שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הדירוג לפניכם: אלו החופים המזוהמים והנקיים ביותר בישראל

  מדי רבעון מפרסם משרד הבריאות את תוצאות הבדיקות להימצאותם של חיידקים צואתיים במי חופי ישראל. מהו החוף שבו המים המזוהמים ביותר באזורכם ומהו החוף הנקי?

  החופש בעיצומו וישראלים רבים בוחרים לבלות את הימים החמים על שפת הים. אבל הבילוי הקיצי המועדף על רבים מאיתנו יכול להסתיים באופן לא מהנה כלל וכלל.

   

  מדי רבעון מפרסם משרד הבריאות את תוצאות הבדיקות לגילוי חיידקים צואתיים במי חופי הארץ. הנתונים מעובדים לסולם המדרג את רמת ניקיון המים – בין 0 ל-100 חיידקים בכל 100 מ"ל מוגדר כמים באיכות טובה מאוד, תוצאה של בין 101 ל-200 חיידקים ב-100 מ"ל של מי ים מוגדרת כטובה, בין 201 ל-400 חיידקים היא רמה המותרת לרחצה. הימצאות של 400 חיידקים או יותר לכל 100 מ"ל הינה מסוכנת לרחצה על פי משרד הבריאות.

   

  המידרג אותו קבע משרד הבריאות עבור חיידק האנטרוקוק הצואתי היא של בין 1 ל-35 חיידקים עבור איכות מים טובה, בין 36 ל-104 חיידקים לאיכות מים המותרת לרחצה. כמות של מעל 104 חיידקים לכל 100 מ"ל מים מוגדרת כאיכות מים שאסורה לרחצה.

   

  אינפו חופים ( )

  מחוז תל אביב

  המחוז בו מדידות משרד הבריאות הצביעו על איכות המים הירודה ביותר היה מחוז תל אביב. רק ב-18 אחוזים מתוך 918 הדגימות שנלקחו ממי הים במחוז תל אביב למציאת חיידקי אנטרוקוק הודגמה איכות מים טובה מאוד. שישה אחוזים מהבדיקות הראו כי המים אינם ראויים לרחצה.

   

  החריגות הגדולות ביותר בריכוז חיידקי האנטרוקוק נמצאו בחופי ריביירה, מרינה והסלע בבת ים. 18 אחוזים מהבדיקות בחוף ריביירה ובחוף המרינה העלו כי המים אינם ראויים לרחצה. 20 אחוז מהדגימות בחוף הסלע בעיר הצביעו כי הים מזוהם מדי עבור רוחצים.

   

  גם בסיכום הבדיקות שביצע משרד הבריאות בחודשים ינואר עד מרץ התגלו חריגות בחופי בת ים – 67 אחוזים מהבדיקות להימצאות חיידקי אנטרוקוק גילו כי המים בחופי ריביירה ומרינה אינם ראויים לרחצה. גם בדיקות להימצאות חיידקי קולי שבוצעו בחודשים הללו גילו כי המים מזוהמים מדי עבור הרוחצים.

   

  אינפו חופים ( )

  בחוף העלייה, בחוף הדתיים ובחוף גאולה בתל אביב נמצאו החריגות הגדולות ביותר בעיר – ב-13 אחוזים, 12 אחוזים ו-11 אחוזים בהתאמה מהדגימות גילו כי המים אינם ראויים לרחצה. שמונה אחוזים מהבדיקות שבוצעו בחופי גורדון ופרישמן בעיר מצאו כי המים אסורים לרחצה. 9% מהדגימות שנלקחו מחוף הילטון בעיר הצביעו על איכות מים שאינה ראויה לרחצה.

   

  החוף שבו המים הנקיים ביותר לרחצה במחוז תל אביב הוא החוף הנפרד בהרצליה. כל הבדיקות להימצאות חיידקי אנטרוקוק וקולי שנלקחו מהחוף הנפרד הצביעו על תוצאות טובות או טובות מאוד. גם בתקופה המקבילה אשתקד לא נמצאו חריגות באיכות המים בחוף זה.

   

  חוף הצוק וחוף תל ברוך בתל אביב הם החופים הנקיים ביותר בעיר – כל הבדיקות לאיתור ריכוזי אנטרוקוק וחיידקי קולי הצביעו על איכות מים טובה עד טובה מאוד. 

  חיפה. לא נמצאה חריגה באף אחד מהחופים במחוז צפון (צילום: צבי רוגר, עיריית חיפה) (צילום: צבי רוגר, עיריית חיפה)
  חיפה. לא נמצאה חריגה באף אחד מהחופים במחוז צפון(צילום: צבי רוגר, עיריית חיפה)

   

  מחוז חיפה

  45 אחוזים מ-226 הבדיקות להימצאות חיידקי אנטרוקוק במחוז חיפה הראו כי איכות המים הינה טובה מאוד. 41 אחוזים מהבדיקות הצביעו כי איכות המים טובה. חמישה אחוזים מהדגימות מצאו כי המים אינם ראויים לרחצה. 93 אחוזים מהבדיקות שבוצעו במחוז חיפה לחיידקי קולי הצביעו על איכות מים טובה או טובה מאוד. אחוז אחד מהבדיקות להימצאות חיידקי קולי הראו כי המים מזוהמים מדי לכניסת מתרחצים.

   

  החוף בו נמצאו הכי הרבה חריגות בריכוזי האנטרוקוק במחוז היה חוף ימית בקרית ים. 20 אחוזים מהדגימות הצביעו כי הים בחוף זה אינם ראויים לרחצה. הבאים אחריו ברשימת החופים הנגועים באנטרוקוק הם חוף זבולון בקרית ים אשר נמצא לא ראוי לרחצה ב-11 אחוזים מהבדיקות וחוף דדו, בו נמצאה חריגה בבדיקת האנטרוקוק בתשעה אחוזים מהדגימות. החוף יחיד בחיפה בו התגלתה חריגה בתוצאות בדיקת חיידקי הקולי היה חוף בת גלים דרום.

   

  חריגות משמעותיות במדידות במחוז חיפה התגלו גם בחוף דור – ב-17 עד 28 אחוזים מהבדיקות שבוצעו להימצאות חיידקי אנטרוקוק נמצא כי איכות המים אינה ראויה לרחצה. ב-19 אחוזים מהבדיקות של המים בחוף הבונים התגלה כי המים אסורים לרחצה.

   

  רבע מהבדיקות שבוצעו בחוף האקוודוקט הצפוני בקיסריה גילו כי המים בחוף זה אינם ראויים לרחצה. 13 עד 19 אחוזים מהדגימות שנלקחו מחוף נווה ים נמצאה רמת חיידקי אנטרוקוק מסוכנת לרחצה. בתקופה המקבילה אשתקד, לעומת זאת, לא נמצאו חריגות בבדיקות.

   

  מחוז צפון

  באף אחת מ-199 הבדיקות להימצאות ריכוזי חיידקי אנטרוקוק שבוצעו במחוז צפון לא נמצאה חריגה. 94 אחוזים מהתוצאות ברבעון האחרון הצביעו על ניקיון מים ברמה טובה או טובה מאוד. גם בבדיקות שבוצעו בחודשים ינואר עד מרץ לא נמצאה כל חריגה. גם בתקופה המקבילה אשתקד לא נמצאו חריגות באיכות מי הים במחוז.

   

  מפרץ עכו. איכות מים טובה (צילום: אחיה ראב"ד) (צילום: אחיה ראב
  מפרץ עכו. איכות מים טובה(צילום: אחיה ראב"ד)

   

  חוף הים הנקי ביותר במחוז צפון ברבעון האחרון היה חוף אכזיב. 100 אחוזים מהדגימות שנלקחו מחוף זה הצביעו על איכות מים טובה מאוד. אחריו ברשימה ניצבים החופים ארגמן והתמרים בעכו עם 91 אחוזים מהדגימות שמצביעים על איכות מים טובה מאוד.

   

  נפת נתניה

  88 אחוזים מהבדיקות להימצאות אנטרוקוק שנערכו באזור העיר נתניה מצאו כי איכות המים היא טובה או טובה מאוד. החריגות המשמעותיות ביותר נרשמו בחופים בית ינאי ומכמורת. 18 אחוזים מהבדיקות בחופים אלו גילו כי המים אסורים לרחצה. ב-17 אחוזים מהבדיקות שבוצעו בחוף שפיים נמצא כי המים אינם ראויים לרחצה.

   

  כל הבדיקות שבוצעו ברבעון האחרון באזור נתניה להימצאות חיידקי קולי נמצאו תקינות.

   

  חוף פלמחים (צילום: מור לוי)
  חוף פלמחים. איכות מים טובה עד טובה מאוד(צילום: מור לוי)

   

  נפת ראשון לציון

  תוצאות מעודדות התקבלו גם באזור חוף ימה של ראשון לציון. רק 2 אחוזים מהבדיקות לריכוז חיידקי אנטרוקוק שבוצעו באזור זה נמצאו כלא ראויות לרחצה. 96 אחוזים מהבדיקות הצביעו על איכות מים טובה עד טובה מאוד.

   

  חוף פלמחים בולט לטובה. כל הבדיקות להימצאות חיידקי אנטרוקוק וקולי שבוצעו בחוף זה גילו כי איכות המים היא טובה עד טובה מאוד.

   

  נפת אשקלון

  תוצאות מעודדות נרשמו גם בחופים של אשקלון ואשדוד. רק אחוז אחד מהבדיקות שבוצעו באזור זה גילה כי המים אינם ראויים לרחצה. בבדיקת חיידקי האנטרוקוק נמצא כי המים בנפת אשקלון ואשדוד הם טובים או טובים מאוד ב-95 אחוזים מהמקרים.

   

  החוף היחיד בו נרשמה חריגה ברבעון האחרון בנפה זו היה חוף פארק לאומי שמשון. בבדיקות שבוצעו בחודשים ינואר עד מרץ מצאה בדיקה אחת חריגה בחוף זיקים.

    

  סכנת הידבקות - לא רק ברחצה

  פרופ' גידי קורן, מומחה לטוקסיקולוגיה מהמכון למחקר מכבי-קהאן, מסביר כי קולי ואנטרוקוק הן משפחות של חיידקים. "אלו שתי קבוצות גדולות של חיידקי מעיים שהמשותף להם הוא שחשיפה לריכוז גבוה שלהם מהווה סיכון מוגבר לחלות במחלות מעיים. המקור של החיידקים הללו הוא בדרך כלל צואה או הפרשות גופניות אחרות".

   

  עלול לגרום למחלות מעי - זיהום ים בדולפינריום בת"א (צילום: שימי) (צילום: שימי)
  עלול לגרום למחלות מעי - זיהום ים בדולפינריום בת"א(צילום: שימי)

   

  פרופ' קורן מוסיף ומסביר כי "לא רק מגע עם מים בעלי ריכוז גבוה של חיידקים עשוי להיות מסוכן, אלא גם מגע עם החול בו נספגים מי הים. רוחץ שנכנס למים מזוהמים נחשף לחיידק. החיידק יהיה על הגוף של הרוחץ וכך הוא יכול לחדור אליו. לא אחת רוחצים גם בולעים מים, מים יכולים להיכנס לעיניים, לאף ולאוזניים ולכן משרד הבריאות קבע רף שמעליו החשיפה למים אסורה".

   

  הוא מסכם ואומר כי "יש חשיבות גם לרמת זיהום הקרובה לרף שקבע משרד הבריאות. הצורך בקביעת רף שמעליו החשיפה מסוכנת הוא ברור, אך זה לא אומר שכל מה שמתחת לרף זה הוא בריא. רחצה בחוף שהזיהום בו הוא קרוב לרף באופן קבוע היא גם לא מומלצת, לכן יש חשיבות לניטור לאורך זמן".

   

  אדם שנחשף לחיידקי מעיים בצורה מסוכנת יסבול מבחילות, הקאות, שלשולים ומתחושה כללית רעה. 

   

  צפו בחולדות מתות בחוף הים של תל אביב :

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוטי קמחי
  מהו החוף המזוהם בישראל?
  צילום: מוטי קמחי
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים