שתף קטע נבחר

הקרב על מחיר החלב: ביהמ"ש דחה את הבקשה לצו ביניים של טרה אך ידון בעתירה

בג"ץ דחה את בקשת טרה להקפיא את מחיר החלב הגולמי (שעלה ב-1 ביולי). עתירת טרה תידון יחד עם עתירת תנובה, שביקשה מבג"ץ להורות למדינה לייקר את מוצרי החלב המפוקחים, לפי חוק. שתי החברות טוענות להפסדים של עשרות מיליוני שקלים משום שאינן יכולות לייקר מוצרים לצרכנים. טרה: "יתכן מחסור במוצרים". הרפתנים: "טרה מפירה את החוק"

בג"ץ דחה את בקשת טרה לצו ביניים ש"יקפיא" את מחירי החלב הגולמי, אך ידון בעתירתה . כמו כן, זו תאוחד עם עתירה דומה שהגישה תנובה. טרה היא המחלבה היחידה שלא שילמה לרפתנים את התעריף החדש של החלב, שטראוס ותנובה שילמו לרפתנים את המחיר הגבוה החדש של החלב.

 

טרה הגישה עתירה נגד המדינה, בבקשה שבג"ץ יוציא צו שיעצור את העלייה במחיר החלב הגולמי. מועצת החלב העלתה את המחיר בכל זאת, שכן לפי חוק המחיר עלה ב-1 ביולי. בית המשפט השאיר את המצב היום על כנו, ונמנע מלאשר לטרה צו ביניים זה.

חלב של טרה (צילום: ADLAI & PARTNERS וקונספטיקה) (צילום: ADLAI & PARTNERS וקונספטיקה)
חלב של טרה(צילום: ADLAI & PARTNERS וקונספטיקה)
 

עתירתה של תנובה היתה הפוכה: בעוד שטרה עתרה בעד "הקפאת" החוק, תנובה עתרה נגד אי ביצוע החוק: אי חתימת שר האוצר משה כחלון, על צו המחירים המפוקחים. לפי צו זה, מחירי מוצרי החלב לצרכנים היו אמורים לעלות. תנובה עתרה לבג"ץ בבקשה שיכפה על המדינה לעמוד בחוק ולייקר את המוצרים. בית המשפט החליט כעת שידון בשתי העתירות יחד, למרות שוֹנוּתן, שכן הן עוסקות באותה סוגייה. שתי החברות טוענות להפסדים של עשרות מיליוני שקלים משום שאינן יכולות לייקר מוצרי חלב לצרכנים.

 

הרפתנים מצידם, טוענים שהמחיר הגולמי של החלב עלה ב-1 ביולי וב-11 ביולי הם אף שלחו על כך הודעה רשמית למחלבות. מנכ"ל משרד החקלאות אמנם לא חתם על העלאת מחיר החלב הגולמי, אך לפי חוות דעת של היועמ"ש - חתימתו אינה נדרשת לשם כך. הרפתנים טוענים כי המחיר חייב לעלות על פי חוק, ואף עלה.

 

טרה: תיתכן פגיעה בזמינות מוצרי החלב המפוקחים

מטרה נמסר בתגובה: "טרה מצפה שמשרד החקלאות ימשיך לפעול באחריות ולא יעלה את מחיר המטרה כל עוד לא עודכנו בהתאם מחירי המוצרים המפוקחים. העלאת מחיר המטרה ללא התחשבות בחובה החוקית להבטיח תנאים סבירים גם למחלבות, תפגע במשק החלב כולו ועלולה לפגוע בזמינות מוצרי החלב המפוקחים לציבור הצרכנים".

 

מהתאחדות מגדלי הבקר נמסר בתגובה: "גניבת הדעת של טרה נמשכת. בג"ץ דחה את העתירה שלהם לא לפרסם את מחיר המטרה המעודכן. הם מפירי חוק ולא משלמים כדין את התשלומים לרפתנים. אם ימשיכו להפר את החוק, נמצא את כל האפשריות העומדות בפנינו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: ADLAI & PARTNERS וקונספטיקה
צילום: ADLAI & PARTNERS וקונספטיקה
מומלצים