שתף קטע נבחר

מחשש לפגיעה בחקירות נתניהו: היועמ"ש אסר על נציגי אכיפת החוק להשתתף בדיון בכנסת

ועדת הפנים אמורה להתכנס היום ולדון בתלונות נגד מפקד להב 433 לשעבר, ניצב רוני ריטמן, ובהשפעתן על החקירות נגד ראש הממשלה. היועץ מנדלבליט הודיע על המהלך לאחר שלא נענתה בקשתו לבטל את הדיון: "הפעולה איננה תואמת את דרכי העבודה, אבל לא היה מנוס"

 

אביחי מנדלבליט (צילום: עמית שאבי)
אביחי מנדלבליט ואיל ינון(צילום: עמית שאבי)

 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע היום (ה') כי כי נציגי מערכת אכיפת החוק - פרקליטות המדינה, משטרת ישראל ומח"ש - לא יתייצבו לדיון שזומן היום בוועדת הפנים של הכנסת, נוכח החשש לפגיעה בחקירות הנוגעות לרה"מ.

 

למכתב המלא של מנדלבליט - לחצו כאן

 

מנדלבליט פנה אתמול ליועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, בבקשה לבטל את ישיבת ועדת הפנים. היועץ קובע כי קיום הישיבה בעוד חקירות ראש הממשלה מתנהלות עלול "לפגום בחקירות מתנהלות באופן שיכול להתפרש חלילה כניסיון להטות משפט". הדיון זומן לאחר שעורכי הדין של משפחת ראש הממשלה פנו למנדלבליט בדרישה לבדוק מחדש את החקירות שהתנהלו בזמן כהונתו של ניצב ריטמן כמפקד יחידת להב 433.

רוני ריטמן (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
רוני ריטמן(צילום: מוטי קמחי)

"פניתי אתמול במכתב ליועץ המשפטי לכנסת וביקשתי שיפנה ליו"ר הוועדה יואב קיש שיבטל. אולם למרבה הצער הדיון לא בוטל והוא עתיד להתקיים במועדו. לאחר ששקלתי הדבר בכובד ראש, והגם שמדובר בפעולה שאיננה תואמת את דרכי עבודתנו הרגילות, אבקש להודיעך כי בנסיבות המתוארות נציגי רשויות אכיפת החוק לא יוכלו להתייצב לדיון", כתב מנדלבליט במכתב ששיגר ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין.

 

עוד כתב מנדלבליט: "אני מודע היטב למשמעותה של החלטה זו, שעומדת כאמור בניגוד מוחלט לאופן ההתנהלות המקובל והרגיל של גופי הייעוץ המשפטי לממשלה ואכיפת החוק ביחסי העבודה עם הכנסת. באתי לכדי מסקנה, לאחר מאמצים רבים שנעשו, כי אין מנוס מנקיטת פעולה".

 

יו"ר הכנסת אינו יכול למנוע את קיום הדיון מכיוון שליושבי ראש הוועדות יש עצמאות בעניין קיום דיונים בוןעדות שלהם. קיום הדיון, שככל הנראה יהיה עקר מתוכן בכל מקרה, תלוי עכשיו בחבר הכנסת קיש בלבד. ח"כ רויטל סויד הודיעה כי סיעת המחנה הציוני תחרים את הדיון. "יו"ר ועדה לא אמור לשמש שכיר חרב של ראש ממשלה חשוד בפלילים ולנצל את כוחו הפרלמנטרי לשיבוש מהלכי חקירה והטיית משפט. זהו תקדים מסוכן של התערבות בחקירה פלילית שמתנהלת נגד גורם פוליטי, ולא בכדי היועץ המשפטי לממשלה והיועץ המשפטי של הכנסת מתנגדים לו נחרצות", אמרה סויד.

 

במכתב ששיגר לינון אתמול כתב מנדלבליט כי בהודעת הדוברות אשר קדמה לזימון הישיבה נכתב מפי היו"ר קיש כי הוא יבדוק "כיצד מתנהלת חקירה כלפי נתניהו כאשר החוקר האחראי מאמין שנתניהו מנהל נגדו קמפיין תלונות להטרדה מינית. הנושא יתברר בדיון בוועדה".

 

מנדלבליט מציין כי הגנה על טוהר החקירה הפלילית וגילוי האמת בחברה דמוקרטית, שבשמם פועלת גם מערכת אכיפת החוק במדינת ישראל, באופן עצמאי ונטול פניות היא ערך יסוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים