שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  טוב למחלבות: מסתמן שמחיר החלב הגולמי לא יעלה ב-1 ביולי

  מנכ"ל משרד החקלאות הודיע לחברי ועדת היישום, שחבריה קובעים את מחיר החלב למחלבות, שכיוון שעליית המחיר שקבעו, היא פשרה שלא נתקבלה ברוב קולות - תוקפא עליית מחיר החלב שצפויה היתה לקרות ביום ראשון הקרוב

  מחיר החלב הגולמי שצפוי היה לעלות ביום א' הקרוב, 1 ביולי, יוקפא לעת עתה, כך החליט מנכ"ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו. מדובר במפח נפש לחקלאים שציפו לעליית המחיר הזאת, שנקבעת לפי מנגנון הקבוע בחוק. בכך נמשך הלחץ שמופעל על שר האוצר, משה כחלון, להעלות את מחירי מוצרי החלב שבפיקוח.

   

  בן אליהו גילה כי המחיר החדש של ליטר חלב גולמי (מחיר החלב בשער המחלבה) נקבע בדרך שעשויה להיות לא לפי רוח החוק. עקב כך הוא מסר ליו"ר ועדת היישום, הוועדה שקובעת את מחיר המינימום הרבעוני של ליטר חלב, כי הוא מחזיר את ההחלטה לוועדה. הוא החליט כך לאחר שהועבר אליו פרוטוקול הוועדה, לפיו דעות חברי הוועדה חלוקות וכי ישנן 3 דעות שונות, אך אחת מהן נתקבלה שלא ברוב קולות.

  אילוסטרציה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

   

  לפי הפרוטוקול, הדעה שנתקבלה היתה דעת 2 חברים לפיה יש להעלות את מחיר המטרה (מחיר החלב הגולמי) ב-6.23 אג' ל-201.67 אג'. עם זאת, היה חבר אחד שחשב שיש להעלות את המחיר ב-8.23 אג' ל-203.67 אג' וחבר נוסף שגרס שיש להעלות את המחיר ל-200 אג', עלייה של 4.56 אג'. התקבלה פשרה לפיה המחיר יעלה ב-6.23 אג'.

   

  במכתבו מציין בן אליהו כי יש לכנס את הוועדה מתוך רצון ליישם את החוק לפי כוונת המחוקק. "בתקנות לתכנון משק החלב (מנגנון לעדכון מחירים מזעריים של ליטר חלב), נקבע כי החלטות ועדת היישום יינתנו ברוב דעות. יהיו הדעות שקולות, תכריע דעת היו"ר", כתב. לטענתו לא הופעלה סמכות היו"ר כנדרש.

   

  הוא מבקש מהוועדה לקיים דיון חוזר בנושא. לאחר מכן יגבש את דעתו האם הוועדה שקלה את כל השיקולים הנדרשים ופעלה על פי הכללים והמטרות של החוק. המשמעות היא כאמור שכרגע, המחיר של ליטר חלב גולמי לרבעון השלישי של 2018, יישאר על כנו.

   

  התוצאה הזאת טובה למחלבות שאחת מהן, טרה, הגישה עתירה לבג"ץ נגד העלאת מחיר החלב הגולמי ב-1 ביולי. הסיבה לכך היא שכשנה וחצי המדינה לא מעלה את מחירי מוצרי החלב שבפיקוח, למרות שמחיר החלב הגולמי עלה. כעת הוא אמור לעלות שוב והמחלבות, שכבר סופגות הפסדים לטענתן, לא מוכנות שמחירי מוצרי החלב שבפיקוח לא יתייקרו בהתאם.

   

  התוצאה הזאת, של עיכוב העלאת מחיר החלב הגולמי, אינה טובה לרפתנים. עליית המחיר היא פועל יוצא של התייקרויות שהם חווים. עקב כך צפוי שגם הם ילחצו על שר האוצר, משה כחלון, לחתום על הצו לייקור מוצרי החלב שבפיקוח. כחלון מתמהמה בכך משום שאינו רוצה ליצור גל התייקרויות של מוצרי חלב, אך בהתמהמהות הזאת נטען כי הוא מערער את יציבות שוק החלב.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים