שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מכת חצבת בשומרון: 12 ילדים נדבקו במחלה

  למרות שכמעט נעלמה בשנים האחרונות, מחלת החצבת, הנחשבת למדבקת מאוד, מתפרצת בחודשים האחרונים ביישובי השומרון. על פי ההערכה, תלמידה מאיתמר הדביקה את חברותיה לבית הספר בנגיף ואלה הפיצו אותו למשפחותיהן שלא היו מחוסנות. במשרד הבריאות מזהירים: "הדרך היחידה לעצור את ההתפשטות היא חיסון". ביישובים טוענים: "ילדינו מחוסנים"

  כוננות חצבתהמחלה המדבקת מאוד מתפשטת בקצב מואץ באזור השומרון. 12 ילדים מהיישובים אלון מורה ויצהר נדבקו בחצבת בשבועות האחרונים. על פי הערכה, אחת התלמידות תושבת איתמר היא זו שהדביקה את חברותיה לבית הספר בנגיף ואלה הדביקו את שאר בני משפחותיהן שלא היו מחוסנים. במשרד הבריאות קוראים לציבור להתחסן.

    

  על פי הנתונים החדשים שהגיעו ללשכת הבריאות המחוזית, שבע תלמידות הלומדות בשכבת כיתה ב' ו־ג' בבית הספר האזורי "נחלת צבי לבנות" באלון מורה נדבקו במחלה. בגלל ההתפשטות המהירה של החצבת הדביקו התלמידות עוד חמישה מבני משפחותיהן. כך, נרשמו 12 מקרי חצבת - מספר גבוה ביחס לממוצע הארצי.

   

  "יש לנו שרשרת הדבקה בחצבת בבית ספר באלון מורה", מספר ד"ר ערן קופל, רופא נפת פתח־תקווה במשרד הבריאות. "מתוך הנדבקים יש ארבע תלמידות המתגוררות ביישוב יצהר ועוד שלוש תלמידות המתגוררות באלון מורה".

   

  במשרד הבריאות פועלים בימים האחרונים על מנת להסביר להורים את החשיבות של החיסון שיכול למנוע הדבקות נוספות ביישובים סמוכים. "אנו יודעים שמקרה מוביל למקרה, ולכן צריך לעצור את שרשרת ההדבקות", מוסיף ד"ר קופל.

     

   צפו בדיון באולפן ynet בנוגע לחיסונים בישראל לאור בהלת החצבת באירופה לפני כמה חודשים:

   

   

   

  מחלה שכמעט ונעלמה בשל אחוזי ההתחסנות הגבוהים

  התפרצות המחלה בשומרון איננה חדשה. בחודש שעבר פורסם ב"ידיעות אחרונות" על סדרה של הדבקות ודווח על שיעור תחלואה חריג בחצבת באיתמר. במשרד הבריאות מדווחים כי בימים האחרונים ההתפרצות ביישוב נבלמה, זאת לאחר שכ־135 ילדים מגיל שנה עד גיל 18 מאיתמר ומיישובים סמוכים התחסנו כנגד הנגיף. "אנחנו רואים שאין יותר עלייה בשיעור הנדבקים בזכות מבצע החיסונים והיענות של האוכלוסייה", מסביר ד"ר קופל. "לצערי הרב, לא כולם השתכנעו להתחסן, וכדי לשמור על בריאות הציבור חשוב לעשות זאת".

    

  בניגוד למקרה התפרצות המחלה באיתמר, החליטו במשרד הבריאות שלא להוציא אזהרה לתושבים שאם לא יסכימו להתחסן ייאלצו לשלם קנס או להישלח למאסר. "ראינו שבסך הכל ישנה היענות לחיסונים, ולדעתי במקרה הזה אין צורך להפעיל סנקציות", אמר ד"ר קופל.

    

  שיעור המתחסנים בחצבת בישראל הוא מהגבוהים בעולם המערבי משום שהחיסון ניתן במסגרת שגרת החיסונים בטיפות החלב ובבתי הספר. ברמה הארצית אחוז המתחסנים במנת החיסון הראשונה בגיל 12 חודשים עומד על 95%. אחוז המתחסנים במנת החיסון השנייה בבית הספר אפילו גבוה יותר ועומד על 96%.

    

  שיעורי ההתחסנות בישראל מהגבוהים בעולם המערבי (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  שיעורי ההתחסנות בישראל מהגבוהים בעולם המערבי(צילום: shutterstock)

   

  בימים האחרונים מתבצע רענון לרופאים הצעירים בנושא חצבת כדי שאלה ידעו לאבחן את תסמיני המחלה, זאת משום שהיא כמעט נעלמה בשנים האחרונות. בנוסף, כל אדם שאובחן כחולה נשלח לבידוד עד שהמחלה תחלוף כדי למנוע הדבקות.

    

  באלון מורה לוקחים אחריות על המקרים ומסבירים כי עודדו התחסנות: "ככל הידוע לנו תלמידות ביה"ס נחלת צבי מחוסנות. מתוך קרוב ל־500 תלמידות, המגיעות ממספר רב של יישובים, יש חמש שנדבקו במחלה והן נמצאות תחת מעקב רפואי". ביישוב תוקפים את משרד הבריאות ואומרים: "אנו מצפים שהוא ייקח אחריות לתת מענה לנושא".

   

  תגובת משרד החינוך: “צוותי החינוך מלווים את התלמידות שחלו ופועלים בהתאם להנחיות משרד הבריאות”.

    

  בהכנת הידיעה השתתף אלישע בן קימון

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים