שתף קטע נבחר

ביקורת עם חיוך: הצגת מחאה פרועה נגד חוק הפונדקאות

ההצגה "שוד", במרכזה זוג הומואים ששודד סניף דואר כדי לממן פונדקאות בחו"ל - מגיעה לבמה בתזמון אקטואלי מתמיד. "אני לא חלק מהקהילה אבל זה אי צדק שאי אפשר להישאר אדיש אליו", סיפר יוצר ההצגה באולפן ynet

 

 

 

תומר אברהם לא תיכנן את זה מראש, אבל ההצגה שיצר מגיעה לבמה בזמן רלוונטי מאין כמוהו. "שוד", במרכזה זוג גברים הומואים שמחליטים לשדוד סניף דואר כדי לשלם לאם הפונדקאית הגיאורגית שאיתה הם מתכננים ילד - תעלה בשבוע הבא במסגרת פסטיבל הפרינג' בבאר שבע, ימים ספורים לאחר שביתת הלהט"ב המתוכננת ביום ראשון, בעקבות חוק הפונדקאות, שעבר היום (ד') בקריאה שלישית בכנסת.

 

"כתבתי את ההצגה בשנה שעברה, כשהנושא פרץ לתודעה", אברהם משחזר באולפן ynet, "החלה אז מחאת הפונדקאות עקב העתירה לבג"צ שנדחתה. זה נורא הפריע לי, כאזרח ישראלי. אני לא חלק מהקהילה, כך גם כל השחקנים וההפקה - אבל לכולם זה הפריע. זה אי צדק שאי אפשר להישאר אדיש אליו".

 

את הביקורת שלו, אברהם בחר להשמיע בצורה הומוריסטית. "הרגשתי שזה מעיק לבוא לכל דבר בכאב ובדרמה וכשאתה עושה קומדיה אז אתה מאפשר יותר להתחבר לזה. בקליל, נהנים, צוחקים ואז גם אפשר להיות פתוח יותר לקבל דברים".

 

מתוך
"להמשיך לדחוף עד שמשהו ישתנה". מתוך "שוד"

בין צוות השחקנים שכולל את לירון בן זקן-אלגרבלי, רעות גיל אטיאס, אורן אטיאס ורועי גור, לוקחת בהפקה חלק גם תאיר שמואלוב. "אני הצטרפתי להצגה לאחר שהעבודה עליה כבר התחילה", היא מספרת, "אני משחקת את מירית. היא הסטרייטית היחידה במחזה. היא לחוצת חתונה, נוירוטית בטירוף, שחייבת להתחתן - תטוס לאומן, תשתטח על קברי צדיקים - תעשה הכל כדי למצוא חתן, עד שהיא בעצם נקלעת לסיטואציה שהיא נשדדת".

 

מירית מנהלת בלוג ומצלמת בסתר את השודדים, כך שלאט-לאט נאסף בחוץ קהל שתומך בהם. "היא מתחילה לשמוע את מה

 שקורה בחוץ, ומבינה שאנשים פה לא סתם שודדים - הם באים כי יש להם מטרה מסוימת, כי החוק לא מאפשר להם לעשות את זה בארץ, בעלויות שהם יכולים לעמוד בהן", מסבירה שמואלוב. 

 

"אני חושב שיש פה ביקורת עם חיוך", אברהם מסכם, "הבשורה כבר פה. אנחנו פשוט צריכים להמשיך ולדחוף עד שמשהו ישתנה בארץ".

 

"שוד" תעלה ב-24 ביולי כחלק מפסטיבל הפרינג' בבאר שבע בתיאטרון באר שבע. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאתר ההטבות
מומלצים