שתף קטע נבחר

12 חורפים של רטיבות: הקבלן יפצה ב-705 אלף שקל

4 רוכשי דירות בפרויקט של "יורו ישראל" במודיעין סובלים מאז 2006 מליקויי בנייה שהחברה לא הצליחה לתקן. ביהמ"ש קבע שעליה לפצות אותם

בית המשפט המחוזי בבאר שבע קבע לאחרונה שחברת הבנייה "יורו ישראל" תפצה בכ-705 אלף שקל ארבעה רוכשים של דירות בפרויקט שלה במודיעין, בגין ליקויים שלא נפתרו במשך 12 בשנה וגרמו בין השאר לבעיות רטיבות וירידת ערך. השופט שלמה פרידלנדר קבע שהחברה תשלם להם בגין עוגמת נפש, הפסדי שכר ודיור חלופי.

 

הרוכשים, שקיבלו את החזקה בדירות בקיץ 2006, התלוננו מאז על סדקים ורטיבות, ואף שניסתה מדי חורף – כשלה הקבלנית בניסיון לתקן זאת. לתביעה צירפו הרוכשים חוות דעת הנדסיות שלפיהן הליקויים הם קונסטרוקטיביים וגרמו לירידת ערך משמעותית של הדירות. אולם מהנדס מומחה שמינה בית המשפט קבע שהבעיות פתירות ואינן קונסטרוקטיביות. בהתאם, הוא שלל ירידת ערך של הדירות. בעקבות זאת ביצעה הקבלנית ב-2015 תיקונים בדירות, בפיקוח מהנדס, אולם גם לאחר מכן חלק מהליקויים חזרו.

 

התובעים עמדו על טענתם שליקויי הבנייה חמורים וכוללים סדקים קונסטרוקטיביים. הם הוסיפו שהקבלנית לא תיקנה את הליקויים באיכות המתבקשת וניסתה לחסוך בעלויות על חשבונם. לדבריהם, הם איבדו את האמון בה ויש לאפשר להם לבצע את התיקונים שנותרו על ידי בעלי מקצוע מטעמם - על חשבון הנתבעת. הם דרשו פיצוי גם על הפסד ימי עבודה ודיור חלופי בתקופת התיקונים.

 

הקבלנית טענה מנגד שמדובר בליקויי בנייה שגרתיים הניתנים לתיקון ושלדירות לא נגרמה ירידת ערך. היא הוסיפה שנחלצה לבצע את התיקונים כמקובל אך התובעים סירבו להכניס לדירותיהם את בעלי המקצוע מטעמה. לדבריה, רוב הליקויים תוקנו ואלה שנשארו ניתנים לתיקון סופי בעלויות זניחות על ידי קבלני המשנה שלה. היא הוסיפה שאין מקום לפיצוי על עוגמת נפש או הפסדי שכר, מאחר שמדובר בליקויים ותיקונים אופייניים לכל מיזם בנייה.

 

השופט שלמה פרידלנדר אימץ את מסקנות המומחה שלפיהן הליקויים אינם קונסטרוקטיביים. זאת לנוכח היעלמות רוב הסדקים בעקבות עבודות התיקון של 2015 והעובדה שהבעיות התגלו במחיצות פנים בלבד. בהתאם הוא דחה את דרישת התובעים לפיצוי על ירידת ערך.

 

עם זאת, הוא פסק שעל הקבלנית לפצות את התובעים על תיקון הסדקים והרטיבות שנותרו. בהקשר זה התקבלה טענת התובעים שלפיה את התיקונים יש לאפשר להם לבצע באמצעות אנשי מקצוע מטעמם. לדברי השופט, בניסיונותיה החוזרים והכושלים לתקן את הליקויים מיצתה הנתבעת את זכותה לעשות זאת בעצמה.

 

עוד נקבע כי לעלות התיקונים יש להוסיף פיצוי בגין עוגמת נפש, הפסד ימי עבודה ושכירת דיור חלופי. הוא הסביר שלא מדובר בליקויי בדק סבירים אלא בליקויים שחזרו על עצמם במשך שנים רבות.

 

השופט פרידלנדר הדגיש שרטיבות גורמת לטחב ולסיכונים בריאותיים, פוגמת בהנאה של בעלי הדירה מדירתם החדשה ומקשה עליהם למכור אותה. כמו כן, כשמדובר בהיקף משמעותי של עבודות סביר שהדירות יפונו והתובעים ישוכנו בדיור חלופי בתקופת התיקונים.

 

בסך הכול חויבה הנתבעת לפצות את כלל התובעים ב-705,302 שקל בתוספת הוצאות משפט בסך 54,987 שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: פז בר
עו"ד ארז הימן
צילום: פז בר
מומלצים