שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  עמוס עוז ברשימה הארוכה לנובל האלטרנטיבי

  לצד מועמדים מובילים לזכייה בפרס מהשנים האחרונות כמו קורמאק מקארתי והרוקי מורקמי, הרשימה כוללת כמה הפתעות בהן פטי סמית' ואלנה פרנטה. הקהל הרחב יכול להצביע ולבחור את ארבעת המועמדים לרשימה הקצרה

  הרשימה הארוכה לנובל האלטרנטיבי נסגרה וכוללת בין השאר את הסופר הישראלי עמוס עוז. הפרס יוענק השנה מטעם "האקדמיה החדשה" - ארגון שנוסד בעקבות החלטת ועדת האקדמיה השבדית לא להעניק את הנובל המסורתי בספרות בשל פרשת ההטרדות המיניות בשורותיה והפיטורים שהגיעו לאחריה.

   

  עמוס עוז (צילום: מרב יודילוביץ')
  (צילום: מרב יודילוביץ')

  הרשימה הכוללת 46 סופרים הורכבה על פי בחירותיהם של ספרנים משבדיה, שיכלו להציע מועמדים לקבלת הפרס עד תחילת השבוע. כעת, מתוך עשרות המועמדים שהיא כוללת מהעולם, תיבחר רשימה קצרה על ידי הצבעת הציבור הרחב באתר "האקדמיה החדשה". מתוך הרשימה הקצרה ייבחר לבסוף הזוכה על ידי ועדה שקבע הארגון שמעניק את הפרס האלטרנטיבי. הוא יקבל מיליון קרונות, ששוות כ-112 אלף דולר.

   

  מלבד עוז, שבכל אחת מהשנים האחרונות העמיד הימורים לכך שאולי יזכה בפרס, הרשימה הארוכה כוללת סופרים נוספים שנתפסו כמועמדים סבירים לזכייה בעבר, כמו מחברת "סיפורה של שפחה" מרגרט אטווד, הסופר הקנייתי נגוגי וה ת'יונגו, הסופר היפני הרוקי מורקמי, איאן מקיואן וקורמאק מקארתי. עם זאת, היא כוללת גם כמה הפתעות, כמו המוזיקאית פטי סמית', מחברת הרומנים הנפוליטנים אלנה פרנטה (זכייה שתאלץ את הסופרת לחשוף מי עומדת מאחורי הפסבדונים), וג'יי קיי רולינג. עוד כוללת הרשימה בין השאר את זיידי סמית, דונה טארט, פול אוסטר, ניל גיימן ואן קרסון.

   

  זוכה הנובל משנה שעברה, קזואו אישיגורו, מקבל את הפרס בטקס בדצמבר האחרון (צילום: Pascal Le Segretain, Gettyimages IL)
  זוכה הנובל משנה שעברה, קאזואו אישיגורו, מקבל את הפרס בטקס בדצמבר האחרון(צילום: Pascal Le Segretain, Gettyimages IL)

  האקדמיה השבדית החליטה כי לא תעניק את הפרס המסורתי, לראשונה מאז 1943, לאחר ש-18 נשים התלוננו כי הוטרדו מינית על ידי הצלם ג'ין קלוד ארנו, המקורב לחברי הוועדה האקדמית ובעלה של הסופרת החברה בה קתרינה פרוטנסון. הפרשה הובילה לגל של פיטורים מהאקדמיה השבדית, שכללו גם את יושבת ראש הוועדה פרופסור שרה דניוס. "האקדמיה החדשה" נוסדה כדי להעניק את הפרס אף על פי כן. "בזמן שבו ערכי האנושות כל הזמן נבחנים, הספרות הופכת לכוח נגד חשוב בהתמודדות עם תרבות הדיכוי וההשתקה", הבהיר עם הקמתו הארגון המונה 106 אנשי תרבות משבדיה.

   

  מתוך ארבעת המועמדים הסופיים שיגיעו לרשימה הקצרה, ייבחר הזוכה על ידי ועדה של ארבעה אנשי ספרות מובילים בשבדיה, בהם

   העורכת אן פלסון וחוקרת הספרות פרופסור ליסבת' לארסון. הזוכה יוכרז ב-14 באוקטובר והוא יקבל את הפרס בטקס שיערך בדצמבר.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים