שתף קטע נבחר

תנובה עתרה לבג"ץ: דורשת לייקר מוצרי חלב בפיקוח

מחיר החלב הגולמי עלה ב-2016 ועד היום המדינה לא אישרה למחלבות להעלות בהתאם את מחירי מוצרי החלב שבפיקוח. לאחרונה החלב הגולמי אמור היה להתייקר שוב. טרה כבר הגישה בג"ץ דומה. "המדינה אינה מכבדת את הכללים שהיא עצמה קבעה: על פי החוק על המחיר המפוקח לשקף את עלויות המוצר"

קבוצת תנובה הודיעה היום (ג') כי הגישה לראשונה בתולדותיה עתירה לבג”ץ, בדרישה כי בית-המשפט יורה לשר האוצר לחתום על צו עדכון מחירי מוצרי החלב המפוקחים. זאת אחרי שכבר שנה וחצי שמחירי החלב הגולמי עולים, אך המדינה לא מאפשרת למחלבות לייקר את מוצרי החלב שבפיקוח.

 

משבר מחירי החלב: טרה עתרה לבג"ץ

גל ההתייקרויות: גם מחירי מוצרי החלב יעלו

 

בשבוע שעבר חברת טרה הגישה עתירה לבג"ץ בבקשה לעצור עלייה נוספת במחירי החלב הגולמי שהיתה אמורה להיות ב-1 ביולי.

לטענתה, בעקבות עליית מחיר החלב הגולמי, העדר עדכון המחירים המפוקחים הסב לחברה עד כה נזקים משמעותיים מוכחים בהיקף של כ-150 מיליון שקל מאז ינואר 2017.

 

תנובה מייצרת בין היתר חלב בקרטון ובשקית, חמאה, אשל, שמנת חמוצה, שמנת מתוקה, גבינה לבנה וגבינות עמק וגלבוע במעדנייה, והיא החברה הגדולה ביותר לייצור מוצרים שמחירם מפוקח על-ידי מנגנון שקבעה המדינה.

אם החלב הגולמי התייקר כבר ב-2016, אז למה לא המחירים של המוצרים המפוקחים? (צילום: מירב קריסטל) (צילום: מירב קריסטל)
אם החלב הגולמי התייקר כבר ב-2016, אז למה לא המחירים של המוצרים המפוקחים?(צילום: מירב קריסטל)

 

בעתירה תנובה טוענת, כי הימנעות משרד האוצר מחתימה על צו המחירים מפרה את הוראות החוק. החברה מסרה כי "על-פי הוראות החוק, על המחיר המפוקח לשקף את עלויות ייצור המוצר המפוקח. עלויות ייצור המוצרים המפוקחים עלו באופן משמעותי במהלך השנה וחצי האחרונות כתוצאה מהחלטת הממשלה עצמה להעלות את מחיר החלב הגולמי.

 

"ועדה מקצועית של משרד האוצר ומשרד החקלאות הצביעה כבר לפני חודשים על הצורך המיידי לאשר את עדכון מחיר מוצרי החלב המפוקחים בשיעור של 3.4%. זאת, לאור החלטת אותה ממשלה עצמה, להעלות את מחיר החלב הגולמי אותו תנובה קונה מהרפתנים".

משה כחלון (צילום: מוטי קמחי)
משה כחלון. בעתירה נטען, כי "משרד האוצר מתעלם מהוראות החוק"(צילום: מוטי קמחי)

עוד נמסר, כי "העתירה הוגשה לאור העובדה שבניגוד לכל הגיון וצדק, משרד האוצר מתעלם מהוראות החוק המחייבות אותו להתאים את המחיר המפוקח לעלויות המוצרים המפוקחים ועל אף שהמלצת הוועדה המקצועית אומצה על ידי שר החקלאות שחתם על צו המחירים. יודגש כי בעבר, מיהרו השרים לאמץ מיידית ולחתום על המלצות הוועדה המקצועית, כאשר זו המליצה להוריד את מחיר המוצרים המפוקחים לאור ירידת מחיר החלב הגולמי, אך כעת כשצריך להעלות - אין המדינה מכבדת את התקנות וממוטטת בזאת את מנגנון הפיקוח שלה עצמה.

 

"במהלך החודשים האחרונים פעלה תנובה מול משרדי הממשלה הרלוונטיים בניסיון להגיע לפתרון. אולם, למרות המלצת הוועדה המקצועית הממשלתית ועל אף עמדת שר החקלאות לפיה עדכון המחירים מתחייב, ובהתאם חתימתו על צו המחירים - שר האוצר מסרב להתאים את מחיר המוצרים המפוקחים לעלויות. במהלך כל התקופה האחרונה ועד כה, מתנהלת תנובה כיאה למעמדה כמובילת שוק החלב, ונמנעה מלנקוט מהלכים משמעותיים, בין היתר נמנעה מלעדכן את מחיר מוצרי החלב הלא מפוקחים. זאת, למרות עליית מחיר החלב הגולמי והנזק היומיומי הכבד שנגרם לה".

 

מנכ"ל תנובה, אייל מליס, מסר כי "צר לי שהמדינה פועלת בחוסר אחריות, באופן שפוגע בנו כתעשייה ישראלית שכ-80% מחומרי הגלם שלה מושתתים על החקלאות הישראלית. מהלך, בו המדינה אינה מכבדת את הכללים שהיא עצמה קבעה, הוא בלתי נתפס ומערער את היסודות עליהם נשען הענף כולו.

 

"נוצר מצב בלתי אפשרי שבו חברה עסקית מחויבת לקנות חומר גלם חקלאי בכמות נתונה, במחיר אותו קובעת הממשלה, ולמכור אותו במחירי הפסד תחת צו פיקוח ממשלתי. לצערנו, לא נותרה לנו ברירה אלא לפנות לבית המשפט בבקשה שיורה למשרד האוצר לאשר מיידית את המלצות הדרג המקצועי במשרדו".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים