שתף קטע נבחר

אישור הרפורמה בחברת החשמל מגיע למליאת הכנסת

ועדת הכלכלה אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הרפורמה; הרפורמה כוללת הוצאת יחידת ניהול המערכת הארצית מידי חברת החשמל והפיכתה לחברה ממשלתית חדשה, מכירה של 5 תחנות כוח והוצאה של כ-3,000 איש לגמלאות. כל עובד יקבל כ-1,700 שקל לשכר הבסיס ומענק חתימה של כ-30 אלף שקל; ההצבעה במליאה צפויה ביום רביעי הקרוב

ועדת הכלכלה אישרה לפני שעה קלה (ה') את ההתיקונים המיועדים לחוק משק החשמל, או בשמם המוכר יותר "הרפורמה בחברת ובמשק החשמל", לקריאה שנייה ושלישית. אם לא ירשמו שינויים חריגים הכנסת תאשר את הרפורמה כבר ביום רביעי הקרוב.

 

עיקרי הרפורמה, שאושרו לפני מספר שבועות בממשלה, כוללים את הוצאת יחידת ניהול המערכת הארצית מידי חברת החשמל והפיכתה לחברה ממשלתית חדשה; מכירה של חמש תחנות כוח בטווח של 18 עד 60 חודשים והפרשתם של כ-3,000 עובדים לגמלאות. חברת החשמל תוגדר כמונופול טבעי בהובלה וחלוקה של חשמל, כאשר תחום הייצור יעבור לסקטור הפרטי.

 

בג"ץ דחה את עתירת יצרני החשמל הפרטיים

רפורמת החשמל אושרה פה אחד בממשלה

 

אבי ניסנקורן, משה כחלון ויובל שטייניץ במסיבת העיתונאים בנושא הרפורמה בחברת החשמל (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
אבי ניסנקורן, משה כחלון ויובל שטייניץ במסיבת העיתונאים בנושא הרפורמה בחברת החשמל(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

הסוכריות שקיבלו עובדי החברה: הקמה של שתי יחידות חדשות בחדרה שיחליפו ארבע יחידות ייצור פחמיות ישנות, כאשר הראשונה תוקם בתוך כארבע שנים, כמו גם תוספות של כ-1,700 שקל לשכר הבסיס של העובדים ומענק חתימה של כ-30 אלף שקל.

 

יו"ר ועדת הכלכלה, איתן כבל, הזכיר לנוכחים שהרפורמה המקורית יצאה לדרכה לפני כ-22 שנה. "הוצאנו לדרך את הרפורמה ההיסטורית והדרמטית ביותר שהייתה בעשרות השנים האחרונות – לא השארנו אף בעיה לדורות הבאים, וצריך להודות לעובדים שעשו מעשה לאומי". על מנת לוודא שהרפורמה אכן יוצאת לדרך דרש היו"ר כבל לקבוע בחוק חובת דיווח שנתית של שר האנרגיה לוועדה – עם דיווח ראשון כבר ב-31 בינואר 2019.

  

יו"ר רשות החשמל, אסף אילת, אמר שכל החיסכון מהרפורמה יועבר לצרכן בדמות הורדת עלויות והתייעלות פנימית, כמו גם היכולת להוריד את תעריף החשמל בגין הרפורמה משנת 2026 ואילך. עלות הרפורמה נאמדת בכ-7.1 מיליארד שקל, מתוכם כ-6.4 מיליארד שקל עלויות שכר ופנסיה והיתר עלויות רה-ארגון בתוך החברה.

  

מנכ"ל האוצר, שי באב"ד, אמר בישיבה שבעוד שמונה שנים תעריף החשמל יתחיל לרדת משמעותית והציבור יתחיל להרוויח, מה גם שהשינויים שאושרו בוועדת הכלכלה אינם מהותיים על ההצעה הממשלתית המקורית. מנכ"ל חברת החשמל, עופר בלוך, הגדיר את הרפורמה כ"היסטורית", ואמר שרק עכשיו החברה מתחילה למעשה את העבודה. יו"ר ועדת עובדי חברת החשמל, דוד (מיקו) צרפתי, ברך על המהלך וסיכם שבשלב הזה, בו 30% מהייצור כבר יצא בפועל מידי חברת החשמל, הרפורמה המוצעת היא הפתרון הריאלי ביותר עבור עובדי החברה.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים