שתף קטע נבחר

אחרי יותר משנתיים: הקטין מפרשת דומא צפוי להשתחרר למעצר בית

בית המשפט המחוזי בלוד החליט לשחרר את הקטין שמואשם במעורבות בפרשת הרצח בדומא. השחרור יעוכב עד יום ראשון בשל בקשה לעיכוב ביצוע שהגישה הפרקליטות. סנגוריו הגישו בקשה לשקול מחדש את המשך המעצר לאחר שלפני כחודש נפסלו הודאותיו שנגבו בעזרת "אמצעים מיוחדים" ועינויים

 

 

בית המשפט המחוזי בלוד החליט הבוקר (ה') לשחרר למעצר בית מלא את הקטין שמואשם במעורבות בפרשת הרצח בדומא. הקטין שהה במעצר יותר משנתיים והואשם בקשירת קשר לרצח ובעבירות נוספות. השופט עמי קובו החליט כי הקטין ישהה במעצר בית מלא בפיקוח מפקחים ועם איזוק אלקטרוני. כמו כן הוצא נגדו צו איסור יציאה מהארץ. השחרור יעוכב עד יום ראשון, לאחר שהפרקליטות הגישה בקשה לעיכוב ביצוע ההחלטה ושוקלת לערער על ההחלטה. במהלך הדיון התפתח עימות בין אישה המקורבת למשפחת דוואבשה ובני משפחתו של הנאשם, והיא הוצאה מהאולם.

 

 

הקטין שהואשם בפרשת דומא ()
הקטין שהואשם בפרשת דומא
 

על אף שהוא לא ישתתף בהכרעת הדין עצמה, השופט עמי קובו טען בדיון כי הראיות נגד הקטין בכל הנוגע לאישומים נגדו ברצח המשפחה נחלשו, כמו גם במעורבותו בהצתת כנסייה. באשר לחברות בארגון טרור טען השופט כי לא חל כרסום ראייתי.

 

חוסיין דוואבשה, סב המשפחה שנרצחה בדומא, אמר בתום הדיון: "עברנו יום קשה, אני מרגיש כמו באותו היום שראיתי את עלי (הנכד) נשרף. הוא צריך להישאר כל חייו בבית סוהר, נלך לעליון".

חוסיין דוואבשה (צילום: מוטי קמחי)
הסב חוסיין דוואבשה. "הוא צריך להישאר כל חייו בכלא, נלך לעליון"(צילום: מוטי קמחי)
 

עו"ד ציון אמיר, שמייצג את הקטין, בירך על ההחלטה: "התחושה היא של סיפוק מעצם ההחלטה שמאפשרת את שחרורו בתנאים מגבילים. יותר חשוב בעניינו אלו הן האמירות שבית המשפט אמר על פגיעה חמורה בזכויות היסוד של הקטין והאמירה הברורה של בית המשפט שהתשתית הראייתית באישומים החמורים התכרסמה לחלוטין, ובכך יש בשורה גדולה עבורנו".

 

עו"ד עדי קידר מארגון חוננו, שמייצג גם הוא את הקטין, הוסיף: "טוב מאוחר מלעולם לא. הציבור לא נחשף לקמצוץ הזוועות בתיק הזה. השלב הבא מבחינתנו זה לנהל את התיק כשהוא משופר".

 

מפרקליטות מחוז מרכז נמסר: "בית המשפט קבע בהחלטתו היום כי באשר לאישומים בעניין הרצח בדומא והצתת כנסייה, חרף כרסום בעוצמת הראיות בעקבות ההחלטה במשפט הזוטא, לא מדובר במהפך ראייתי ועדיין נותרו ראיות לכאורה המקימות סיכוי סביר להרשעה. עוד נקבע כי באשר למרבית האישומים בעניין הקטין, אין בפסילת חלק מהראיות כדי לשנות באופן משמעותי את המצב הראייתי ואת סיכויי ההרשעה בתיק. אנו לומדים את הכרעת השופט".

עו
סנגוריו של הקטין, עורכי הדין עדי קידר וציון אמיר(צילום: יאיר שגיא, עידו ארז)

לפני כמעט חודש בית המשפט פסל את הודאות הנאשמים שהתקבלו ב"חקירות המיוחדות" של שב"כ ("עינויים" להגדרת הסנגורים), ובנוסף נפסלו חקירות נוספות של הקטין. השופטים שדנים בתיק העיקרי, רות לורך, צבי דותן ודבורה עטר, קבעו שתרגיל המדובבים שנעשה לו יישאר קביל כראיה.

 

מנגד, הודאותיו הן בחקירה המיוחדת שבה הופעלו עליו "אמצעים מיוחדים" והן בחקירות העוקבות לה נפסלו על ידי השופטים. בעקבות ההחלטה הגישו סנגוריו בקשה לשקול מחדש את ההחלטה להשאירו במעצר עד תום המשפט. הפרקליטות התנגדה לבקשה, וסברה שאישור הקבילות של חקירות מסוימות אחרות של הקטין חיזק את העובדה שיש להותירו במעצר.

הפגנת תמיכה במשפחת דוואבשה (צילום: מוטי קמחי)
הפגנת תמיכה במשפחת דוואבשה מחוץ לבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)
 

הקטין, שהיה בן 17 בעת המעשה, נאשם בתכנון הרצח בדומא, אבל הוא לא יצא לכפר באותו לילה ולא ביצע את המעשים בפועל. בחקירה מוקדמת הוא התוודה בפני מדובב על כמה מעשי טרור נגד ערבים, כולל הצתת כנסייה, ועל חברות בארגון טרור יהודי. עדויות אלו הוכרזו כקבילות.

 

בחקירה נוספת הוא סיפר "סיפור תיאורטי" על הרצח בדומא, מבלי לנקוב בשמו ובשם הנאשם השני כמבצעים. הסיפור אומנם היה כללי, אבל דומה לפרטי המעשה שנכתבו לבסוף בכתב האישום. גם חקירה זו אושרה.

  

בינואר 2016 הגישה פרקליטות מחוז מרכז כתב אישום חמור נגד עמירם בן אוליאל, בן 23 ממאחז בבנימין, ונגד הקטין שהיה אז בן 17 מהשומרון בגין מעורבותם ברצח שלושת בני המשפחה הפלסטינית - התינוק עלי והוריו ריהאם וסעד - בכפר הפלסטיני דומא ב-31 ביולי 2015.

 

בן אוליאל הוא הנאשם המרכזי, ומיוחסות לו שלוש עבירות רצח בגין השלכת בקבוק תבערה לחדר השינה של המשפחה הפלסטינית בכוונה תחילה לגרום למוות. עוד מיוחסות לו שתי עבירות ניסיון רצח, עבירות הצתה וקשירת קשר לביצוע פשע ממניע גזעני.

 

הקטין מואשם בקשירת קשר לביצוע רצח, אך לא ברצח עצמו. בנוסף מיוחסים לו שישה אישומים בגין שורה של עבירות הצתה במקומות נוספים ועבירות נוספות. הנאשמים מכחישים את המיוחס להם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים