שתף קטע נבחר

נתניהו מגיב להצהרת השואה: אביא לידי ביטוי את הערות ההיסטוריונים

בעקבות הביקורת החריפה על ההצהרה המשותפת עם ממשלת פולין אמר רה"מ: "שמעתי בקשב רב את ההערות. אני מכבד את זה, ואביא זאת לידי ביטוי". ניצול שואה: "אם נתניהו היה שומע ניצולים, הוא לא היה חותם על ההצהרה"

 

 

ראש הממשלה מתייחס לראשונה לסערת ההצהרה המשותפת עם ממשלת פולין, שהובילה לביקורת חריפה מ"יד ושם" וגם מגורמים פוליטיים רבים, ובהם שר החינוך נפתלי בנט: בפתח ישיבת הממשלה הבוקר (יום א') אמר ראש הממשלה נתניהו: "שמעתי את הערות ההיסטוריונים, ואביא זאת לידי ביטוי".

 

לדבריו, "מטרת המגעים עם ממשלת פולין הייתה לבטל את הסעיפים הפליליים בחוק הפולני שהטילו מורא על מחקר ושיח חופשי ביחס לשואה. המטרה הזאת הושגה, ואני מודה לצוות של יוסף צ'חנובר ויעקב נגל שהצליח להסיר את הסעיפים הפליליים מהחוק הפולני.

 

"ההצהרה שפורסמה בעקבות שינוי החוק לוותה על ידי היסטוריונית בכירה, אולם לאחר פרסומה הושמעו הערות שונות. שמעתי בקשב רב את הערות ההיסטוריונים, כולל לגבי כמה דברים שלא נכללו בהצהרה. אני מכבד את זה, ואביא את זה לידי ביטוי".

ישיבת ממשלה (צילום: אוהד צויגנברג)
נתניהו בישיבת הממשלה(צילום: אוהד צויגנברג)

 

נתניהו התייחס בנוסף לנסיעתו הקרובה לרוסיה, שבמסגרתה יצפה עם הנשיא ולדימיר פוטין בחצי גמר המונדיאל: "השבוע אגיע למוסקבה לפגישה עם פוטין. אנחנו נפגשים מעת לעת כדי להגביר את התיאום הביטחוני. אני אחזור על שני העקרונות הבסיסיים - ראשית, לא נסבול התבססות צבאית של איראן וגרורותיה בכל שטח של סוריה, לא קרוב לגבול או רחוק מהגבול. שנית, נדרוש מצבא סוריה לשמור על ההסכם מ-1974".

 

נתניהו: עמדנו על משמר האמת

ב-27 ביוני אישר הבית התחתון בפרלמנט הפולני את הצעתו של ראש הממשלה מטאוש מורבייצקי לתקן את החוק שעורר סערה וגרם לקרע ביחסים בין ישראל לפולין. לפי ההצעה המקורית, מי שהיה מאשים את הפולנים באחריות לשואה, היה יכול להישלח לעונש של עד שלוש שנות מאסר. במסגרת התיקון לחוק, המרכיב הפלילי בוטל. נתניהו בירך על המהלך ואמר: "עמדנו על משמר האמת".

 

בהצהרה המשותפת של ישראל ופולין, שמטרתה הייתה לאחות את הקרע המדיני, נכתב בין השאר: "פולין תמיד הפגינה הבנה מלאה לחשיבות השואה אשר נחשבת לאירוע הטרגי ביותר בהיסטוריה של העם היהודי... תמיד הסכמנו שהמונחים 'מחנות ריכוז פולניים/מחנות מוות פולניים' מוטעים לחלוטין ומפחיתים את אחריות הגרמנים על הקמת המחנות הללו.

מודעה הצהרה משותפת של ראשי ממשלות ישראל ופולין ()
הצהרה משותפת של ראשי ממשלות ישראל ופולין
 

"אנו נזכרים בגאווה במעשיהם ההירואיים של פולנים רבים, במיוחד בחסידי אומות העולם שסיכנו את חייהם כדי להציל יהודים. אנחנו לא מסכימים למעשים המייחסים לפולין או לכל העם הפולני אשמה בגין מעשי הזוועה שבוצעו על ידי הנאצים ומשתפי הפעולה שלהם ממדינות שונות". 

 

ניצול שואה מקרקוב: ההצהרה פוגענית

יהודה מימון, ניצול שואה מקרקוב, אמר כי "אם ראש הממשלה שלנו היה מתייעץ עם פרופ' באואר שהוא מומחה עולמי לחקר השואה והיה שומע אנשים שעברו את השואה, הוא לא היה חותם על הצהרה כזו".

 

לדבריו, ההצהרה פגעה בו. "עברתי את השואה, הייתי בגטו קרקוב ובאושוויץ 22 חודש, והיה לי חבר פולני שהיה אחד מאצילי הפולנים ושעזר ליהודים. אבל מי שעבר את השואה - עבר אותה בנס. רק עשרה אחוז מיהודי פולין ניצלו, והם לא יכולים להסכים להצהרה כזאת, זה לא עניינה של ממשלת ישראל לשתף פעולה בנושא כל כך רגיש כשאנחנו יודעים מה האמת".

 

הוא הדגיש: "בזמן השואה, בזמן מלחמת העולם השנייה, לדאבוני הרב, הרבה פולנים, אני לא מדבר על ממשלת פולין, הרבה אזרחי פולין שיתפו פעולה באופן מעשי, לא באופן תיאורטי - בהסגרת יהודים לנאצים על מנת שיהרגו אותם. מי שהסתיר יהודים, גזר דינו היה מוות במקום עם כל משפחתו.

 

"אם ממשלת פולין רוצה באמת לטהר את עצמה, היא צריכה להוציא חוק, פסק דין מוות או מאסר עולם לכל אלה שהסגירו יהודים לנאצים. על הצהרה כזו אני הייתי מקווה שראש הממשלה היה חותם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
נתניהו, היום
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים