שתף קטע נבחר

נתניהו: רוצה ללכת עם הקואליציה כמעט עד סוף הקדנציה

בישיבת הממשלה כינה נתניהו את הקואליציה "מצוינת", בישיבת שרי הליכוד שהתקיימה לפני כן הבהיר כי העברת חוק גיוס החרדים נמצאת בראש סדר העדיפויות: "זה המאמץ העיקרי, ננסה לרבע את המעגל"

 

 

ראש הממשלה מבהיר כי העברת חוק הגיוס נמצאת בראש סדר העדיפויות של הקואליציה. בישיבת "שרינו" של שרי הליכוד הבוקר (יום א'), הביע ראש הממשלה בנימין נתניהו תקווה כי יצליח להעביר הן את חוק הגיוס והן את חוק הלאום עד לסיום מושב הכנסת הנוכחי. בישיבת הממשלה שהתקיימה לאחר מכן אמר נתניהו: "אני רוצה ללכת עם הקואליציה הזאת כמעט עד סוף הקדנציה. זאת קואליציה מצויינת.

 

"נקיים היום מפגש עם ראשי הקואליציה בנוגע לחוק הגיוס", אמר נתניהו בישיבת "שרינו" מוקדם יותר הבוקר. "ננסה לרבע את המעגל ולהביא את זה לסיום במידת האפשר. זה המאמץ העיקרי". בנוגע לחוק הלאום אמר ראש הממשלה כי המטרה היא להביא את החוק לאישור בשבוע הבא: "צריכים להגיע להסכמות".

 

במהלך ישיבת הממשלה העלה נתניהו את נושא "בוררות חובה" ואמר כי יש לקדם את הנושא לצד הרפורמה בחברת החשמל. כחלון, לטענת נוכחים בדיון, פירש את זה כניסיון לתקוע את הרפורמה, ואמר לו: "אתה מדבר ונותן לנו לעשות. גם אם תהיה ראש ממשלה עוד 20 שנה לא תעשה שום דבר".

בנימין נתניהו (צילום: גיל יוחנן)
"ניפגש עם ראשי הקואליציה בנוגע לחוק הגיוס". ראש הממשלה נתניהו(צילום: גיל יוחנן)
 

במסגרת מתווה חוק הגיוס הנוכחי, המסתמך על נתוני גיוס קיימים בחברה החרדית, יגויסו במחזור הראשון כ-3,000 צעירים חרדים וכ-600 יגויסו לשירות הלאומי. נתונים אלו זהים כמעט במדויק לנתוני הגיוס הקיימים כיום עוד לפני כניסתו של החוק לתוקף. תקופת ההסתגלות לכניסתו של החוק לתוקף תימשך שנתיים, ובמהלכה לא יופעלו סנקציות אם לא תירשם עמידה ביעדים.

 

נתניהו לראשי הקואליציה: "תכבדו"

השר יריב לוין גיבש הבנות בחוק הלאום עם רוב מרכיבי הקואליציה, אך נותרו עוד כמה קצוות פתוחים לקראת הצבעה ביום שני הבא. נתניהו אמר לראשי הקואליציה: "החוק הזה חשוב לנו, כמו שיש חוקים שחשובים לכם. אני מכבד את זה ותכבדו גם אתם".

 

הצעת חוק הלאום של חבר הכנסת אבי דיכטר וקבוצת חברי כנסת נוספים מעגנת בחוק-יסוד את מעמדה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי - מדינה יהודית ודמוקרטית, את סמלי המדינה, את ירושלים כבירת ישראל, את השפה העברית כשפה הרשמית ואת השפה הערבית כבעלת מעמד מיוחד.

  

לפני ישיבת הממשלה התקיים דיון של ועדת מתווה הכותל עם ראש הממשלה, שר האנרגיה יובל שטייניץ ונציגי רשות העתיקות על מתווה הכותל. הדיון עסק במתן אישור לתחילת העבודות הנדרשות להנגשת הרחבה המשמשת לתפילה מעורבת בכותל. בסופו של הדיון היתה אמורה להתקיים הצבעה לעניין תחילת העבודות, איך הישיבה התפזרה ללא הצבעה בנושא. 

 

לפני הדיון הודיע השר לשרותי דת דוד אזולאי לראש הממשלה על התפטרותו מהוועדה. אזולאי אמר כי על פי הנחיית רבו, מנהיגה הרוחני של ש"ס הרב שלום כהן, הוא אינו יכול לתת יד להקמת "כותל רפורמי" הפוגע בקדושת המקום. אזולאי הוא השלישי המוותר על חברותו בוועדת השרים, אחרי יו"ר הוועדה, שרת התרבות מירי רגב, ושרת המשפטים איילת שקד.

 

 


פורסם לראשונה 08/07/2018 11:24

 

יעל פרידסון וקובי נחשוני השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ'
ראש הממשלה נתניהו
צילום: יואב דודקביץ'
מומלצים