שתף קטע נבחר

"זה חייב להיות המאבק של כולנו כחברה"

שבועות ארוכים התגלגל מאבק הנכים בכבישי ישראל. הייאוש שלהם נגע בליבם של רבים. חודשים ארוכים של מאבק מסתכמים בסרט דוקומנטרי קצר שיצרו תלמידי כיתה י"א מכפר סבא, בו תיעדו מקרוב את אלכס פרידמן, מיוזמי מאבק הנכים ויושב ראש עמותת "נכה לא חצי בן אדם". צפו

כחלק מתכנית הלימודים במגמת תקשורת, ניו מדיה ופרסום בבית הספר "אורט שפירא" בכפר סבא, התבקשו תלמידי כיתה י''א לבחור עמותה שתעמוד במרכז פרויקט הגמר שלהם, במטרה לנסות ולעזור לחברי לקדם את המטרות שלהם ולהעלות מודעות חברתית לנושא בו הם עוסקים, בסיוע כלים שלא תמיד זמינים להם. הפקת הסרט כוללת כתיבת תסריט, בחירת דמות ראשית, תמה, לוקיישנים וכו', ומתבצעת בקבוצות.

 

ליאור מסיקה, אופק מלובני, מאי מורן ורז קלינמן בני השש-עשרה, בהנחייתו המקצועית של ראש המגמה, איתי אברמוביץ', בחרו בעמותת "נכה, לא חצי בן אדם". הם ליוו את אלכס פרידמן, מיוזמי מאבק הנכים ויושב ראש עמותת "נכה לא חצי בן אדם", בשנה האחרונה  ברגעים האינטנסיביים ביותר שהפכו לשגרת היום שלו ושל רבים אחרים. 

 

צפו בסרטון על מאבק הנכים שהפיקו תלמידי כיתה י"א ב"אורט שפירא" כפר סבא:  

 

מי ששכנעה את חבריה לבחור דווקא בפרידמן הייתה מאי, שלה נגיעה אישית לנושא שמקדם. "לפני מספר שנים החיים שלי השתנו מקצה לקצה. אבי היה מעורב בתאונת דרכים קשה שהותירה אותו עם נכות מלאה", היא מספרת. "תחילה חששנו שהפגיעה היא בלתי הפיכה, אך עם הזמן התבשרנו כי היא זמנית בלבד ונותרנו אופטימיים. הדבר גרם לי לחשוב.

 

הבנתי שלאבא שלי קרה נס, כי בסופו של דבר הוא השתקם וחזר לתפקוד מלא, אך לצערי הרב ישנם עשרות אלפי אנשים במדינת ישראל שהמגבלה הפיזית שלהם איננה הפיכה. המגבלה שלהם מלווה אותם בכל רגע נתון בשגרת החיים שלהם. הבנתי שאותם אנשים צריכים לקום למציאות שהיא מאבק לחיים נורמטיביים ותקינים, וזה חייב להיות המאבק של כולנו כחברה".

 

באותם ימים החל מאבק הנכים והמחשבות על הנושא לא עזבו אותה. "חשבתי, איך אני יכולה להביא את החוויה האישית ולתרום איכשהו למאבק? איך אני יכולה להשפיע גם אם במעט? ואז נקרתה בפניי ההזדמנות הזו והיה לי ברור שזו תהיה תרומתי הקטנה".

 

לא יושב בשקט

התלמידים זוכרים את המפגש הראשון שלהם עם אלכס. עד שפגשו אותו סברו שאדם בעל מגבלות פיזית הוא אדם שיושב בכיסא גלגלים ולא נותר לו שום דבר מתפקד בגוף, אבל אלכס גרם להם להבין שזה שהרגליים לא מתפקדות, לא אומר שצריך להמשיך לשבת בשקט, תרתי משמע. הם פגשו אדם חזק יותר מהרבה אנשים שהכירו, והבינו לראשונה את המציאות המרה של עשרות אלפי בני אדם הסובלים ממגבלות פיזית וכיצד המדינה מזניחה אותם.

 

בני נוער יחד עם מובילי מאבק הנכים ()
"כשהבעיה קרובה לליבך, אין לך ברירה אלא לחשוב על דרכים יצירתיות כדי להילחם בה". אלכס פרידמן וחברי הקבוצה

 

באוגוסט 2016 יזם פרידמן את "מצעד המיליונרים", כצעד מחאתי על הגדלת קצבאות הנכות בשקלים בודדים שבקושי מגרדות קרוב ל-50% משכר המינימום, ונגד תיקון "חוק לרון" בטענה שהוא מפלה בין בעלי דרגות נכות שונות שאינן באמת משמעותיות.

 

הוא יזם הפגנה בצומת עזריאלי ולאחר מכן חסם את צומת מנחם בגין הסמוכה ומה שקרה משם כבר מוכר לכולנו. הנכים יצאו להפגנה מול ביתו של חה"כ דוד ביטן וכחלק מהחרפת המחאה יצאו בגל של עשרות מחאות יזומות שחסמו כבישים ברחבי הארץ, גם את המרכזיים ביותר.

 

לאחר המצעד הזמין אלכס את התלמידים להצטרף אליו לדיון הזכור בכנסת, בו בהעלאת קצבת הנכות. התלמידים הגיעו לדיון ותיעדו אותו. "נכנסנו לדיון. זו הייתה הפעם ראשונה שביקרנו בכנסת. היינו המומים מהתנהלות הדיון. פתאום הבנו למה אומרים שהחיים קשים. אנשים בכו ופשוט לא הקשיבו להם ובסוף, אחרי משא ומתן על החיים עצמם, פסק יו"ר הועדה שמעלים את הקצבה ל-3,700 שקלים. לא ידעתי אם לשמוח או לבכות", משחזרת מאי.

בני נוער יחד עם מובילי מאבק הנכים ()
"סוף סוף רואים את האנשים שמאחורי הסיסמאות"

 

הסרטון הדוקומנטרי שזיכה את התלמידים כפרויקט המצטיין של המגמה, יוגש בקרוב לפסטיבל הסרטים הבינלאומי בחיפה בקטגוריה של "סטודנטים ובוגרי תיכון", בו יתחרו סרטונים דוקומנטריים ועלילתיים שהופקו על סטודנטים ותלמידים מרחבי העולם.

 

"בזכות הסרטון הצלחנו להעביר את סיפורו האישי של אלכס", מסכמת מאי בטון מעט יותר אופטימי. "אלכס העלה את הסרטון לעמוד הפייסבוק של העמותה ויש לו כבר כמעט 10,000 צפיות.

 

התגובות מדהימות, אנחנו מרגישים שלאנשים באמת אכפת. נער אחד ניגש אלינו ואמר שהוא למד מהסרטון יותר ממה ששמע בחדשות. כי סוף סוף רואים את האנשים שמאחורי הסיסמאות. התרגשתי שהסרטון שייצרנו במסגרת המגמה השפיע ונגע בכל כך הרבה אנשים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים