שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  לצד אבא, בהלוויית אמא: הטרגדיה של בנות אופירה חיים
  "אוהבות אותך", צעקו הבנות לאבא דוד, שסיפר לחוקרים כי חנק את גרושתו עם ניילון וגרר את גופתה לבור בחצר הבית. בערב הן נכחו בהלוויית האמא ושוחחו לצד הקבר הטרי. מההיעלמות בדרך לכנס של גלנט ועד מציאת הגופה מתחת לעץ התפוז: הזוועה בתל מונד והשאלות שנותרו פתוחות

   

   

  הן ליוו את אמא למנוחות, בזמן שאבא נמצא במעצר וחשוד ברצח: עדיה ומור חיים, שתיים מבנותיה של אופירה חיים ז"ל, ישבו בתום הלווייתה לצד הקבר הטרי בתל מונד ושוחחו. זמן קצר לפני כן התברר כי אביהן דוד חיים - הגרוש של אופירה - שחזר יממה לפני כן את הרצח ואמר לחוקרים כי חנק אותה עם ניילון וגרר לבור. לדבריו, הוא עשה זאת עקב היחס שלה לשלוש הבנות שלהם. חבריו בטוחים, עם זאת, כי הוא מחפה על אדם אחר.

   

  מור ועדיה חיים (צילום: עידו ארז)
  בנותיה של אופירה, מור ועדיה, ליד קברה הטרי(צילום: עידו ארז)

  קשה להפר את השקט והשלווה בתל מונד. אבל השקט הזה הופר לפני שלושה שבועות, והתחלף בחיפושים ללא הפסקה אחר תושבת היישוב אופירה חיים. עשרות תושבים וצוותי שיטור חיפשו אותה ברחבי היישוב והסביבה, אך כנראה שאיש מהם לא העלה על דעתו שהתשובה לשאלה היכן נמצאת אופירה תהיה - מתחת לעץ התפוז בחצר ביתה.

   

  אופירה חיים ז
  (צילום: יריב כץ)

  אופירה נעלמה ב-20 ביוני כשהייתה בדרך למפגש חברתי, מעין "חוג בית" בהשתתפות השר יואב גלנט. חבריה ביקשו ממנה להביא עמה מאפים ועל כן עצרה בסניף של רשת "ויקטורי" כדי לקנות את הכיבוד. אותה שקית נמצאה ברכב שהושאר מחוץ לביתה, יחד עם הטלפון הנייד שלה שנותר כבוי.

   

  הראשונה להבחין בהיעלמות אמה הייתה הבת עדיה שהייתה בטיול בהודו וחשדה שמשהו לא בסדר. מבין הבנות, הקשר עם עדיה היה ההדוק והטוב ביותר של האם. לעומת זאת, תושבים טענו כי הבת הבכורה סיוון הייתה מסוכסכת עם אופירה חיים. האם הייתה מסוכסכת גם עם הבת מור, אך הסכסוך נגמר.

   

   

  אופירה הייתה דמות ידועה ביישוב בשל היותה בת למשפחה מוכרת ומורה מחליפה בבית הספר היסודי. בנותיה מתארות אישה מלאת חיים, אוהבת לטייל ורוקדת ריקודי עם. אך הדיווח למשטרה התעכב בימים שלמים מאז היעדרותה, דבר שהעלה את חשדות החוקרים.

   

  חלק מהמסתורין התפזר שלשום (יום ג'), 20 יום לאחר היעלמותה, כאשר משלחות חיפושים שסרקו את אזור מגוריה בימים האחרונים איתרו את גופתה של אופירה, לאחר שכלבי גישוש הובילו אותם אל חצר ביתה. החשוד במעשה, הגרוש של אופירה, נלקח למעצר ואתמול הוארך מעצרו בשבוע נוסף. 

   

  חיפושים אחר אופירה חיים המעדאת ביער אילנות (צילום: עידו ארז)
  החיפושים אחר אופירה חיים(צילום: עידו ארז)

  חצר הבית בתל מונד בו נמצאה הגופה (צילום: עידו ארז)
  חצר הבית שבה נמצאה גופתה(צילום: עידו ארז)

  מערכת היחסים בין אופירה לדוד ידעה קשיים בעבר, שבאו לידי ביטוי בהליך הגירושים בין השניים שהיה רווי סכסוכים. המשטרה נקראה לא אחת לבית בעקבות צעקות. לפני 13 שנים הורשע דוד באיומים על חייה של אופירה. על פי פסק הדין בעניינו, הוא איים "לשבור את העצמות" לאחד מחבריה של חיים, על מנת להפחידה.

   

  בנוסף לכך, באותו היום שהשמיע את האיום חסם את רכבה של חיים ואמר לה: "השבוע עוד יקרה לך משהו, אל תצאי". ב-2002 הורשע בתקיפה ואיומים, במסגרת סכסוך הגירושים עמה ונידון לשבעה חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים ולקנס של 2,000 שקל. השופטת נאוה בכור ציינה בפסק הדין כי "קיים סיכון שגם בעתיד ינהג בדרך עבריינית זו".

   

  צילום רחפן תל מונד (צילום: חן אנגלנדר)
  תל מונד(צילום: חן אנגלנדר)

  לדיון הארכת מעצרו של דוד חיים הגיעו בנותיהם של בני הזוג, הנקרעות בין שני צדדי הטרגדיה. הן קראו לאביהם בתחילת הדיון: "אנחנו אוהבות אותך". שעות ספורות לאחר מכן הן הגיעו כאמור יחד עם מאות בני אדם נוספים ללוות את אופירה בדרכה האחרונה.

   

  בתל מונד עדיין המומים ממעצרו של דוד חיים ומהחשד שהוא זה שרצח את גרושתו. הוא אמנם לא השתתף בחיפושים אך חבריו אמרו שאין סיכוי כי הוא מעורב בהיעדרותה, וגם כעת הם משוכנעים בכך. "כולנו בהלם ולא מאמינים שהוא רצח אותה", אמרו חבריו. "אחרי שהם התגרשו ומכרו את העסק לא היה להם סכסוך. הוא חי את החיים שלו עם בת זוג חדשה שאיתה הוא מתגורר". הם אמרו כי "אם הוא הודה ברצח זה רק כדי לקחת את התיק על עצמו ולהגן על מישהו אחר".

   

  גם את הרצח עצמו מתקשים לעכל ביישוב שבשרון. "זה מוזר שהיא לא כאן", אמרה שכנתה זה 27 שנה של אופירה חיים. "האמת שלא ראינו שיש משהו חשוד שמתרחש פה. לא שמענו כלום, איך היא שלושה שבועות פה קבורה מתחת לעץ?". שכן אחר נזכר איך קפצה אליו בשבת האחרונה לפני היעלמותה וישבה איתו ועם אשתו: "היא הייתה אישה שמחה, עם אנרגיות טובות".


  פורסם לראשונה 11/07/2018 23:04

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עידו ארז
  הבנות של אופירה חיים בהלווייה
  צילום: עידו ארז
  מומלצים