שתף קטע נבחר

זאת לא הקרן החדשה. זו ההדרה של הדרוזים

כחבר הצוות המוביל את המאבק בחוק הלאום אני יודע שלא חברנו לשום ארגון חיצוני. המחאה היא לא נגד החוק, אלא נגד הוצאתנו מהמשוואה. תשובה לד"ר גיא בכור ולאחרים המפרסמים קונספירציות על העדה הדרוזית

 

נשיא המדינה נפגש עם ראשי הרשויות הדרוזיות (צילום: מארק ניימן / לע
המנהיגים הדרוזים דנים בחוק עם הנשיא ריבלין(צילום: מארק ניימן / לע"מ )

המזרחן ד"ר גיא בכור התייחס בתוכנית הטלוויזיה "העולם הבוקר" של "רשת" לסוגיות השונות הקשורות בעדה הדרוזית שעלו לכותרות בתקופה האחרונה. בין השאר הוא איים שההתנגדות לחוק הלאום תביא לחרם יהודי על יישובים דרוזיים כגון דליית אל כרמל, קשר בין הדרוזים בסוריה לאלה בישראל, ובדרך שתל מסרים ועובדות שגויות שמטרתן – מעבר להסתה – היא לתמוך באג'נדה שלו. אני מעוניין לענות לו, מכיוון שיש בחברה היהודית עוד כאלה שמחזיקים בקונספירציות מסוג זה, וראשית אני רוצה לבקש מאדוני המלומד: טול קורה מבין עיניך. דבריך לא בדוקים וספק אם גם אתה מאמין להם.

 

 

הראיון איתו היה רצוף סילופים. החל מהטענה של ד"ר בכור שהדרוזים בסוריה סירבו להילחם לצד משטר אסד (למעשה הם סירבו להילחם לצד חיזבאללה והאיראנים) ועד הטענה שהדרוזים ברחו מהגולן ב-67' (דרוזים לא עוזבים את אדמתם).

 

ועכשיו לעניין שעל סדר היום. אני חבר בצוות המצומצם שמוביל את המאבק בחוק הלאום. הפורום הוא א-פוליטי, ובניגוד לדבריו של ד"ר בכור ושל אחרים שקיבלו מיקרופונים ומקום לביטוי בכלי התקשורת השונים, לא חברנו לארגון כלשהו. לא לקרן החדשה ולא לגוף אחר. הסיפור הזה מצוץ מהאצבע, גם אם גולש דרוזי ישראלי הזוי סיפר אותו כדי לקבל פרסום ולנפח את האגו.

 

עמדתנו בעניין חוק הלאום ברורה ונהירה, בניגוד לדברים הנבובים והלא בדוקים שמתפרסמים עלינו. הדרוזים לא מתנגדים למה שכתוב בחוק הלאום אלא לכך שהוציאו אותנו מהמשוואה של השוויון בישראליות.

 

 

מבחינתנו, מגילת העצמאות היא חוק הלאום שלנו. דרוזים לחמו לצד היהודים מהימים שלפני קום המדינה ועד היום. אנחנו נאמנים למדינה שבה אנו חיים ונמשיך לשמור על ישראל חזקה ובטוחה. בד בבד, נמשיך להיות גשר לשלום בין העמים.

 

אז אני מבקש מד"ר גיא בכור, ומגיא בכורים אחרים שהפגינו בשבועות האחרונים את בורותם בנוגע לעדה דרוזית, הפסיקו לדמיין קונספירציות שמתחוללות במזרח התיכון. לעולם לא תבינו את ההתרחשויות הקשורות בנו מנקודת מבט היסטורית ואובייקטיבית. הדרוזים במזרח התיכון, מהווים מיעוט אתני בכל מדינה שבה הם חיים, הם דוגמה ומופת לאופן שבו המיעוט משתלב היטב במדינתו מבחינת החובות והשמירה על האינטרסים של שלה.

 

אנחנו עדה אצילה שדוגלת בשלום, אחווה וכבוד בין העמים. זאת עדה המכבדת את הבריות באשר הם ודורשת שיכבדוה. היא מהווה גשר לשלום בין העמים בכל מקום שבו היא נמצאת, כערך עליון בהתנהלותה ובשמירה על כבודה ועצמאותה.

 

הדת הדרוזית מאמינה שמי שמרחם על הבריות, מרחמים עליו מן השמיים. לא הייתי מכפיש עדה שלמה ועושה מהנושא חוכא ואטלולא. מום שבך אל תאמר לחברך.

 

  • מוניר דאהר הוא אל"מ במיל' ולשעבר עובד משרד החוץ

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים