שתף קטע נבחר

תנובה מייקרת מוצרי חלב לא מפוקחים ב-2.2% בממוצע

הסיבה: החלב הגולמי שמחירו מפוקח על-ידי המדינה - התייקר שוב. תנובה: העלייה במחיר החלב ייקרה את הייצור בכ-6%. בין המוצרים שיתייקרו לראשונה מאז מחאת הקוטג': גבינות צהובות שיתייקרו ב-3.4%, גבינות מלוחות ומעדנים. גבינת קוטג' לא תתייקר

גבינות צהובות יתייקרו בשיעור הגבוה ביותר, 3.4%, בשל אחוז השומן שבהן ()
גבינות צהובות יתייקרו בשיעור הגבוה ביותר, 3.4%, בשל אחוז השומן שבהן

לראשונה מאז מחאת הקוטג' תנובה מודיעה שהיא מייקרת מוצרי חלב: הצעד נעשה אחרי ששר האוצר משה כחלון, מסרב מאז חודש מאי לחתום על צו פיקוח המחירים לפיו מחירי החלב המפוקחים יתייקרו ב-3.4%, כפי שהמליצה ועדת המחירים הממשלתית. בינתיים, מחיר החלב הגולמי ("מחיר המטרה" של החלב) התייקר שוב ביולי ותנובה החליטה שתייקר מוצרי חלב שאינם מפוקחים בין 0.8% ל-3.4% ובשיעור ממוצע של 2.2%.

 

 

בין המוצרים הלא מפוקחים שמחירם יעלה: גבינות צהובות במדף שיתייקרו ב-3.4% (מוצרים עתירי שומן יתייקרו בשיעור גבוה, יותר בשל מחירו הגבוה של השומן), חלק מהיוגורטים שיתייקרו ב-1.8% וגם גבינות מלוחות, גבינות מיוחדות ומעדנים. לא יתייקרו המוצרים המפוקחים: חלב בקרטון או בשקית, גבינה לבנה, שמנת מתוקה וחמוצה, חמאה, אשל, גבינת עמק במעדנייה וגבינת גלבוע במעדנייה. 

 

מוצרי שמנת שאינם בפיקוח המדינה וחלב מועשר שגם הוא לא מפוקח - כן יתייקרו: שמנות ב-2.2%, חלב מועשר ב-1.5% וגבינות רכות לא מפוקחות ב-0.8%. תנובה החליטה לפני מספר שנים שהקוטג' יהיה בפיקוח עצמי על-ידה ויתנהל בדומה למוצרים מפוקחים. על כן, לא יתייקר, למרות שמחירו אינו מפוקח על-ידי המדינה.

 

הייקור של תנובה ייעשה מול הקמעונאים, כך שיתכן שחלקם לא יגלגלו את הייקור לצרכן, לפחות בשלב הראשון. כמו כן, צפוי שטרה ושטראוס ילכו בעקבות תנובה, אם כי כרגע הן לא יצאו בהכרזה דומה.

 

תנובה ניהלה מאבק כדי לכפות על שר האוצר חתימה על צו פיקוח המחירים העדכני, כולל דיון בכנסת, הפעלת לחץ על משרד החקלאות ועתירה לבג"ץ כדי שזה יכפה על שר האוצר לחתום על הצו, על פי חוק. במקביל, גם טרה עתרה לבג"ץ במטרה להקפיא את מחיר החלב הגולמי - ולעת עתה: כשלה. בינתיים, הרפתות כבר החלו לגבות את מחיר החלב הגולמי החדש. תנובה ושטראוס שילמו להן כבר בתעריף החדש.

 

בהודעה ששלחה תנובה לעיתונות נכתב כי החלב הגולמי, שמחירו מפוקח על-ידי המדינה, "מהווה כ-50% מעלות הייצור. עליית המחיר הביאה לגידול של כ-6% בעלויות הייצור של תנובה.במונחים כספיים מדובר בתוספת עלות של 160 מיליון שקל לתנובה. עד סוף השנה תגיע תוספת זו ל-200 מיליון שקל.

 

"בין ינואר 2017 ליולי 2018 עלה מחיר החלב הגולמי (הממשלה העלתה מ.ק) ב-12 אגורות. בחודש יולי 2018 עלה שוב מחירו ב 8.23 אגורות, כך שהעלייה המצטברת במחיר החלב הגולמי היא 20.23 אגורות לליטר (10.7%)". 

 

מתנובה נמסר כי "תנובה תמשיך לפעול באחריות ולקיים את מחויבותה לצרכן, לחקלאים ולמשק הישראלי, תמשיך לספק מגוון מוצרים באיכות גבוהה ומצפה שהממשלה תפעל על-פי דין ובאחריות כלפי התעשייה והחקלאות המקומית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים