שתף קטע נבחר

"קרעו לי את הסידור כי הוא בנוסח רפורמי"

תושבת אטלנטה שהגיעה לביקור מולדת, ביקשה לכרוך את הסידור הרפורמי שקיבלה ביתה בחנות בבני ברק. במשך שישה שבועות לא קיבלה אותו בחזרה בטענות שונות, ביניהן: "הוא נקרע לאלפי חתיכות", וגם את "הקרעים" סירבו להשיב לה: "לא הייתי מאמינה שהיחס הגזעני והשונא יבוא מהבית שלי, מישראל"

 

אתי סבני לזריאן ביקשה בסך הכול לכרוך את הסידור שקיבלה בתה בת ה-7 הלומדת בבית ספר רפורמי באטלנטה, אבל הסידור מעולם לא חזר אליה. בחנות הבני-ברקית אמרו, לטענתה, כי הוא נקרע "לאלפי חתיכות" – וגם אותן לא הסכימו למסור לידיה. "לעולם לא הייתי חושבת שהשנאה והגזענות הללו יכולות לצאת מהבית שלי, מישראל שלי", היא אומרת בראיון לאולפן ynet.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

סבני לזריאן ומשפחתה הגיעו לישראל לביקור מולדת, ובהזדמנות זו ביקשה למסור את הסידור שקיבלה הצעירה מבין שלוש בנותיה – כפי שעשתה בעבר. "רציתי לכרוך לה את הסידור עם משהו שקשור לישראל ולאהבת המולדת", היא מספרת, ומסבירה כי "בשנה שעברה כרכתי שם ספר לבת האמצעית, וכל מי שראה את זה ממש התלהב".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

יבול אלול: כששירה יהודית הופכת לפיוט

 

סבני לזריאן נתנה את הסידור "משכן תפילה", שעליו כתוב בבירור: "בנוסח רפורמי", לאותה החנות בבני ברק – ושילמה מראש מאות שקלים. "בעל החנות הבין כנראה את מה שלא בטוח שהבין בפעם הראשונה – שזה סידור רפורמי", היא אומרת. "עבר שבוע, עברו שבועיים, ואין קול. אז הרמתי טלפון האם אפשר לקבל את הסידור בחזרה, ונעניתי ב'תבואי עוד שבוע', 'עוד שבועיים', ובינתיים אני צריכה לחזור לארה"ב.

 

אתי סבני לזריאן  ()
"עצוב לי שאני צריכה להסביר לילדה בת 7 שלא יהיה לה סידור בטקס השנה, כי מישהו בישראל חשב שהיא לא יהודייה מספיק טובה". סבני לזריאן עם בעלה ובנותיה

 

"בסוף הלכתי לחנות, וביקשתי את הסידור שלי. בעל החנות אמר לי שיש איזו בעיה עם העור, והכריכה לא הסתדרה טוב, ומשהו לא בסדר, ואמר לי לבוא בעוד שבוע. אז חזרתי אחרי שבוע, ושוב אמרו לי שזה עדיין לא מוכן. חזרתי לארה"ב והעברתי לאבא שלי את הקבלה".

 

החנות התקשתה לספק הסבר

שישה שבועות חלפו, ובסוף השבוע פנה אביה של סבני לזריאן לחנות. "אמרו לו שאי אפשר להחזיר את הסידור בגלל שהוא נקרע, אז אבא שלי אמר: אנחנו מבינים, תביאו לנו בבקשה את החתיכות, ואנחנו נסדר את זה במקום אחר. אלא שבחנות ענו לו, 'אי אפשר להביא את החתיכות, כי זה קרוע לאלפי חתיכות'".

 

בפוסט שפרסמה באותו היום בפייסבוק, כתבה כי "היום אבא שלי נסע לחנות ואמרו לו שאי אפשר לעשות את הספרים. הוא אמר: טוב, תחזירו לי אותם, והמוכר ענה שאי אפשר... למה, אבי שאל - כי קרענו אותם לחתיכות!". לשאלת אביה: "אלה הסידורים של הנכדות שלי, ענה המוכר: כי הם טמאים (רפורמים)".

 

בראיון לאולפן ynet טוענת סבני לזריאן כי הסידור הועלם בשל הנוסח הרפורמי. באופן תמוה, הציגה החנות ל-ynet את הסידור כשהוא שלם למעט הכריכה, ובעליה שהתנצל על התקרית והכחיש את המניע, התקשה לספק הסבר מדוע סירב להשיבו ללקוחה.

 

אתי סבני לזריאן  ()
הסידור "משכן תפילה" - בנוסח רפורמי

 

"כואב לי שאני מגדלת פה שלוש ילדות יהודיות באווירה מאוד יהודית, והפחד הכי גדול שלי כאמא זה מאנטישמיות וגזענות, אך גם בעוד מיליון שנה לא הייתי חושבת שהיחס הגזעני והשונא נגד הרפורמיות יבוא מהבית שלי".

 

בחנות הבהירו כי ישיבו ללקוחה את כספה, אך סבני לזריאן אומרת כי על אף שנגבו ממנה "מאות דולרים", הרי שהיא מבקשת בסך הכול את הסידור שלה. "עצוב לי שאני צריכה להסביר לילדה בת 7 שלא יהיה לה סידור בטקס השנה, כי מישהו בישראל חשב שהיא לא יהודייה מספיק טובה", כתבה בפוסט. "עצוב לי שבמדינה שלי, בבית שלי שאמור לקבל אותי תמיד, מתנהגים אלי ככה, עצוב לי שבמדינה שלי יש כזה חוסר סובלנות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתי סבני לזריאן עם בעלה ובנותיה בטקס קבלת הסידור
מומלצים