שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  זוכר את נובמבר: סכנת ההדחה של טראמפ

  אם הדמוקרטים יכבשו את הקונגרס בבחירות האמצע, התרחיש של אימפיצ'מנט יהפוך ריאלי. טראמפ מסתער על הקמפיין הרפובליקני בידיעה שאם יסחף שוב המונים – אולי יציל את כהונתו במו ידיו. אפילו מלניה, לא להאמין, מוכנה לשתף פעולה

  ממוקד וחדור מטרה מסתער דונלד טראמפ על הזירה הפוליטית: כמעט מדי יום הוא יוצא לשטח כדי לחמם את בסיס המצביעים שלו לקראת בחירות אמצע הכהונה בנובמבר, שצפויות להיות משאל עם נרחב על שביעות רצונם של האזרחים מביצועי הנשיא.

   

  עוד סיפורים מרתקים בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

   

  דונלד טראמפ ארה
  טראמפ בעצרת בחירות בטמפה. מלחמה על הפנים של אמריקה(צילום: AFP)

  אבל הן לא יהיו רק זה: בנובמבר, במוצאי הבחירות, ניתן יהיה לדעת אם דיבורים על הדחתו של טראמפ הם רק פנטזיה של הדמוקרטים או שיש למהלך הזה סיכוי – אם הדמוקרטים יעשו מהפך וישיגו רוב בשני בתי הקונגרס, הוא עשוי להפוך לבמה שבה יתרחש בשנתיים הבאות מחזה האימפיצ'מנט, ההדחה. טראמפ יודע את זה, ועל כן הוא נלחם כמו אריה ועושה מה שעשה בהצלחה, גם אם באורח מעורר שאט נפש, בקמפיין שלו בבחירות לנשיאות: הוא זורע שנאה, מעצים את להבות הפילוג, מגחיך את מפיצי ה"פייק ניוז", ובפרצוף מדושן עונג חוזר פעם אחר פעם על אמירתו מעוררת התרעומת שהתקשורת היא אויב העם.

   

  במפלגה הדמוקרטית מעוּדדים מהסימנים בשטח: בפוליטיקה, יותר מכול, חשובה האווירה, והשדה הדמוקרטי רעב לכוח ומצליח להפיח תקווה בשטח. בחודשים האחרונים, כשריח הקלפיות באוויר, הצליחו הדמוקרטים לפחות למראית עין להפוך את השיתוק שאחז בהם אחרי תבוסת הילרי קלינטון לכוח מניע ושטוף אנרגיות חדשות. הדמוקרטים מתכוונים להילחם בבחירות האלה עם סכין בין השיניים כדי להוכיח לעצמם ולעולם שהנשיא טראמפ אינו הפרצוף היחיד של אמריקה – אלא נותר בה גם משהו יפה, ערכי, סובלני. בחירות האמצע הפעם הן לא רק משאל עם על ביצועי הנשיא, אלא גם מלחמה רגשית על הפרצוף של אמריקה.

  דונלד טראמפ ארה
  טראמפ הבטיח: אקדיש שישה ימים בשבוע לקמפיין. רפובליקנים בטמפה(צילום: AP)

  בחירות 2018 - המבחן של טראמפ ()

  טראמפ ויועציו יודעים שמצבו המשפטי איננו מזהיר. מי שהיה ראש הקמפיין שלו, פול מנפורט, מואשם בהונאה, בהלבנת כספים ובעבירות על חוקי הבנקים. בסך הכול יש נגדו 18 סעיפי אישום, ודי בכך שיורשע באחדים מהם כדי לשלוח אותו לכלא לשארית ימיו. המשפט של מנפורט לא קשור לכאורה לטראמפ, אבל הוא קרוב אליו. מנפורט לא משתף פעולה עם חוקריו ולא מספר מה הוא יודע על הבוס הקודם שלו, אך מצב זה עלול להשתנות. הוא עצמו היה שותף לפגישה במגדל טראמפ עם עורכת דין רוסייה במהלך הקמפיין, פגישה שכשנודע דבר קיומה טען טראמפ כי היא עסקה רק בנושא של אימוץ ילדים מרוסיה.

   

  השבוע צייץ לפתע הנשיא שהפגישה עם הרוסייה ההיא נועדה בכלל לאסוף חומר מכפיש על הילרי קלינטון ולדעתו אין בכך שום דבר רע או פלילי. עורכי דינו נחרדו: למעידה הזו בדיוק ציפו בצוות של התובע המיוחד מולר, שחוקר את המעורבות הרוסית בבחירות. שעה קלה אחרי הציוץ אסרו עליו עורכי דינו לצייץ בנושא, אבל גם הם יודעים שאי אפשר לעצור שור כשהוא משתולל. טראמפ עוד צפוי להפתיע, כי מה שמניע אותו כעת הוא התשוקה העזה להביא לניצחון הרפובליקנים בבחירות האמצע. אם לא יעשה זאת, הוא – ורק הוא – צפוי לשלם מחיר כבד.

   

  הסכנה: ביידן

  כדי להלהיב את הבסיס שלו נותן טראמפ לתומכיו את כל מה שהם אוהבים: הם מתעבים את אירופה? הוא נכנס באירופה. רק השבוע איים על מדינות האיחוד כי מי שיעשה עסקים עם איראן לא יעשה עסקים עם אמריקה. במקביל הטיל סנקציות על שני שרים בממשלת טורקיה אחרי שארדואן לא נכנע לדרישתו שישחרר כומר אמריקני הכלוא בטורקיה כבר שנתיים. הכומר הזה הוא יקיר הציבור האוונגליסטי, והתרועות שקיבל שם טראמפ על מאמציו להביא לשחרורו הן מוסיקת הרקע שתשלח את האוונגליסטים היישר לקלפיות בנובמבר.

  דונלד ומלניה טראמפ נוחתים בלונדון (צילום: AP)
  אפילו היא מוכנה לתת יד, לפעמים. מלניה טראמפ והנשיא(צילום: AP)

  דונלד טראמפ מסיבת עיתונאים (צילום: רויטרס)
  מפעיל כוח ומרצה בוחרים. טראמפ לצד ארדואן(צילום: רויטרס)

  לא רק זאת – בימים הקרובים יפרסם טראמפ תוכנית נוקשה שתשנה את ההגירה לארה"ב באופן שלא היה כמותו: מהגרים בעלי מעמד של תושב קבע יתקשו לחדש את הגרין קארד שלהם, ומספר מקבלי האזרחות יירד באופן דרמטי גם בקרב מי שכבר פתחו בהליך אבל טרם הגיעו לסיומו. ככה אוהבים את טראמפ בבסיס שלו – נגד כל העולם: נגד מהגרים, נגד התקשורת, נגד הפוליטיקלי קורקט, נגד האלמנטים הליברליים של החברה האמריקנית.

   

  לבסיס תומכיו, ובעיקר לאוונגליסטים, חשובים ערכי המשפחה, וגם בחזית הזאת נתן להם טראמפ בשבועות האחרונים תמונה של אידיליה: הוא צעד יד ביד עם אשתו מלניה, ושלא כבעבר היא לא דחתה את ידו החובקת. לעתים נראה שהיא אפילו יוזמת את חיבור כפות הידיים מול המצלמות. באגף הרכילות של וושינגטון החלה לפיכך להתבסס הערכה שהשניים הגיעו להסכם שמיטיב עם כל אחד מהם, אחרי תקופה ארוכה שבה נראתה מלניה כמי שמפנה לו את גבה על רקע הפרסומים על רומנים שניהל בעודו נשוי לה ודמי השתיקה ששילם לנשים שאיתן בא במגע. תמונה של אידיליה במעונם טובה לתדמית שלו וטובה לעסקים שלה. הדיווחים על כך שכעס כשצפתה ב-CNN השנואה עליו והמילים הטובות שאמרה על כוכב ה-NBA לברון ג'יימס אחרי שטראמפ תקף אותו הם קצף על פני המים. הגברת הראשונה צועדת עם טראמפ יד ביד, לפחות עד בחירות האמצע.

  אליזבת וורן. הנשיא לא סופר אותה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  אליזבת וורן. הנשיא לא סופר אותה(צילום: רויטרס)

  סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן. אהוד בפנסילבניה (צילום: AP) (צילום: AP)
  סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן. אהוד בפנסילבניה(צילום: AP)

   

  הכירו את תנועת Q, אנשי הקונספירציה של טראמפ

   

  תוצאות בחירות האמצע יסמנו את יריית הפתיחה למרוץ לנשיאות של שנת 2020. טראמפ כבר הודיע שיתמודד על כהונה נוספת ואף הקים צוות שינהל את הקמפיין שלו. הוא עדיין לא יודע מי יעמוד מולו מהמפלגה הדמוקרטית: כרגע מסתמן כי לפחות שניים ינסו את כוחם – סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן והסנאטורית אליזבת וורן. בסביבתו הקרובה של טראמפ אומרים כי הוא בטוח שאת וורן הוא יאכל לארוחת בוקר, אבל מביידן הוא חושש – ביידן יליד פנסילבניה ונערץ על תושביה. הוא יכול לנצח במדינה זו, וזהו אות מבשר רעות לטראמפ.

   

  ובכל זאת – קודם לכן, כאמור, בחירות האמצע. הדמוקרטים מקווים שגל כחול, כצבע מפלגתם, יכבוש את השטח ושאנשים ייצאו בהמוניהם להצביע ולהביע מיאוס מטראמפ. אבל זו רק תקווה. טראמפ הודיע כי מעתה ועד ליום ההצבעה יקדיש לפחות שישה ימים בשבוע לקמפיין. לשלהב את ההמונים הוא יודע. הפעם הוא יילחם הכי חזק שהוא יכול, לא רק כדי לשמר את תדמית הווינר שבנה לעצמו, אלא בעיקר כדי להימנע ממצב שבו הפנטזיה הדמוקרטית על אימפיצ'מנט הופכת למציאות חייו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  אולי זה קרב על קריירה. טראמפ
  צילום: רויטרס
  מומלצים