שתף קטע נבחר

סערת חוק הלאום: נתניהו ייפגש עם נציגי הדרוזים

ראש הממשלה הודיע כי יכנס דיון מיוחד בהשתתפות נציגי העדה, בעקבות המחאה שעורר חוק הלאום ועליה פורסם הבוקר ב-ynet. השר בנט שתמך אף הוא בחוק צייץ מוקדם יותר: "החוק פגע דווקא במי שקשר את גורלו למדינה היהודית"

 

בנימין נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי)
בנימין נתניהו(צילום: אלכס קולומויסקי)

בעקבות מחאת נציגי העדה הדרוזית נגד חוק הלאום שחוקקה הכנסת בהובלת ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואשר פורסמה הבוקר ב-ynet, נתניהו הודיע הערב (ד') כי בכוונתו לכנס דיון מיוחד בשבוע הבא בהשתתפות נציגי העדה.

 

אחרי הפרסום, הבוקר פרסם גם יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, הודעה נגד החוק, אף שהוא וחברי סיעתו הצביעו בעדו ללא הסתייגויות. "‏לאחר שיחות עם רבים מאחינו הדרוזים", כתב בנט בחשבון הטוויטר שלו, "עולה שאופן החקיקה של חוק הלאום פגע מאוד דווקא בהם ובמי שקשר גורלו למדינה היהודית. זו כמובן לא כוונת ממשלת ישראל. ‏אלו אחינו לדם העומדים עמנו כתף לכתף בשדה הקרב וכרתו עמנו ברית חיים. ‏עלינו, ממשלת ישראל, מוטלת האחריות למצוא את הדרך לאחות את הקרע".

 

חוק הלאום שחוקק לאחר שנתניהו הטיל עליו את כל כובד משקלו, קובע כי מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי וכי עברית היא השפה הרשמית במדינה. השפה הערבית הוגדרה כבעלת מעמד מיוחד.

 

ואולם לאחר שהחוק אושר, הצטרפו 100 קציני צה"ל דרוזים במילואים לפורום מיוחד שהוקם למאבק נגד החוק. משיחות עם כמה מהם עולה כעס על כך שכמי ששירתו ומשרתים את המדינה, הם הודרו מהמחנה הישראלי. "מישהו מערער על היותה של המדינה יהודית? החוק הזה רק יוצר אזרחי סוג ב'", טענו. 

 

בתחילת השבוע הגישו שלושה חברי כנסת דרוזים, חמד עמר (ישראל ביתנו) ואכרם חסון (כולנו) מהקואליציה, וסלאח סעד (המחנה הציוני) עתירה לבג"ץ נגד החוק. הם טענו כי הוא  ואמרו כי החוק מהווה יריקה בפרצופה של העדה הדרוזית. העתירה שהוגשה במהלך חוצה מפלגות נוסחה על-ידי פורום עורכי הדין הדרוזים בשמם של חברי הכנסת, פורום ראשי הרשויות הדרוזיות והעדה הדרוזית.

 

"עבור הציבור הדרוזי, שמקריב את דמו ואת בניו למען מדינת ישראל, חוק הלאום מהווה יריקה בפרצוף", אמרו חברי הכנסת. "איחדנו כוחות במהלך חוצה מפלגות כי מדובר במהלך קיצוני של הממשלה נגד דוברי הערבית והמשך אפליית יישובי הדרוזי והמיעוטים, שעכשיו מעוגנת בחוק יסוד".

 

ח"כ עפר שלח, יו"ר סיעת יש עתיד, הגיב להודעתו של נתניהו: "רק לפני שבוע ראש הממשלה הודיע שחוק הלאום הריק והפוגעני שהעביר הוא השלמת המעשה של הרצל ובן גוריון. עכשיו, אחרי מחאת הלוחמים הדרוזים, הוא מודיע שיכנס דיון על החוק". לדבריו, "שבשבת כזאת, ערימה כזאת של מילים ריקות, לא ראו הרצל ובן גוריון מימיהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי גדעון/לע"מ
(ארכיון)
צילום: קובי גדעון/לע"מ
מומלצים