הדרכה לסעודיות בריאד(צילום: AP)

 

התרגשות רבה נרשמה בממלכה לקראת השינוי ההיסטורי. בתחילת החודש המדינה הקימה בתי ספר ללימוד נהיגה לנשים, הציבה שילוט שמוכוון לנהגות והנפיקה לראשונה רישיונות נהיגה לנשים. מהיום יוכלו הסעודים לראות בכבישים נשים משרתות במשטרת התנועה. בוחנות התנועה קיבלו הנחיות איך לחקור ולנתח זירות תאונה.

 

בחודשים האחרונים הכינה סעודיה את האזרחים – נשים וגברים – ליום ההיסטורי. בין היתר הוקמו מרכזי הדרכה כדי להעלות את המודעות לבטיחות בדרכים ונהיגה זהירה. 

מחזור ראשון של בוחנות תנועה סעודיות ()
מחזור ראשון של בוחנות תנועה סעודיות
  

חברת אופנה סעודית הוציאה מעיל מיוחד לכבוד האישור לנשים להחזיק רישיון נהיגה ()
חברת אופנה סעודית השיקה ז'קט מיוחד

בראיון שנתן לעיתון "א-שרק אל-אווסט" אמר הממונה על משרד התחבורה בסעודיה, מוחמד אל בסאמי: "ההוראה שנתן המלך מאוד פשוטה וברורה: מגיע לאישה מה שמגיע לגבר. אכיפת החוק תהיה שווה לגברים ולנשים".

 

מורה לחינוך איסלאמי פרסם הנחיות לנהגות: "היאחזי בחיג'אב ובערכים שלך, התרחקי ממקומות שמזמנים צרות ובעיות, הנהיגה שלך ברכב היא לא כרטיס היציאה שלך מגבולות הצניעות - הרצינות שלך והכבוד שלך כלפי המשטר תגרום לאנשים לכבדך, היזהרי מהבנות שרוצות לדרדר אותך למעשים רעים".

נהיגה מותרת לנשים בסעודיה ()
"פסל החירות" עם הגה ביד

נהיגה מותרת לנשים בסעודיה ()
 

שלט רחוב שמעודד את אזרחי סעודיה לצאת לחגוג ברחובות ()
 

רכב לנשים בסעודיה ()
ג'יפ ורוד בסעודיה לקראת ביטול האיסור
 

הרשתות החברתיות הוצפו אתמול בדיווחים על ההכנות, וגם בחילוקי דעות על המהלך ובבדיחות. התמיכה במהלך היא כמעט מקצה לקצה, לאחרונה עלה ההאשטג #ستقودي_والشعب_معك (את תנהגי והעם כולו איתך) כדי להראות לנשים את התמיכה שהן מקבלות ולחזק את אלה שעדיין חוששות ומתלבטות.

 

התומכים במהלך מציינים שלצעד הזה יש חשיבות רבה מעבר לעצם התרת הנהיגה לנשים. הם אומרים שהדבר יפחית את העומס הכלכלי על בתי האב, יפחית את התלות בנהגים זרים עד 50% במשך 10 שנים ויסייע לקידום והתפחתות החברה.

סעודיה רישיון נהיגה ל נשים ()
מחאה נגד בן סלמאן, אחרי גל מעצרים של נשים

ההחלטה מיוחסת ליורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, שמוביל מהפכה חברתית-כלכלית שנועדה להציג את סעודיה כליברלית יותר – מהפכה שמטרתה לחזק את הקשר של סעודיה עם המערב. במסגרת המהפכה נרשמו שינויים שוברי מוסכמות – כמו פתיחת בתי הקולנוע אחרי שלושה עשורים.

 

על המהפכה העיב גל מעצרים של לפחות עשר פעילות למען זכויות נשים, בהן נשים אמיצות שלאורך השנים הפרו במופגן את האיסור לנהוג כדי לקדם את המהפכה. כמה ימים אחרי מעצרן של הנשים טענו שלטונות סעודיה כי הן נעצרו בגין בגידה ומגע עם אויבים זרים המבקשים לפגוע באינטרסים של הממלכה. ברשתות החברתיות היו מי שפקפקו בטענה הזו והאשימו במרומז את יורש העצר בן סלמאן כי בעזרת המעצרים הוא מבקש שלא להיתפש כליברלי יתר על המידה.

 


פורסם לראשונה 23/06/2018 21:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
סעודית מתכוננת לעלייה לכביש
צילום: רויטרס
מומלצים