שתף קטע נבחר

השתיקה של נתניהו והרבנים

חבורת הקיצונים שגידפה את הסב השכול חוסיין דוואבשה לא מייצגת את הימין הישראלי. אבל גינוי להתנהגות המבחילה היה מתבקש

 

הקורבנות: ריהאם, עלי וסעד דוואבשה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הקורבנות: ריהאם, עלי וסעד דוואבשה(צילום: EPA)

אם מזקקים את הררי הדיווחים והמלל שנכתבו בשבוע החולף בעקבות פסיקת בית המשפט המחוזי ברמלה, השורה התחתונה והמכרעת היא שההודאות המשמעותיות של הנאשם המרכזי במשפט הרצח של משפחת דוואבשה - קבילות. המשמעות המיידית היא שסיכויי ההרשעה של עמירם בן אוליאל ברצח התינוק עלי והוריו ריהאם וסעד, והפציעה המאוד קשה של הפעוט אחמד, כמעט ודאיים.

 

 

בין ים הקונספירציות, הנה קצת רקע עובדתי: בין נובמבר 2013 לדצמבר 2015 היו חמישה ניסיונות הצתה של בתים מיושבים ביהודה ושומרון: בסינג'יל, בחרבת אל פאלח, בחרבת דיראת, בביתולו ובכפר דומא. על כל חמשת הבתים רוססו כתובות העוסקות בנקמה ומוות לערבים. בארבעה בתים הצליחו הדיירים להימלט בעוד מועד. בבית בכפר דומא לא היה פתח מילוט. המשפחה נלכדה. ההורים והתינוק ונספו.

 

העובדות היבשות והמצמררות הללו היו ידועות לגורמים המרכזיים בממשלת ישראל ובמערכת הביטחון. ולמרות זאת, שמועות על הצתות חוזרות ונשנות בכפר דומא כתוצאה מסכסוכים פנימיים הפכו לנחלת הכלל, ורבים מאנשי התקשורת קבעו בפסקנות שסביר שמשפחת דוואבשה נרצחה במסגרת ריב חמולות. אלא שכעת קבע בית המשפט המחוזי ברמלה שתיאוריית הקונספירציה הזו לא מחזיקה מים.

 

לאחר פסיקת בית המשפט התגודדה קבוצת צעירים קיצונים מול הסבא חוסיין דוואבשה, שאיבד בפיגוע את נכדו, בתו וחתנו, ולעגו לאובדן שלו. הצעירים הללו לא מייצגים את החברה הישראלית וגם לא את הימין בישראל, אבל אין ספק שתיאוריית הקונספירציה חלחלה גם אליהם והובילה לדברים המחליאים שאמרו.

 

כיצד הייתה מדינת ישראל נוהגת בצעירים ערבים מופקרים שהיו מטיחים דברים דומים בסב שכול יהודי שאיבד את נכדו, בתו וחתנו בפיגוע טרור ערבי? אני חוזר: ברור שמדובר במיעוט קיצוני, אבל גינויים לקבוצה הזאת, שמחזרה את התמונות והקולות מחתונת השנאה המפורסמת, כמעט לא נשמעו מגורמים רשמיים בממשלה ובמערכת הביטחון.

 

 

דווקא אלה שיודעים היטב את כל העובדות והפרטים - ובראשם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן וראש השב"כ נדב ארגמן - היו חייבים לצאת להגנת משפחת דוואבשה ולגנות בשאט נפש את הקיצונים.

 

והם לא נמצאים בחלל ריק. עשרות רבני ערים, רבני ישובים וראשי ישיבות מפורסמים וידועים בציונות הדתית, טרחו לפני שבועיים וכתבו מכתב מפורט לנתניהו ולשרת המשפטים איילת שקד בדרישה לעצור את ההליך המשפטי בתיק דומא ולהקים ועדת חקירה בגלל העינויים שעברו הנאשמים בתיק. הניסיון השקוף להשפיע על החלטת בית המשפט לא צלח.

 

לאחר קבלת ההחלטה בבית המשפט היינו מצפים שאותם רבנים יצאו להגן על הסבא חוסיין דוואבשה, אבל לא. השתיקה הרועמת והמעציבה שלהם עלולה חס וחלילה להתפרש לא נכון על ידי פורעי חוק אחרים.

 

הכאב של סב ערבי שאיבד את נכדו, בתו וחתנו בפיגוע טרור רצחני לא שונה כהוא זה מכאב של סב יהודי שאיבד את משפחתו בפיגוע טרור רצחני ערבי. חייבים להפנים - בשני הצדדים - שהלבבות הפועמים, צבע הדם ובעיקר הכאב של המשפחות השכולות היהודיות והערביות, זהים לחלוטין.

 

  • גדי גבריהו הוא יו"ר פורום "תג מאיר"

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: "תג מאיר"
גדי גבריהו
צילום: "תג מאיר"
מומלצים