שתף קטע נבחר

החצבת משתוללת, אך איטליה החליטה: סוף לחובת החיסונים

סערה בקהילה המדעית, במערכת הבריאות ובמוסדות החינוך באיטליה: הממשלה החדשה בראשות פעילים אנטי-ממסדיים מהשמאל ומהימין מקדמת חוק נגד חיוב ההורים לחסן את ילדיהם ב-10 חיסונים לפני כניסתם לבית הספר. בשנה שעברה עלה מספר החולים בחצבת באיטליה מ-900 ל-5,000

הממשלה הפופוליסטית החדשה של איטליה בראשות מפלגת חמשת הכוכבים האנטי-ממסדית ומפלגת "הליגה", שיש המחשיבים אותה למפלגת ימין קיצוני, הצליחה להעביר בבית העליון של הפרלמנט חוק המבטל את החובה שהוטלה על הורים לחסן את ילדיהם בעשרה חיסונים לפני שהם רושמים אותם לבתי ספר ממלכתיים. בין השאר קובע החוק החדש כי ילדים לא יחויבו עוד בחיסון לחצבת, אף שבאיטליה חלה בשנה שעברה עלייה דרמטית במספר הנדבקים במחלה.

 

עוד סיפורים מרתקים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

איטליה ממשלה חדשה ג'וזפה קונטה מתיאו סלביני לואיג'י די מאיו ג'נקרלו ג'ורג'טי (צילום: AFP)
סלביני (משמאל), רה"מ קונטה ומנהיג חמשת הכוכבים די מאיו במעמד השבעת הממשלה(צילום: AFP)

בשתי המפלגות המובילות את הממשלה יש חברים בכירים התומכים בפעילותן של תנועות נגד חיסון הילדים, תנועות הטוענות כי החיסונים גורמים לילדים נזקים ועלולים בין השאר לגרום לאוטיזם. רק בתחילת השנה אמר מנהיג מפלגת הליגה מתיאו סלביני כי חיוב הילדים בעשרה חיסונים הוא מעשה "לא יעיל ולעתים גם מסוכן".

 

באיטליה נרשמו בשנה שעברה כ-5,000 מקרי הידבקות בחצבת, וארבעה בני אדם מתו מהמחלה. לשם השוואה, בשנת 2016 התגלו באיטליה רק כ-900 חולי חצבת. מבין מדינות אירופה, רק ברומניה התגלו בשנה שעברה יותר חולים בחצבת מאשר באיטליה.

 

החוק, שאושר בפרלמנט בסוף השבוע האחרון ברוב של 148 תומכים מול 110 מתנגדים, משעה החלטה של הממשלה הקודמת, החלטה שנכנסה לתוקף במרץ השנה ושלפיה הורים יחויבו לוודא שילדיהם מקבלים לפני תחילת שנת הלימודים עשרה חיסונים שקבעה הממשלה. לפני ההחלטה ההיא של הממשלה היו חייבים הילדים בארבעה חיסונים בלבד. החוק החדש טעון עדיין אישור של הבית התחתון של הפרלמנט.

תומכי החיסונים מזהירים: "נחזור לימי הביניים" (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
תומכי החיסונים מזהירים: "נחזור לימי הביניים"(צילום: shutterstock)

במערכת הבריאות ובמערכת החינוך באיטליה מתחו רבים ביקורת חריפה על ביטול חובת החיסונים והאשימו את שתי מפלגות השלטון בהישענות על תיאוריות קונספירציה. סטפנו בונצ'יני, מושל אזור אמיליה רומניה באיטליה, הזהיר: "ההפסקה של חובת החיסונים והכניעה ללובי המתנגד לחיסונים שולחות אותנו בחזרה לימי הביניים". ב"טלגרף" הבריטי דווח כי ברשויות המקומיות באיטליה יש המזהירים שהביטול עלול להשיב לחייהם של האיטלקים מחלות שכבר הושגה שליטה עליהן, והאופוזיציה האיטלקית קראה לציבור האיטלקי להתקומם נגד המהלך.

 

הכירו את מתיאו סלביני, אימת המהגרים לאירופה

 

הממשלה החדשה של איטליה הוקמה בתחילת יוני השנה. בבחירות שנערכו בחודש מרץ לא הצליחה שום מפלגה להשיג רוב מוחלט בפרלמנט האיטלקי, ומפלגת "חמשת הכוכבים" האנטי-ממסדית בראשות לואיג'י די מאיו, שגרפה את מירב הקולות, פתחה במשא ומתן קואליציוני עם "הליגה" של סלביני, שהגיעה למקום השלישי. סלביני ודי מאיו סירבו לוותר זה לזה על תפקיד ראש הממשלה, ובסופו של דבר גיבשו הסכם חלופי: לראש הממשלה ימונה טכנוקרט – הפרופסור ג'וזפה קונטה – ודי מאיו וסלביני ישמשו כסגניו. סלביני לקח לעצמו את תיק הפנים, שדרכו יוכל לממש את הבטחתו למלחמה במהגרים, ודי מאיו נטל את תיק העבודה, כדי להוביל את השינויים הכלכליים שמפלגתו הבטיחה לעשות. הממשלה שהקימו נחשבת לממשלה הפופוליסטית הראשונה במדינה גדולה באיחוד האירופי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
"10 חיסונים? לא יעיל וגם מסוכן"
צילום: shutterstock
מומלצים