שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  שר הכלכלה: "ירידת המחירים לא מספיקה, אנחנו פועלים נגד החזירות"
  השר אלי כהן התייחס בריאיון לאולפן ynet ליוקר המחיה ואמר: "אנחנו רואים ירידת מחירים, אבל היא לא מספיקה. היצרנים הבינלאומיים והיבואנים הבלעדיים פועלים בחזירות ומוכרים ב-48% יותר. גם סופרפארם נרדמה בשמירה". האם המזון יתייקר בחגים? "אני מדבר עם רשתות המזון כדי למנוע התייקרויות". ומה דעתו על מלחמת הסחר?

   

   

   

  "היצרנים הבינלאומיים והיבואנים הבלעדיים פועלים בחזירות, ואני חושב שבמקרה הזה סופרפארם נרדמה בשמירה בצורה ברורה שאפשרה את הגזל של המחירים" - כך אמר הבוקר (ד') שר הכלכלה, אלי כהן, שהתראיין באולפן ynet והתייחס לגל ההתייקרויות במשק.

   

  גל התייקרויות גם בבשר: "המחירים יעלו בצורה קיצונית בחגים"

  גל התייקרויות בפתח: מחירי האורז יעלו בעד 30%

   

  לדבריו, "אני יודע שהיבואנים הבלעדיים מוכרים כאן במחירים של 48% יותר. אני אמרתי בצורה ברורה, גם לסופרפארם, שהם לא עשו את המלחמה הנדרשת לטובת הצרכנים".

    

  - יש גל התייקרויות במשק, עכשיו אנחנו מתבשרים על מחירי הבשר שצפויים לעלות בשיעור ניכר בחגים. זה לא מה שהבטחתם.

  "קודם כל אני מסתכל על הנתונים עצמם. אחרי שנים של עלייה, בשנתיים האחרונות, על פי נתוני OECD יש ירידת מחירים של 5.5%. אני אומר שוב, אנחנו לא חוששים בנושא הזה להילחם בשום מונופול שיש.

  ריאיון עם שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן (צילום: אבי מועלם)
  שר הכלכלה אלי כהן בריאיון באולפן ynet(צילום: אבי מועלם)
   

  "אני אגב רוצה לומר לכם שהיה דיון באחת מהחברות ואמרו: 'בוא נראה איך אנחנו עושים תחקיר גם על השר אלי כהן, מתוך מטרה להוריד אותו, שלא יבוא ויפגע ברווחים'. ראינו את השר כחלון שלא חתם על העלאת מחיר החלב. כלומר, אני אומר בכנות, גם משה כחלון וגם אני לא הגענו מאיזה מגדל שן".

   

  - מחיר החלב לא יעלה?

  "אמר משה כחלון שלא יחתום על העלאה מתוכננת של 3.4%".

   

  - אבל כולם מדברים על זה שמדובר במשהו זמני שמעכב את עליית המחירים החדה הזאת. אתה יכול להבטיח לאזרחי המדינה לקראת החגים שמחירי הבשר והחלב לא יעלו?

  "אנחנו אגב לא מטפלים רק במחירי הבשר והחלב אלא בכלל המוצרים, בפתיחת השוק לשיווק. רק לפני שבועיים קידמנו צו יבוא אישי שמגדיל את המגוון של המוצרים, מגדיל את היבוא, מטפל בנושא הזה של יוקר המחיה".

   

  - עדיין, דיאודורנט בישראל יקר פי כמה מבאירופה. אז מה אתה ממליץ כיום בתור אזרח, לנסוע לברלין לקנות או באתרים ששולחים?

  "אנחנו רואים שיש ירידת מחירים, אבל ירידת המחירים היא לא מספיקה. אני אמרתי - גם מי שמוכר בחו"ל ב-30% אחוז פחות, הוא עדיין מרוויח, ואנחנו פועלים נגד החזירות הזאת.

   

  "רק השבוע עבר חוק בוועדת הכלכלה לקראת קריאה שנייה ושלישית בשבוע הבא שמגביל את כוחם של היבואנים הבלעדיים. במדינת ישראל כל אחד רוצה להיות בלעדי. המשווק רוצה להיות בלעדי, היבואן רוצה להיות בלעדי, סופרפארם רוצה להיות בלעדית בקניון. למה? אך ורק מתוך מטרה לגבות את המחיר הגבוה יותר".

    

  - נגיד את האמת, הם עושים עליך סיבוב.

  "אני יכול להגיד לך שהם מחכים ליום שאני אסיים את התפקיד, אבל אני, לא משנה מתי אני אסיים את התפקיד, החוק להגבלת יבואנים בלעדיים בשבוע הבא עובר בקריאה שנייה ושלישית".

   

  - אז בפועל, האם גל ההתייקרויות ייפסק?

  "אנחנו ערים לכל סעיף וסעיף, ואני מדבר עם רשתות המזון אחת לשבוע מתוך מטרה לדאוג שלא יהיו בנושא הזה התייקרויות אלא שתהיה ירידת מחירים".

   

  מלחמת הסחר: "עלויות של מיליוני דולרים לישראל"

  השר התייחס גם למלחמת הסחר העולמית, ולפגיעה האפשרית בישראל. "הדבר הזה לא פסח עלינו, יש עכשיו סוגיה שקשורה לתעשיות המתכת. זה ישית על התעשייה עלויות של כמה מיליוני דולרים. אנחנו בדין ודברים, נפגשתי גם עם שר המסחר האמריקני וילבור רוס ודיברנו איתו גם על הנושא הזה, גם באמצעות השגריר.

   

  "אני גם אפעל לכך שאנחנו ננצל את מלחמת הסחר, ככל שתהיה, לטובת מדינת ישראל, מכיוון שלנו יש הסכמי סחר חופשי גם עם אירופה וגם עם ארה"ב".

   

  - איך אתה מתייחס לדו"ח שפורסם הבוקר, שלפיו יש ירידה במספר האקזיטים במחצית הראשונה של השנה? חדשות רעות למשק הישראלי? 

  "אני אגיד את הדבר הבא: אני אשמח שיהיו אקזיטים, אבל גם אם יהיו פחות, מבחינתי שיישארו כאן. כשיש אקזיטים הרבה פעמים הם גם מעתיקים את הפעילות שלהם למדינה שרוכשת אותם".

   

  - זה אומר שהמשק התבגר?

  "כן, אני רוצה ואנחנו נותנים תמריצים שיישארו כאן. כיום חברות הייטק משלמות מס של 7.5% בלבד, כלומר אנחנו רוצים לראות אותן נשארות על פני הרבה יותר זמן, לא רק בתחום של מחקר ופיתוח, אלא גם חברות בשלות שנשארות כאן".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  צילום: אבי מועלם
  אלי כהן בריאיון באולפן ynet
  צילום: אבי מועלם
  מומלצים