שתף קטע נבחר

ח"כ קיש נגד מנדלבליט: "נשים סוף לביזיון שפקידים לא באים לדיון כשבא להם"

יו"ר ועדת הפנים הודיע כי ידחה את הדיון על התלונות נגד ניצב בדימוס רוני ריטמן לאחר שהיועמ"ש מנדלבליט הודיע כי נציגי רשויות אכיפת החוק לא יתייצבו מחשש לפגיעה בחקירות נתניהו. קיש אמר שיפעל להקמת ועדת חקירה ממלכתית ומתח ביקורת נגד מנדלבליט בלי לציין את שמו: "טענות מביכות"

 

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ יואב קיש (הליכוד), החליט לדחות את הדיון בוועדה על התלונות נגד ניצב בדימוס רוני ריטמן, מפקד להב 433, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע שנציגי רשויות אכיפת החוק לא יתייצבו לדיון מחשש לפגיעה בחקירות ראש הממשלה. קיש גם הודיע כי יפעל להקמת ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת זיהום החקירות נגד ראש הממשלה ורעייתו שרה.

 

קיש תקף את מנדלבליט מבלי לציין את שמו. "מהרגע שקבעתי את הדיון להיום ניסו גורמים במערכת אכיפת החוק לעצור אותו לבטל אותו, גורמים שתפקידם הם בעצם האמונים על אכיפת החוק, הם מנסים לבטל דיון בכנסת ישראל בטענות מביכות של חשש להטיית משפט או פגיעה בחקירה מתנהלת וזאת למרות שאמרתי מפורשות שלא כך יהיה", אמר קיש.

אביחי מנדלבליט יואב קיש (צילום: מוטי קמח, גיל יוחנן)
קיש נגד מנדלבליט(צילום: מוטי קמח, גיל יוחנן)

"אני אומר בצורה ברורה כי לא אתן את ידי להשתקה זו", הבהיר יו"ר הוועדה. "על הכנסת יש חובה לפקח על התנהלות גורמי האכיפה גם במקרה הנוכחי. לראש הממשלה, כמו לכל נחקר אחר, מגיעה הזכות להחקר ללא ניגוד עניינים. לפיכך, אני קורא ואפעל כבר בתחילת שבוע הבא להקמת ועדת חקירה ממלכתית בלתי תלויה לבחינת זיהום החקירות נגד ראש הממשלה ורעייתו". 

 

הוא הוסיף ואמר בהקשר להחלטתו של מנדלבליט למנוע מנציגי הפרקליטות, המשטרה ומח"ש להגיע לדיון כי "לפגיעה בכבוד הכנסת יש משמעות. כדי לסיים את הביזיון הזה, שפקידים בכירים ברשות המבצעת לא מגיעים לדיונים בכנסת כשבא להם, אקדם ואגיש חקיקה שקובעת עונשים פרסנוליים על מי שלא מגיע ולא מתייצב לוועדת הכנסת כפי שעשיתי בעבר. הפעם אני בטוח שאף שר לא יעצור אותה".

 

עוד לפני ישיבת הוועדה הודיעה ח"כ רויטל סויד כי סיעת המחנה הציוני תחרים את הדיון: "יו"ר ועדה לא אמור לשמש שכיר חרב של ראש ממשלה חשוד בפלילים ולנצל את כוחו הפרלמנטרי לשיבוש מהלכי חקירה והטיית משפט. זהו תקדים מסוכן של התערבות בחקירה פלילית שמתנהלת נגד גורם פוליטי, ולא בכדי היועץ המשפטי לממשלה והיועץ המשפטי של הכנסת מתנגדים לו נחרצות".

 

יואב קיש בועדת הפנים (צילום: ערוץ הכנסת)
יואב קיש בוועדת הפנים היום(צילום: ערוץ הכנסת)

סויד. "יו"ר ועדה לא אמור לשמש שכיר חרב של ראש ממשלה חשוד בפלילים" ()
סויד. "יו"ר ועדה לא אמור לשמש שכיר חרב של ראש ממשלה חשוד בפלילים"

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע הבוקר כי כי נציגי מערכת אכיפת החוק - פרקליטות המדינה, משטרת ישראל ומח"ש - לא יתייצבו לדיון שזומן בוועדת הפנים של הכנסת, נוכח החשש לפגיעה בחקירות הנוגעות לרה"מ. הדיון זומן לאחר שעורכי הדין של משפחת ראש הממשלה פנו למנדלבליט בדרישה לבדוק מחדש את החקירות שהתנהלו בזמן כהונתו של ניצב ריטמן כמפקד יחידת להב 433.

 

מנדלבליט פנה אתמול ליועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, בבקשה לבטל את ישיבת ועדת הפנים. היועץ קובע כי קיום הישיבה בעוד חקירות ראש הממשלה מתנהלות עלול "לפגום בחקירות מתנהלות באופן שיכול להתפרש חלילה כניסיון להטות משפט". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמח, גיל יוחנן
מנדלבליט וקיש
צילום: מוטי קמח, גיל יוחנן
מומלצים