שתף קטע נבחר

כשיהודים מתנהגים כמיעוט נרדף: החוק שיפרק את ישראל

חוק הלאום לא ישרת את הציבור היהודי, כן ישפיל את הערבים אזרחי ישראל, ועוד איך שיבזה את יהודי התפוצות, יפגע ביכולת העדינה של ישראל להיות מדינת לאום דמוקרטית - ובעיקר יחליש את בג"ץ. הלוואי שלא היה נברא

"חוק הלאום" הזה רע. לא בגלל סעיף כזה או אחר שאותו אפשר להוריד, לעלות או לנסח מחדש. הבעיה העיקרית היא הרצון של מנסחי החוק להשפיל את הערבים אזרחי ישראל. אין כל צורך בחוק הלאום, הרי העובדות ברורות: מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי. אין כל צורך לעגן עובדה זו בחוק, שכן חוק השבות מעגן עובדה זו במציאות מאז הקמתה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

שני הסבים שלי, פפה פרד ופפה ברנאר עליהם השלום, לחמו כפטריוטים צרפתים במלחמת העולם השנייה, האחד במחתרת והשני בצבא צרפת החופשית בצפון-אפריקה. אם תרצו, דוגמה להבדל בין ישראל כמדינת לאום דמוקרטית לבין מדינות לאום דמוקרטיות אחרות. בכל המדינות אין כל פער בין אזרחות ללאומיות.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

כשסבא שלי קיבל אזרחות צרפתית (במקום הגרמנית שאותה נטש), הוא הפך לחלק מהלאומיות הצרפתית. לעומת זאת, בישראל יש פער בין האזרחות הישראלית לזהות הלאומית היהודית. אזרח ישראלי מוסלמי או נוצרי, אינו יכול להיות בן הלאום היהודי אלא אם ימיר את דתו. העובדה הזו קשורה בכך שהיהדות, בשונה מן האסלאם והנצרות, היא דת-לאום. המצב הזה מאתגר את הדמוקרטיה - ובעיקר את מרקם החיים הישראלי המשותף.  

 

 

ולכן, מכיוון שהזהות היהודית הלאומית בישראל חזקה מתמיד, הן דמוגרפית והן תרבותית - היא איננה זקוקה לחיזוקים נוספים כמו "חוק הלאום". במקום זה צריכה ישראל להשקיע ביצירה של תשתית ישראלית תרבותית משותפת לכל אזרחיה. חוק הלאום המוצע הוא פגיעה במרקם העדין שאותו אנחנו צריכים לבנות ולחזק בישראל.

 

מבחן בג"ץ

אני תמיד מופתע מחדש עד כמה יהודים בעלי גאווה לאומית ממשיכים להתנהג כמיעוט נרדף ומסכן. למה אני מזכיר את זה? בגלל בג"ץ. הבה נחזור על הראשונות, תפקידו של בג"ץ לסייע ולהגן על האזרח, על קבוצות מיעוט חלשות, מפני עריצות הרוב. לכן כשאתה חושב שהמדינה פגעה בך אתה פונה לבג"ץ. שם "הנאשם" הוא המדינה, והתובע הוא האזרח. זו ההגנה המהותית על הדמוקרטיה, היינו על זכויות הפרט מפני שלטון הרוב.

 

אסתר חיות (צילום: אוהד צויגנברג)
המטרה: להחליש את בג"ץ(צילום: אוהד צויגנברג)

 

בישראל מזה שנים רבות וכנראה לעוד שנים רבות הרוב הוא לאומי-לאומני, הממשלה היא ימנית ולכן אך הגיוני הוא שבג"ץ יידרש להגן על המיעוט שאיננו לאומי. חוק הלאום יביא לאינסוף עתירות מימין – כלומר מהרוב, נגד זכויות המיעוט. בג"ץ יאלץ שוב ושוב להגן על המיעוט ולאזן בין חוק הלאום לחוק כבוד האדם וחירותו, שהרי זהו תפקידו. כך דוחפת הממשלה ליותר חיכוכים עם בג"ץ שמטרתם החלשת כוחו ומתן חופש לרוב הלאומי לעשות ככל העולה על רוחו ללא איזונים ובלמים. יהודי לאומי אמיתי מבין שהוא הרוב, ולא עסוק כל היום בניסיון פתטי להוכיח את זה. "איזהו גיבור? הכובש את יצרו".

 

חוק שמפר את האיזון

חוק הלאום רע לישראל מפני שהוא מבקש להשפיל את יהודי התפוצות. סעיף 6 המעודכן מציב את מדינת ישראל כ"אח הבוגר" של העם היהודי בתפוצות. לנו היהודים בישראל אין כלל מה ללמוד מהמסכנים הללו. אנחנו מתחייבים להציל אותם בכל מקום שהם, יפה.

 

אבל אנחנו גם נדאג שהם – לא אנחנו, ישמרו על הזיקה בין המדינה ובין בני העם היהודי, שהרי החוק המתוקן קובע: "המדינה תפעל בתפוצות לשימור הזיקה בין המדינה לבין העם היהודי בכל מקום שהם". המילה "בתפוצות" הוספה עכשיו, כנראה לפי בקשת החרדים והחרד"לים שנורא חוששים שמא אנחנו בישראל נעשה משהו לשימור הזיקה בין יהודי התפוצות לבין ישראל, כי הרי המשהו הזה איננו אלא פשרת הכותל.

 

אני מציע שבשלב ראשון תומכי חוק הלאום במתכונתו הנוכחית יתחילו במגבית ענקית למען חינוך יהודי התפוצות ויבקשו בכל לשון של בקשה מהנדיבים היהודים האמריקנים להפסיק ולתרום לישראל אלא להפנות את כל תרומותיהם לשימור הזיקה, בתפוצות, בין המדינה לבין העם היהודי.

 

סיכומו של דבר. טוב לחוק הזה שלא נברא משנברא. הוא פוגע באזרחי ישראל שאינם יהודים, הוא פוגע ביכולת של בג"ץ למלא את תפקידו, הוא פוגע ביכולת העדינה של ישראל להיות מדינת לאום דמוקרטית והוא פוגע ביהדות התפוצות. וכל זאת, ללא שום תכלית ושום תועלת ציונית או יהודית. חכמים, היזהרו בדבריכם.

 

  • הכותב הוא מנהל מרכז קוגוד לחקר המחשבה היהודית ולהגות עכשווית במכון שלום הרטמן

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים