שתף קטע נבחר

פיטורים באונר"א הובילו למחאה אלימה: עובדים ניסו להצית עצמם

מאות עובדי ארגון הסיוע של האו"ם קיבלו הודעות פיטורים, בעקבות הקיצוץ האמריקני בכספי הסיוע. ממחר יושבתו כל מוסדות אונר"א במחאה

 

 

המשבר הכלכלי שאליו נקלעה אונר"א, סוכנות הסיוע של האו"ם לפליטים פלסטינים, בעקבות קיצוץ הסיוע האמריקני לארגון, הובילה לפיטוריהם של כמה מאות עובדים בסוכנות היום (ד') בגדה המערבית וברצועת עזה.

 

ההחלטה על הפיטורים הייתה ידועה כבר כמה שבועות, אחרי שהנציב הכללי של אונר"א, פייר קראהנבול, הודיע כי נתח התקציב המיועד לגדה ולרצועה נגמר בחודש יוני, וכי הוא אישר לפנים משורת הדין לקחת מקדמות מהתקציב כדי לאפשר את המשך הפעילות התקינה של אונר"א עד לסוף חודש יולי. היום, כאמור, קיבלו מאות עובדים מכתבי פיטורים.

פליטים פלסטינים במאבק נגד קיצוץ התקציב האמריקני ()
מסייעים לעובד אונר"א שהתמוטט

פיטורים באונר
המחאה באונר"א(צילום: AP)

פיטורים באונר
מחאת העובדים(צילום: AFP)

תגובת העובדים הפלסטינים לבשורת הפיטורים הייתה קשה. בימים האחרונים הם מנהלים מאבק אלים בחלקו נגד ההחלטה לפטר חלק מהם. הם חסמו את מטה הסוכנות ברצועת עזה תוך שדרשו את פיטוריו של מנהל אונר"א ברצועה. העובדים המוחים החליטו להשבית את כל מוסדות אונר"א החל ממחר. הם מתכננים להקים מאהל מחאה בפתח מטה הארגון בעזה.

 

חלק מהעובדים שקיבלו מכתבי פיטורים נזקקו לטיפול רפואי אחרי שחשו ברע והתעלפו. אחדים אף שפכו על גופם בנזין בניסיון להצית את עצמם וניצלו בידי חבריהם שהיו לידם, ומנעו מהם לעשות זאת.

פיטורים באונר
המחאה באונר"א(צילום: AFP)
 

פיטורים באונר
(צילום: AP)

אונר"א מפעילה בתי ספר רבים בגדה וברצועה והארגון הודיע כי בחודש אוגוסט תתקבל החלטה סופית - אם לפתוח את בתי הספר או לסגור אותם בשל הגירעון החמור שנוצר בתקציב הארגון. 

 

אם אכן תתקבל החלטה כזאת – קיים חשש ריאלי שחמאס ישתלט על בתי הספר ויעביר בהם את תכניו, שאינם כפופים לסטנדרטים שאונר"א מקפידה עליהם.

 

דובר אונר"א כריס גאנס אמר כי הקיצוץ האמריקני מהווה איום קיומי על המשך קיומה של אונר"א. הגירעון התקציבי של אונר"א עומד בימים אלה על יותר מ-200 מיליון דולר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים