שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  תאונות האימונים במגלן: שני קצינים זוטרים הודחו, הערה פיקודית למ"פ
  צה"ל הודיע על הדחתם של שני מפקדי צוות ביחידת העילית לאחר שני אירועים סמוכים שבהם נפצעו חיילים באורח קשה ובינוני במהלך אימון. מפקד הפלוגה יקבל הערה פיקודית

  צה"ל הודיע אמש (ב') כי שני קצינים זוטרים ביחידת העילית מגלן הודחו מתפקידם בעקבות שתי תאונות האימונים שאירעו בשבועות האחרונים. דובר צה"ל מסר כי מפקד עוצבת האש, תת-אלוף ירון פינקלמן, עמד בראש התחקיר על שני האירועים שבעקבותיהם נפצעו שני לוחמים באורח קשה ובינוני.

   

  התחקיר קבע כי האירוע שבו נפצע לוחם במהלך אימון קרב מגע נבע מהדגמה ללא ציוד מגן - וההתנהלות הייתה לא מקצועית ופסולה. בעקבות פציעתו של הלוחם כל אימוני קרב המגע נעצרו עד לביצוע השתלמות מקצועית ורענון הפקודות בקרב המדריכים המקצועיים והמפקדים. בנוסף, נקבעו מנגנוני אישור ופיקוח נוספים לאימוני קרב המגע בחטיבת הקומנדו.

   

  חטיבת מגלן צה
  יחידת מגלן. ארכיון(צילום: דובר צה"ל)

  לאור חומרת האירועים ובעקבות ממצאי התחקיר, פינקלמן הורה לאחר התייעצות עם אלוף פיקוד המרכז, נדב פדן, על הדחתו של סגן ג' - מפקד הצוות של הלוחם הפצוע. התחקיר קבע כי הקצין פעל באופן שגוי במהלך האימון והתרשל בכך שלא פינה את הלוחם לאחר שנפצע.

   

  בתחקיר האירוע השני והחמור יותר - שבו נפצע קשה לוחם שקפץ מהאמר לשיחים קוצניים בסיום אימון - עלה כי הפציעה נבעה מהקפיצה עצמה. מפקד האוגדה קבע כי מדובר בפעולה פסולה, לא מקצועית, לא ערכית, מסוכנת ושאין בה צורך. סגן י', מפקד הצוות של הלוחם הפצוע, הודח על רקע אחריותו הפיקודית, המקצועית והערכית לאירוע.

   

  מפקד הפלוגה שבה נפצעו שני הלוחמים, סרן י', קיבל הערה פיקודית ממפקד האוגדה - וממצאי התחקיר יובאו לבחינת הפרקליטות הצבאית עד שיוחלט על פתיחת חקירת מצ"ח.

   

  הדחת שני הקצינים הזוטרים כבר הורגשה באוויר חרף התנגדותם של הורי הלוחמים ביחידה המובחרת, שטענו כי "אין להסתפק רק בש.ג" וכי יש לנקוט צעדים משמעותיים גם נגד מפקדים בכירים יותר במגלן ובחטיבת הקומנדו.

   

  למרות העדויות הרבות על מסורת הקפיצה לשיחים במטרה "לשבור את הפחד" בשיאו של שבוע ההסוואה בהכשרה - רק שני מפקדי צוות שילמו בתפקידם. לפי העדויות, גם קצינים בכירים יותר במגלן הכירו את המסורת. מפקד היחידה, קצין בדרגת סגן אלוף, ומפקדו אל"מ אבי בלוט שמונה לאחרונה למזכיר הצבאי של רה"מ, יצאו ללא רבב ולא ננקט נגדם שום צעד - ולו סמלי.

   

  האפשרות לחקירה פלילית של מצ"ח עדיין פתוחה - אך מי שיקבע זאת יהיה הפרקליט הצבאי הראשי אלוף שרון אפק שיבדוק את ממצאי התחקירים ויפסוק אם יש בהתנהלות הלוחמים והמפקדים חשד לרובד פלילי כמו התרשלות עד כדי סיכון חיי אדם.

   

  לאחר התחקיר הנחה מפקד האוגדה לעצור את האימונים בחטיבת הקומנדו ולבדוק את כלל תיקי התרגילים. פינקלמן הורה בנוסף לערוך העמקות מקצועיות, בטיחותיות ונורמטיביות בקרב המפקדים והלוחמים בכלל החטיבה.

   

  במקביל תחל עבודת צוות התחקור בראשות תת-אלוף איתי וירוב, לבחינה פיקודית של ההתנהלות הנורמטיבית במגלן ובכלל היחידות המיוחדות.

  מפקד זרוע היבשה, אלוף קובי ברק, ימנה צוות נוסף שיתחקר מקצועית את האירוע שבו נפגע הלוחם באימון קרב מגע.

   

  בצה"ל מסרו כי מפקדי היחידה והעוצבה נמצאים בקשר עם משפחות הלוחמים שנפצעו בשני האירועים. "יחידת מגלן היא יחידה מקצועית המובילה מאמצים מבצעיים מדי יום ולילה במשימות רבות בכלל גזרות הלחימה, ואף זכה בתעודת הצטיינות מאלוף פיקוד המרכז.

   

  "צה״ל לוקח סיכון נוכח פני אויב במידה הנדרשת למילוי משימותיו המבצעיות. לא מקובל ולא מקצועי לסכן חיילים באימונים ובפעילויות שגרה שלא לצורך. צה"ל רואה זאת בחומרה ובודק ברצינות רבה את שני האירועים המדוברים", נמסר.

   

  בחודש מרץ האחרון נהרג סמ"ר שחר סטרוג ז"ל מיחידת דובדבן, גם היא מחטיבת הקומנדו, מפליטת כדור של חברו ליחידה. בתחקיר האירוע עלה כי ביחידה הייתה נהוגה תרבות של שימוש חופשי באקדחים לצורך תרגולת ירי בין החיילים, ללא פיקוח ותוך העלמת עין של המפקדים, שהובילה לשני אירועים של פליטות כדור נוספות בשנה שקדמה לאירוע הטראגי. לאחר ועדת חקירה שהוקמה נמסר מצה"ל כי הלקחים הופקו, הפיקוח יהודק וצעדים משמעתיים ננקטו נגד המפקדים האחראיים, בהם מפקד דובדבן, שקידומו הוקפא.


  פורסם לראשונה 06/08/2018 22:50

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים