שתף קטע נבחר

שביתת להט"ב בט' באב: מה יקרה למי שייעדר מהעבודה ללא אישור?

ארגוני הלהט"ב קראו לראשונה לכל חברי הקהילה להעדר מעבודתם ביום ראשון הקרוב, אך למרות שמדובר ביום בחירה, היעדרות של עובדים ביום זה ללא אישור המעסיק יכולה לחשוף אותם לסנקציות משמעתיות. בינתיים, מספר חברות כבר הודיעו כי יאפשרו היעדרות ללא הורדה של ימי חופש לעובדים

גורמים בקהילה הלהט"בית בישראל הכריזו היום (ד') על שביתה כללית ביום ראשון הקרוב, במסגרתה קראו לחברות וחברי הקהילה להיעדר ממקומות העבודה, לסגור את בתי העסק ולקחת חלק בפעילויות מחאה במרחב הציבורי. הסיבה למחאה: אישור חוק הפונדקאות בכנסת.

  

"השביתה תתקיים ביום ראשון, שבו מציינות ומציינים את ט' באב, כמחאה על שנאת החינם של הפוליטיקאים החרדים והשמרנים כלפי הקהילה הלהט"בית בישראל", נכתב בהודעת האגודה למען הלהט"ב.

 

מאוחר מידי להודיע על יום בחירה

ואכן, ביום ראשון הקרוב יצויין יום תשעה באב, הנחשב אמנם ליום בחירה אך אינו נחשב ליום מנוחה, וככלל, עובדים אינם זכאים להיעדר מהעבודה במהלך יום זה, אלא בתנאים מסוימים. 

 

הפגנת הלהט
מפגינים השבוע נגד חוק הפונדקאות. יאלצו לקבל את אישור המעסיקים(צילום: מוטי קמחי)

לפי עורכי הדין באתר "כל זכות", המרכז את המידע על זכויות העובדים בישראל, משמעותו של יום בחירה היא כי עובד רשאי לבחור יום זה כיום חופשה על חשבון ימי החופשה השנתית, כשלמעסיק אסור לסרב לחופשה במועד זה. במגזר הציבורי ועל פי הסכמים קיבוציים שונים, עובדים רשאים להיעדר בימי הבחירה בנוסף לימי החופשה השנתית.

 

אך עם זאת, לשם מימוש זכותו של העובד עליו לפנות אל המעסיק לפחות 30 יום מראש ולהודיע לו על כוונתו לצאת לחופשה ביום זה. על המעסיק לאשר את בקשתו, וזאת בתנאי שהעובד עדיין לא ניצל יותר מיום בחירה אחד מאז תחילת השנה (מינואר).

 

כלומר, במקרה של העובדים המתכננים להעדר מהעבודה ולשבות ביום ראשון הקרוב, המועד בו יכלו להודיע למעסיקים על העדרותם כדי לנצל את יום הבחירה כבר חלף, ולכן הם תלויים אך ורק בחסדיהם של המעסיקים, שיכולים לאשר או לא לאשר להם יום חופשה.

 

ומה יקרה לעובד שלא יקבל את אישור המעסיק ויחליט לשבות בכל זאת? לדברי עו"ד דוד משה, שותף בנ. פינברג ושות', היעדרות של עובד מהעבודה ללא אישור מהמעסיק וללא סיבה מוצדקת, עלולה להחשב כעבירת משמעת, והעובד עלול להיות צפוי לסנקציה משמעתית בגין היעדרות זו על פי הנהוג במקום העבודה.

 

"על מנת להקטין את הסיכון לסנקציה, כדאי לעובד לבקש מהמעסיק אישור מראש לשהות בחופשה ביום האמור (על חשבון ימי החופשה השנתית שלו). לאור לוח הזמנים הקצר בין מועד בקשת החופשה למועד ההיעדרות הצפוי, יהיה חייב העובד את אישור המעסיק להיעדרות. אם יבחר שלא להתייצב למרות שלא קיבל אישור, הוא חשוף לסנקציה משמעתית מצד המעסיק".

 

מצטרפות לשביתה

במטה המאבק הודיעו שכבר פנו לעשרות מעסיקים גדולים במשק ועדכנו אותם בדבר השביתה המתוכננת, וכחלק מהקריאה יוצגו לחברות וחברי הקהילה כמה אלטרנטיבות ובהן היעדרות מלאה או חלקית מהעבודה במשך היום. באגודה למען הלהט"ב ציינו כי הם מאמינים שברוב המקרים תהיה הסכמה בין העובדים ומעסיקיהם על אקט המחאה.

 

 

בינתיים, הודיעו מספר חברות שהן יאפשרו לעובדיהם לשבות ביום ראשון, בינהן קבוצת מקאן תל-אביב, שהודיעה על תמיכה במאבק וקראה לעובדות ולעובדים חברי הקהילה הלהט"בית שלא להתייצב לעבודה ולהצטרף לשביתת המחאה. בנוסף, משרד יחסי הציבור בן חורין ואלכסנדרוביץ', שהודיע כי "עובדי החברה שירצו לשבות באותו היום יוכלו לעשות זאת מבלי לאבד יום חופש", ומשרד הפרסום גיתם, שבהודעה שהוציא מנכ"ל המשרד, עידו הר טוב נכתב כי "חוק הפונדקאות הוא בושה וכלימה. כל עובד שיהיה מעוניין להצטרף להפגנה יזכה לתמיכה ולא תורד לו ולו שעה אחת של חופש".

 

גם חברת ההייטק "נטורל אינטלג׳נס" הוציאה היום מכתב לעובדיה בו היא מודיעה על הצטרפות לשביתה, וכי עובדי החברה מקהילת הלהט"ב יוכלו לשבות ביום ראשון ללא הורדה של ימי חופשה.

 

נטע פלר, סמנכ"ל משאבי אנוש בחברה, אמרה כי "אנו נתמוך בכל עובד שירצה לממש את זכות השביתה ביום ראשון הקרוב כמחאה על ההחלטה שעברה בכנסת ולא נוריד ממכסת ימי החופשה שלו. אנו קוראים לחברות נוספות מהמגזר הפרטי להצטרף למהלך".

 

לפי מארגני המחאה, בין הארגונים הנוספים שהודיעו על הצטרפותם ניתן למצוא את עיריות תל אביב ורעננה, כמו גם חברת IBM וחברות הייטק נוספות, משרדי עו"ד, משרדי אדריכלים, חברות תקשורת ומסעדות.  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
צילום: מוטי קמחי
צלם: אופיר אייב
עו"ד דוד משה
צלם: אופיר אייב
מנכ"ל גיתם, עידו הר טוב
מומלצים