שתף קטע נבחר

טרה מייקרת חלק ממוצרי החלב הלא מפוקחים בעד 3.4%

החברה החליטה להעלות את המחירים עקב התייקרות החלב הגולמי בשיעור הגבוה מ-10%, ועל רקע העובדה ששר האוצר משה כחלון לא אישר את התייקרות מוצרי החלב המפוקחים, שמהווים חלק נכבד מתוצרתה. המוצר שיתייקר בשיעור הגבוה ביותר: גבינה צהובה, כמו אצל תנובה

גבינת נעם של טרה ()
גבינת נעם של טרה

 

זמן קצר לפני החגים ויומיים אחרי תנובה , גם מחלבת טרה (קוקה קולה) מייקרת כמה ממוצרי החלב הלא מפוקחים שלה בשיעור של עד 3.4%. מטרה נמסר, כי עדכון המחיר מתבצע עקב עלייה של למעלה מ-10% במחיר החלב הגולמי מינואר 2017 ועד היום, שמהווה חלק מהותי בעלויות הייצור של מוצרי החלב. שטראוס לא מתכננת כרגע מהלך דומה.

 

טרה הודיעה שהיא מייקרת את מוצריה ב1.5% עד 3.4%. כמו תנובה, טרה מייקרת גבינה צהובה ב-3.4%. מעדנים יתייקרו ב-2.4%, גבינת קרם שמנת תתייקר ב-1.5%, ויוגורט פרי (מולר) יתייקר ב-2.2%.

 

קמעונאים טוענים שלא קיבלו הודעה מהמחלבה על ההתייקרות. העלאת המחירים תיכנס לתוקפה בימים הקרובים, אך ברוב הרשתות עדיין לא אישרו את ההתייקרות של תנובה שעוד לא נכנסה לתוקף על גבי המדפים. בשופרסל לא העלו בינתיים את מחירי מוצרי החלב של תנובה ורמי לוי אמר שיאשר את ההתייקרות של תנובה, אם ייאשר, רק אחרי החגים.

 

טרה הגישה עתירה לבג"ץ במסגרתה ביקשה להקפיא את מחיר החלב הגולמי ששעלה בשנה וחצי האחרונות. למרות זאת, מחיר החלב עלה ביולי ובג"ץ לא נענה לעתירתה עד כה.

 

במקביל, שר האוצר משה כחלון לא חתם על הצו לייקור המוצרים המפוקחים, כפי שקבעה ועדת המחירים. כל זה הביא להפסדים למחלבה, שמחירי שיעור ניכר ממוצריה מפוקח על-ידי המדינה. אילו היה נחתם הצו לייקור מוצרי החלב שבפיקוח, ייתכן שהדבר היה מפצה את המחלבה על עליית מחיר החלב הגולמי - ומונע את ייקור יתר המוצרים הלא מפוקחים.

 

שחקנית גדולה נוספת בשוק החלב, היא מחלבות רמת הגולן שמייצרת חלב עמיד תחת המותג שלה, שלפי החברה לא יתייקר. עוד היא מייצרת חלב בקרטון ובשקית לשופרסל ולמחלבות גד, שרובו מפוקח וכרגע אי אפשר לייקר אותו. חלב מועשר עשוי להתייקר, אבל אם זה יקרה, זו תהיה יוזמה של שופרסל.

 

במחלבות רמת הגולן אמרו ל-ynet: "אנחנו מאוד נפגעים מהמהלך של האוצר, כי מוצרים שמחירם מפוקח זה רוב הסל שלנו. גם אצל תנובה וטרה זה רוב הסל, אבל יש להם מגוון הרבה יותר גדול של מוצרים לא מפוקחים עליהם יש לחברות רווחיות גבוהה".

 

התייקרות מוצרי החלב מצטרפת להתייקרות האורז, נייר טואלט, טונה, בשר קפוא, תה ומלח - כשרוב ההתייקרויות נעשות רגע לפני חגי תשרי. עבור תנובה וטרה, זו פעם ראשונה שהן מעזות להעלות מחירים באופן רשמי, באמצעות מחירון חדש, מאז מחאת הקוטג' ב-2011.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים