שתף קטע נבחר

אחרי הכשרות - נישואים דתיים אלטרנטיביים: לא נרתעים ממאסר

מיזם נישואין עוקף רבנות: ארגון "השגחה פרטית" הודיע כי יחל בקרוב לערוך טקסי חופה וקידושין על פי ההלכה, עבור זוגות המעוניינים להינשא "כדת משה וישראל" אך לא ברבנות הממלכתית, או כאלה הנדחים על ידה שלא בצדק. פרויקט הדסטארט חדש מזמין את הציבור לתמוך ביוזמה

אחרי כשרות המזון האלטרנטיבית - מיזם נישואין עוקף רבנות: ארגון "השגחה פרטית" הודיע כי יחל בקרוב לערוך טקסי חופה וקידושין על פי ההלכה, עבור זוגות המעוניינים להינשא "כדת משה וישראל" אך לא ברבנות הממלכתית, או כאלה הנדחים על ידה שלא בצדק. פרויקט הדסטארט חדש מזמין את הציבור לתמוך ביוזמה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

בשנים האחרונות גדל מספר הזוגות הבוחרים בנישואים דתיים אורתודוכסים מחוץ לרבנות. עד עתה הדבר נעשה באופן פרטי ונקודתי, וכעת מדובר בהתארגנות ראשונה מצד גוף המזמין חתנים וכלות לבחור בחתונה כזו ומציע את שרותיו. זוגות אלה אינם מוכרים על ידי המדינה לעניינים אזרחיים, אך מבחינה דתית הם נחשבים כבעל ואישה לכל דבר.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

ככלל, האפשרות היחידה של אזרח יהודי להתחתן בישראל ולהופיע כנשוי במרשם האוכלוסין היא באמצעות הרבנות. כמו כן מכיר משרד הפנים בנישואים אזרחיים מחו"ל, או בטקס יהודי-דתי שנערך על ידי רב המאושר על ידי הרבנות הראשית בארץ.

 

"הרבנות מערימה קשיים הזויים ובלתי מוצדקים בפני עולים חדשים, עולים ותיקים וגרים המבקשים להינשא כדת משה וישראל", נכתב בעמוד פרויקט המימון. "זוגות שבאים להירשם לנישואין מוצאים את עצמם עוברים שבעה מדורי גיהנום בדרך".

 

"מענה לוואקום הקיים"

בסרטון שפרסם "השגחה פרטית", תיאר המייסד, הרב אהרון ליבוביץ': "ישראלים שהם לחלוטין יהודים על פי ההלכה מגלים שהם כנראה יותר מדיי רוסים בשביל להתחתן דרך הרבנות. נשים עוברות הדרכות כלה, אבל אף אחד לא מכין אותן לזה שבחופה לא תהיה להן האפשרות להשמיע קול. וזה עוד בלי לדבר על מי שחס וחלילה גם צריכים להתגרש דרך הרבנות".

 

 

עוד נכתב: "יש ריבוי מקרים של חדירה גסה לפרטיות בהליך הרישום וההכנות לחתונה, פגיעה בחילונים, איסור על אלמנטים הלכתיים שוויוניים במהלך הטקס, יחס מגדרי מפלה בהליכי גירושין וכיוצא באלה – הנובעים ממדיניות הרבנות".

 

ב"השגחה פרטית" טוענים כי המצב הקיים הוביל לצניחה של 4% מדי שנה בכמות הזוגות בישראל הנישאים דרך הרבנות, על אף הגידול באוכלוסייה, ולכן בכוונתם "להפעיל מערך חופות אחראי וידידותי, שייתן מענה לוואקום הקיים".

 

שנתיים מאסר לא מרתיעות אותם

מכיוון שהחוק בישראל אוסר נישואים אלטרנטיביים על פי ההלכה וקובע עונש של שנתיים מאסר לכל אחד מבני הזוג ולאדם שערך עבורם את הטקס, בנו ב"השגחה פרטית" מנגנוני הגנה משפטיים לטובת הזוגות. "אנחנו מתמודדים מול חוק הזוי... וצריכים את התמיכה שלך כדי לצאת לדרך ולהוביל לתיקון חברתי אמיתי", כתבו.

 

במקום שבו אין דריסת רגל לרבנות ()
במקום שבו אין דריסת רגל לרבנות

 

"נאפשר לכל זוג שיכול ומעוניין בכך לערוך חופה כדת משה וישראל - בישראל - וללא רישום ברבנות", הם מתחייבים. "צוות הארגון ועורכי/ות החופות מטעמנו ילוו את החתן והכלה מרגע קבלת ההחלטה, דרך החופה והקידושין - ועד ליום שאחרי... המטרה שלנו היא לאפשר לזוגות לקיים חופה כדת משה וישראל, ובמקביל לדאוג לכך שזה ייעשה באופן הכי מקבל ומאפשר במסגרת ההלכה".

 

יוזמי המהלך אומרים כי בחודשים האחרונים בנו תשתית למערך הנישואים החדש, ובין היתר נפגשו עם זוגות על מנת למפות את הבעיות המרחיקות אותם משערי הרבנות, קיבלו תמיכה והכוונה הלכתית מרבנים ותלמידי חכמים, ובחרו הסכמים וכלי הגנה נוספים למניעת סרבנות גט. בין השותפים בליווי ובייעוץ – הארגונים "עתים", "מרכז צדק לנשים" ו"מבוי סתום".

 

"אנחנו לא מתכוונים לדרוש תשלום מהזוגות, ולכן כל שקל שנגייס יעזור לנו להציע שירות ליותר זוגות", הבהירו בפנייה לתורמים הפוטנציאליים. "עלות כל חופה מוערכת בכ-1,560 ש"ח עבור שעות ייעוץ משרדי, ליווי משפטי, ערכת חתונה, סידור כתובה והגעת עורכי החופות לטקס..."

 

"לא נשאיר אף זוג מאחור"

ראש תחום החתונות ב"השגחה פרטית" יהיה הרב צ'אק דיוידסון. "זוגות שחשוב להם טקס יהודי אבל לא מוכנים להתחתן עם הרבנות יוכלו לקיים דרכנו חופה כהלכה – בלי להשפיל חילונים, בלי להדיר נשים", הוא אומר.

 

הרב אהרון ליבוביץ' הוסיף: "בלי להגיד אסור על מה שמותר ובלי להגיד מותר על מה שאסור... אנחנו מתחייבים לשקיפות מלאה... אנחנו כמעט מוכנים להשקה ולא נשאיר אף זוג מאחור. היחס של הרבנות לזוגות הוא תוצאה של מדיניות, ולא של הלכה. המדיניות הזאת הובילה למשבר אמון מתגלגל מול הציבור, והיא מרחיקה את הזוגות מהיהדות. הגיע הזמן לייצר גם בתחום החתונות אלטרנטיבה הלכתית שפויה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קרן רוזנברג
הרב אהרן ליבוביץ'
צילום: קרן רוזנברג
מומלצים