שתף קטע נבחר

הממשלה בעד הצעת חוק לצמצום משלוחי חיות לשחיטה

בישיבת הממשלה נדחה הערר שהגיש שר החקלאות אורי אריאל נגד הצעת חוק שתצמצם בהדרגה משלוחי עגלים וטלאים לשחיטה בישראל. בישיבה התקבלה עמדתו של השר גלעד ארדן להמשיך בהליך החקיקתי. ארדן קרא "להפסיק את הסבל החמור והמיותר שנגרם למאות אלפי בעלי חיים". למשרד החקלאות תינתן ארכה להגשת הצעת חוק ממשלתית במושב הכנסת הבא

ראש הממשלה והשרים דנו היום (א') בישיבת הממשלה בערר שהגיש שר החקלאות אורי אריאל נגד הצעת החוק לצמצום ייבוא של עגלים וטלאים מאוסטרליה ואירופה לפיטום ושחיטה בישראל, לאחר שההצעה אושרה בתחילת השבוע שעבר בוועדת השרים לענייני חקיקה.

 

בישיבת הממשלה, הוחלט לדחות את הערר של שר החקלאות, אך לאפשר לו להגיש עד מושב הכנסת הבא (אוקטובר) הצעת חוק ממשלתית. השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, הגיש ערר התומך באישור הצעת החוק המקורית ובקשתו אושרה בישיבת הממשלה להמשך קידום ההליך החקיקתי.

 

"מדובר בנושא ערכי וחשוב. צמצום היקפי המשלוחים החיים לישראל באופן הדרגתי, יאפשר לצמצם ובסופו של דבר להפסיק את הסבל החמור והמיותר שנגרם למאות אלפי בעלי חיים שמיובאים לישראל במסעות קשים וכזריים לצורך שחיטתם. זאת, וודאי כאשר קיימות כיום חלופה זמינה באמצעות ייבוא בשר טרי בקירור", כתב השר ארדן במכתבו למזכיר הממשלה בבקשתו לקיים הדיון בפני הממשלה.

 

גלעד ארדן מתארח באולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
"להפסיק את הסבל החמור והמיותר". השר גלעד ארדן(צילום: אבי מועלם)


 

מאמץ לאשר הצעת החוק הפרטית לפני פיזור הכנסת

ל-ynet נודע כי במהלך הדיון, ביקש השר לבטחון פנים, גלעד ארדן, כי בהחלטת הממשלה יצויין כי הצעת החוק תביא לצמצום המשלוחים של בעלי החיים ולא רק לשיפור בתנאי הרווחה במהלך ההובלה לישראל. במקביל פנה ארדן מזכירות הממשלה במטרה לערב את יו"ר הקואליציה על מנת להעלות את הצעת החוק הפרטית לפני שהכנסת תסיים את מושב הקיץ בימים הקרובים. 

 

ישיבת ממשלה (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

 

שר החקלאות: חשש לעליית מחירי הבשר ופיטורים

שר החקלאות טען כי "ביטול הובלת המקנה אינה החלטה מידתית שתוביל לעלייה במחירי הבשר בעשרות אחוזים. בנוסף, תוביל לפיטורין במעגל ראשון לאזרחים ישראלים רבים" והזהיר אז, כי הצעת החוק שנועדה למנוע יבוא של בקר בספינות משא, מהווה הפרה של הסכמי סחר בינלאומיים ועלולה לגרום לפגיעה ביחסי סחר החוץ של מדינת ישראל. לדברי השר אריאל, מטרת משרד החקלאות היא להגדיל כל העת את היקפי יבוא הבשר המצונן והקפוא מחו"ל, על חשבון ייבוא עגלים חיים בספינות.

 

 

יגיש הצעת חוק ממשלתית במושב הכנסת הבא. השר אורי אריאל (צילום: מארק ישראל סלם) (צילום: מארק ישראל סלם)
יגיש הצעת חוק ממשלתית במושב הכנסת הבא. השר אורי אריאל(צילום: מארק ישראל סלם)

 

ראש ממשלת אוסטרליה נגד הצעת החוק

בסוף השבוע נחשף ב-ynet כי ראש ממשלת אוסטרליה, מלקולם טרנבול, שלח מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו וביקש לבחון מחדש את עמדת הממשלה בנוגע להצעת החוק שתצמצם ייבוא של מאות אלפי עגלים וטלאים מאוסטרליה לשחיטה בארץ. "במידה והכנסת תאשר את הצעת החוק, הדבר יביא לסיומו של הסחר במקנה חי בין אוסטרליה לישראל", כתב טרנבול.

 

ר
ר"מ אוסטרליה ועגל שיובא לישראל (אילוסטרציה)(צילום: AFP, אנונימוס לזכויות בעלי חיים)

 

ארגונים למען בע"ח: "תחילת הסוף של המשלוחים החיים"

בארגוני אנונימוס ותנו לחיות לחיות, אמרו בתגובה להחלטת הממשלה כי "זו תחילת הסוף של המשלוחים החיים. אנו מברכים את ראש הממשלה, השר גלעד ארדן וח"כ מיקי זוהר על הובלת התמיכה בהצעת החוק, ומודים לשרים על הבחירה בחמלה ובצדק חרף לחצים מצד בעלי אינטרסים. יש לקוות שהנחישות שהראתה הממשלה תאלץ גם את משרד החקלאות להידבר ולתמוך במתווה ההדרגתי להפסקת מסעות הייסורים".

 

מחוץ למשכן הכנסת, מחו בעת ישיבת הממשלה כ-50 פעילים למען בעלי חיים נגד דחיית הצעת החוק וקראו לסיום משלוחי החיות לישראל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Animals Australia
משלוחים חיים מאוסטרליה לישראל
צילום: Animals Australia
מומלצים