שתף קטע נבחר

מחאת הילדים האלרגיים: "לא נפתח את שנת הלימודים בגנים"

משרד החינוך הודיע כי לא יקצץ בסייעות הרפואיות לילדים האלרגיים בכיתות א'-ב', אך בכל הנוגע לגני הילדים, הגזירה תישאר בעינה. ההסתדרות, יחד עם הסתדרות המורים, שיגרו היום איום: "זו החלטה אומללת שמהווה סכנת חיים"

 

 

ההסתדרות והסתדרות המורים מאיימות כי שנת הלימודים הבאה בגני הילדים לא תחל במועדה, כל זמן שלא יימצא פתרון למשבר הסייעות הרפואיות לילדים אלרגיים בגנים.

 

שני הארגונים שיגרו הבוקר (ג') מכתב משותף למנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב שבו הביעו מחאה על הכוונה לקצץ בסייעות הרפואיות לילדים אלרגיים בגני הילדים החל משנת הלימודים הבאה, ובמקומן להעביר את האחריות על הליווי שלהם לסייעות הגננת.

מודעות אבל לילדים אלרגיים ()
הורים תלו "מודעות אבל" במשרד החינוך בתל אביב
"אנו סבורים כי מדובר בהחלטה הגובלת בחוסר אחריות ניהולית ומקצועית ולא נוכל לעבור על כך לסדר היום", נכתב בפנייה. יש לציין כי משרד החינוך הודיע בשבוע שעבר כי בניגוד לגני הילדים - בכיתות א'-ב' לא יחול שינוי בהעסקת הסייעות בשנת הלימודים הבאה. בנוסף, הסתדרות המורים מצויה בסכסוך עבודה במסגרת החלטת המשרד מאז סוף חודש אפריל.

 

הארגונים כתבו בפנייתם כי ההחלטה תגרום ל"ריבוי מטלות והשגחה על מספר ילדים רב וכאלה הזקוקים להשגחה ותשומת לב מיוחדת – באופן שהסייעות לא יוכלו לעמוד בהן ושתפגע קשות בעבודה הפדגוגית של הגננות והעבודה של הסייעות בגן".

 

"אני מברכת את משרדי הבריאות והחינוך שחזרו בהם מהחלטתם ולא יבטלו את הסייעות לילדים הסובלים מאלרגיות מסכנות חיים בבתי הספר", אמרה מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד. "עם זאת, אני מבקשת להדגיש כי כל עוד לא יוחלט גם על החזרת הסייעות הרפואיות בגני הילדים הציבוריים, סכסוך העבודה, שהכרזנו עומד בעינו".

 

יו"ר הסתדרות המעו"ף ארנון בר-דוד, שהסייעות מאוגדות תחתיה, אמר: "ביטול הסייעות הרפואיות לילדים בעלי האלרגיות בגנים היא החלטה אומללה שמשמעותה סכנת חיים ממשית עבורם". בתוך כך, משרד העבודה והרווחה האריך גם לשנת הלימודים הבאה את הזכאות לסייעות לפעוטות בני שלושה חודשים עד שלוש שנים עם אלרגיה מסכנת חיים.

 

בעמותת יהל, העמותה לאלרגיות מזון, אמרו: "יש להחזיר באופן מיידי את הסייעות הרפואיות לילדים גם בגנים. ההבחנה שעשה משרד החינוך בין ילדי הגנים הצעירים לבין ילדי בית הספר היא הבחנה שגויה ומקוממת ונמשיך להיאבק עד שיהיה פתרון לכל הילדים בכל הגילאים".

 

מחאת ההורים לילדים אלרגיים החלה לאחר שנודע על כוונת משרדי הבריאות והחינוך לקצץ בסייעות לילדים אלרגיים בהתאם לזכאות הניתנת להם בגנים ובכיתות א'-ב'. ההורים טוענים כי הכוונה לקצץ בסייעות הרפואיות, שאמונות על כך שהילדים האלרגיים לא ייחשפו לחומר או למזון המסכן אותם, מסכנת את חיי ילדיהם.

 

לאחרונה החריפה המחאה ובחמש השבועות האחרונים הפגינו ההורים מחוץ לביתו של שר החינוך נפתלי בנט ברעננה מדי מוצאי שבת. בהפגנה האחרונה אף עוכבו לחקירה ארבע אמהות. בשבוע שעבר הגיעו הורים לבניין משרד החינוך בתל אביב ותלו עשרות "מודעות אבל" שעליהן נכתב, בין היתר, "בצער רב וביגון קודר אנו מודיעים על מותו בטרם עת של ילד אלרגי לשומשום כי לא היה מי שיזריק לו אפיפן בגן". 

 

אמיר אלון השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחאת ההורים לילדים אלרגיים
מומלצים