שתף קטע נבחר

קורבנות המרדף בבית שמש: "אנחנו מפחדות ללכת ברחוב"

הצעירות שנאלצו להימלט על נפשן מספרות על החיים בצל אימת הקיצוניים ברמת בית שמש ב': "זה כמו להסתובב בשדה קרב" - ומתריעות בפני נשים אחרות: "אל תגיעו לשם". א' שתועדה בסרטון חוששת לחזור: "ראיתי להבות בעיניים שלהם. לשם אני יותר לא מתקרבת"

 

 

שלושה ימים לאחר שמצאו עצמן נמלטות על נפשן מפני המון חרדי מוסת, מספרות שלוש הצעירות שעמדו במרכז האירוע על החיים בצל אימת הקיצוניים ברמת בית שמש ב', ומתריעות בפני נשים אחרות: "אל תגיעו לשם, אל תתקרבו לשם. עדיף לכם להתרחק".

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

הדסה, נאוה ו-א' – שתועדה נסה על נפשה בסרטון שעורר סערה – מתגוררות בבית שמש, חלקן בשכונה החרדית עצמה. הן בנות למשפחות דתיות, ומודות כי הפכו למטרה עבור החרדים הקיצוניים בשכונה. הן גם מדגישות: "לא כל החרדים בבית שמש כאלה. מדובר בקומץ שמטיל אימה ומשתלט על השכונה".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

הצעירה שנמלטה: "ברחתי כדי שלא יהרגו אותי"

 

כמה אימה? בישראל 2018 יש נשים שמפחדות להסתובב במרחב הציבורי: "אנחנו מפחדות ללכת ברחוב", הדסה בת ה-18 אומרת. "זה כמו להסתובב בשדה קרב, בשדה אש, ולהרגיש שבכל רגע משהו יכול לשרוף אותך. זו רמת הפחד... אני לא יכולה לגור שם כיום. המשפחה שלי גרה שם, אבל פוגעים בי שם - ופוגעים במשפחה שלי כשאני גרה שם".  

 

 

הדסה וחברותיה "לא מחפשות צרות", כדבריהן. אבל "מבחינת החרדים האלה גם ללכת בלי גרביים זה לא צנוע. צריך ללכת עם שרוולים עד הסוף. אצלם החוקים הם שונים... בעבר השכונה לא הייתה כל כך קיצונית, אבל בשלב מסוים הם התחילו להשתלט".

 

"לא רצינו שיסתכלו עלינו"

א' בת ה-16 שהותקפה ברחובות רמת בית-שמש ב', מספרת בראיון ל-ynet: "פחדתי שיפגעו בי, ראיתי אש ולהבות בעיניים שלהם". מוקדם יותר סיפרה כי ירדה להיפגש עם חברות. "ראינו שיש הפגנה ועמדנו בצד של הרחוב כדי שלא יקלטו אותנו, את הבנות, כי ברגע שהחרדים רואים בחורה - ישר מתחיל בלגן".  

 

 

"החלטנו לעמוד בצד כדי לא לעשות בלגן ורעש וכדי שלא יסתכלו עלינו... פתאום קלטנו שכל הפרצופים עלינו. חשבנו שאולי המשטרה תעצור אותם, אבל המשטרה לא עשתה דבר. חברה שלי אמרה לי: 'רוצי', ופתאום אני קולטת חבורה של חרדים רצים אחריי. חברות שלי רצו כבר לפניי, איבדתי אותן".

 

"הסתכלתי אחורה כי המשכתי לשמוע צעקות, ולא ידעתי אם זה באמת מאחוריי או שאני מדמיינת", היא משחזרת. "כשאני מסתובבת אני רואה חרדי מרסס גז פלפל על העיניים של חברה שלי. נכנסתי יחד עם ילדה נוספת לתוך בניין, ובינתיים המשכתי לשמוע צעקות, עד שהצלחנו להימלט לבית של חברה שלי"

 

"אני כבר לא אחזור לשם"

" זו הפעם ראשונה שהייתי צריכה לברוח מאנשים כדי שלא יפגעו בי", א' אומרת. "ראיתי בעיניים שלהם אש, ראיתי להבות. לא ידעתי מה הם רוצים לעשות לי אבל היה לי פחד, ולא ידעתי מה לעשות חוץ מלרוץ ולברוח. פחדתי שיפגעו בי כי זה לא מעניין אותם. הם יעשו הכול כדי שלא נסתובב ונתלבש כמו שאנחנו רוצים".

 

הדסה ונאווה מבית שמש  (צילום: ענבר טויזר )
"לא כל החרדים בבית שמש כאלה. מדובר בקומץ שמטיל אימה ומשתלט על השכונה". הדסה ונאווה מבית שמש (צילום: ענבר טויזר )

 

א' מדגישה כי היא וחברותיה עושות הכול כדי שלא להיתקל בקבוצות החרדים, ומכחישה טענות כאילו ישנה קבוצה שמחפשת לעשות פרובוקציות. "אנחנו בסך הכול באים בשביל לשבת עם חברים וליהנות. אנחנו יושבים בדרך כלל בשקט, במקום שאף אחד לא רואה. הפעם פשוט קלטו אותנו".

 

הטראומה שחוותה גרמה לא' להתרחק מהאזור שבו היא מתגוררת. "אחרי האירוע החלטתי שלאזור הזה אני יותר לא מתקרבת. יש לי פחד מהמקום הזה. זו טראומה שתישאר אצלי ואני לא אחזור לשם".

 

א' אומרת כי מדובר בקומץ של "אנשים משוגעים", כהגדרתה. "קבוצה של חרדים שלא רואה בעיניים ולא מעניין אותם שום דבר, אבל לא כל החרדים ככה. אני באה ממשפחה דתייה וגם הבנות האחרות. אלו משפחות עם לב שמקבלות כל אחד, לא כמוהם - קבוצה שאין לה כבוד ודרך ארץ... לא כל בית שמש כזאת אלא רק תושבי רמת בית שמש ב'. קבוצה קטנה מסוימת שמתנהגת אלינו ככה". 

 

מה את מצפה שיעשו איתם?

"צריך פשוט לתפוס את הבן אדם שמנהיג אותם ואולי זה יעזור. או להעיף אותם מהשכונה, שלא יהיו פה כי ילדים לא צריכים לחיות פה בפחד, ולא ייתכן שלא נוכל להסתובב בכיף וליהנות. אי אפשר להסתובב בעיר הזו בצורה נורמלית".

 

"חדר המדרגות שלי זה חדר מיון נייד"

בסרטון שהופץ בוואטסאפ נצפו עשרות חרדים רודפים אחרי הצעירה ברחוב נהר הירדן. למשטרת בית שמש הוגשה תלונה ונפתחה חקירה בנושא.

 

הנערה שהותקפה בבית שמש בריאיון לאולפן ynet (צילום: אלכס גמבורג)
הנערה שהותקפה בבית שמש בריאיון לאולפן ynet(צילום: אלכס גמבורג)

 

לפני כחודש משמרות הצניעות החלו לפעול נגד הצעירים, ובפרט נגד משפחה חסידת ברסלב, שחלק מילדיה יצאו בשאלה ומשתייכים לחבורה. משמרות הצניעות דרשו מהמשפחה לעזוב את השכונה, ומדי לילה יש עימותים בין הצעירים, שמסתובבים עם "כלבים אימתניים ושוקרים חשמליים", ובין עשרות חרדים.

 

לדבריה, המשטרה ואנשי "עיר ללא אלימות" של עיריית בית שמש הוזעקו כמעט מדי לילה, אך הם לא פועלים בנושא. "חדר המדרגות שלי זה חדר מיון נייד, הנפגעים נכנסים לפה ויוצאים באמבולנסים. אנחנו מבקשים מהמשטרה לבוא מראש ולהיות בשטח, אבל הם באים רק אחרי שמזעיקים אותם. השוטרים עומדים חסרי אונים מול שתי החבורות, החרדים והמתבגרים".

 

דרישה למצלמות אבטחה

מירי שלם, מנכ"לית המכון לאסטרטגיה ציונית ותושבת העיר, טוענת כי "כבר חמש שנים אנחנו תובעים את עיריית בית שמש בגין שלטי הצניעות והאלימות החרדית הקיצונית בשכונת רמת בית שמש ב'." היא קושרת בין האלימות הנוכחית ומה שהיא מכנה "השתיקה של רשויות העיר והזלזול בדרישת בית המשפט להציב מצלמות", שלדבריה "הובילו לתופעות כמו שראינו בסרטון. אם היו מצלמות אולי ההמונים שמתפרעים היו חושבים פעמיים לפני שהם יוצאים בפנים גלויות".

 

שלם מוסיפה כי "ההתפרעויות האלו זה עניין שחוזר על עצמו מדי שבוע. זו אוזלת יד של העירייה והמשטרה גם יחד. כל פעם יש באזז שיש תקיפה ברמת בית שמש, ואז כולם מזדעקים וחוזרים לשגרה. עד שלא יהיו נפגעים בנפש חלילה, לא יתעוררו".

 

אוה מדז׳יבוז׳, מנכ״לית הרשות לקידום מעמד האישה, אומרה כי בכוונתה "לפעול יחד עם היועצות לשוויון מגדרי ברשויות המקומיות ולהבטיח כי המרחב הציבורי לא יכיל שום סוג של הדרה ואלימות כלפי נשים". היא הוסיפה כי "הסיטואציה שנחשפנו אליה היא רגע של שפל מחפיר שאסור לעבור עליו לסדר היום. אני רואה אחריות משותפת לרשויות, לרבנים, למשטרה ולממשלה להתייצב כחזית אחידה שמבהירה שאלימות ברוטאלית כלפי נשים במרחב הציבורי היא פשע חמור שיש לשלם עליו במלוא חומרת הדין. לא ייתכן שנשים בישראל ידרשו להסתובב בליווי אבטחה מחשש שיותקפו".

 

המשטרה: הקורבנות לא מגישים תלונות

ממשטרת ישראל נמסר כי "המשטרה רואה בחומרה כל התנהגות עבריינית מעין זו בין אם על רקע מחלוקת סביב אמונות וערכים או כל נושא אחר ופועלת בהתאם לאכיפה, חקירה ומיצוי הדין עם המעורבים. בניגוד לנטען, כל דיווח המתקבל במשטרה על הפרת סדר ו/או קטטה אלימה נענה בתגובה נחושה ובלתי מתפשרת של המשטרה בשטח.

 

"למרות המציאות שלפיה ברוב המקרים לא מוגשות במשטרה תלונות על-ידי קורבנות העבירה כמתבקש (כולל המקרה שבסרטון), המשטרה היא זו שפועלת באופן יזום לאתר ולמצות את הדין עם המעורבים ולמנוע אירועים מעין אלו. כך גם ביחס לאירוע שנראה בסרטון, בו עצרה המשטרה לחקירה חשוד אחד ובהמשך צפויות מגוון פעולות חקירה נוספות שמטבע הדברים לא נוכל לפרטן בשלב זה.

 

"נדגיש כי ככל שמתקבל במשטרה דיווח או תלונה או לחילופין ככל שעולה חשד שמעשה של אדם עלול להביא להפרת הסדר הציבורי או לפגיעה באחר, משטרת ישראל פועלת בהתאם לסמכות המוקנית לה בחוק, לאכיפת החוק ומניעת עבירות, הכול בכדי לשמור על הסדר הציבורי ולהבטיח את שלום הציבור וביטחונו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ענבר טויזר
"עדיף לכם להתרחק משם"
צילום: ענבר טויזר
מומלצים