שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  על אף האסון: לא תהיה חובת פיקוח על טיולי מכינות
  ביקורת ציבורית רבה נמתחה בעקבות היעדר הפיקוח על טיולי המכינות הקדם-צבאיות לאחר האסון בערבה שהוביל למותם של 10 בני נוער. ועדת בדיקה משותפת של משרדי החינוך והביטחון הוקמה ובימים הקרובים היא תגיש את הדו"ח שלה. ל-ynet נודע כי על אף הביקורת, המכינות לא יחויבו בפיקוח

   

  אילן בר שלום ז
  הרוגי האסון

  פרסום ראשון: על אף הביקורת הציבורית שנמתחה על היעדר הפיקוח על טיולי המכינות הקדם-צבאיות, ועדת הבדיקה המשותפת של משרד החינוך ומשרד הביטחון בנוגע לאסון בנחל צפית בערבה, לא תחייב כפיפות של המכינות לפיקוח של משרד החינוך.

   

  בימים הקרובים צפוי להיות מוגש דו"ח ועדת הבדיקה המשותפת בעקבות האסון שבו נספו 10 בני נוער מהמכינה הקדם-צבאית בני ציון בתל אביב בחודש אפריל האחרון. הוועדה צפויה להמליץ כי ההחלטה על פיקוח מצד חדר המצב של משרד החינוך תהיה נתונה לשיקול דעתם של מנהלי המכינות. בשלב זה מסתמן גם כי לא תהיה חקיקה שתחייב את המכינות להיות כפופות למשרד החינוך.

   

  ועדת הבדיקה המשותפת למשרדי החינוך והביטחון קמה לאחר האסון הכבד בנחל צפית. זאת מאחר ותקצוב המכינות הקדם צבאיות הוא משותף לשני המשרדים. גם תהליך הקמת הוועדה לווה בביקורת, לאחר שמשרד הביטחון מיהר להבהיר שהאחריות על המכינות שייכת למשרד החינוך.

   

  כמה שבועות לאחר האסון רמז מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב בריאיון ל-ynet על הכיוון המסתמן: "המכינות הן גוף עצמאי ולא גוף של תלמידים והמחוקק קבע שהאחריות על הפיקוח היא של משרדי החינוך והביטחון". אחת האופציות שנבחנו היא חובת הכפפה של כלל טיולי המכינות לחדר המצב של משרד החינוך, שמלווה בזמן אמת כ-160 אלף טיולים בשנה של מוסדות החינוך.

   

  בסמכותו של חדר מצב לבטל טיולים, להסיט מסלולי טיול ולתת מענה מקצועי, למשל, בעת שינויים במצב האוויר או בשאר מצבים המעמידים את התלמידים בסיכון. בימים אלו כפופים טיולי המכינות באופן זמני לחדר המצב, אולם כאמור, גם לאחר האסון הכבד, שנבע מהיעדר פיקוח – המלצות הוועדה לא תחייבנה את המכינות להיות כפופות לחדר המצב.

   

  שאלת הפיקוח על הטיולים עולה, בין היתר, גם על רקע תקצוב המכינות. בשנת 2016 העבירו משרדי הביטחון והחינוך סכום של 76 מיליון שקלים. ממשרד החינוך נמסר: "הוועדה המשותפת לבחינת פעילויות החוץ של המכינות הקדם צבאיות טרם השלימה את עבודתה. כשיגובשו מסקנות והמלצות באופן סופי, אלו יפורסמו באופן מסודר".

   

  יו"ר מועצת המכינות הקדם צבאיות, דני זמיר: "נתייחס לדו"ח הסופי לכשיהיה מוכן. אנחנו שותפים לכתיבת הדו"ח".

   

  בחודש שעבר העבירה המשטרה המלצות לפרקליטות להעמיד לדין בגין הריגה את מדריך הטיול, אביב ברדיצ'ב ולהעמיד לדין בגין גרימת מוות ברשלנות את מנהל המכינה שהתפטר, יובל כאהן. בתחילת השבוע מונתה מנכ"לית חדשה למכינה, רס"ן (מיל') שירה אטינג, טייסת מסוקי קרב, שתיכנס לתפקיד ב-15 ביולי. את ההחלטה הראשונה בתפקיד היא כבר קיבלה, כשאישרה באופן רשמי שהמכינה לא תפתח את שעריה בשנה הקרובה, אלא רק בזאת שאחריה.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים